10 najsilniejszych zwierząt na świecie

Różnorodność zwierząt występujących na świecie sprawia, że tracimy orientację, jak silne są osobniki tworzące naszą planetę. To fascynujące królestwo, w którym mieszczą się od minusowych gatunków po największe zwierzęta na świecie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że jedna cecha nie czyni jednego lepszym od drugiego, a raczej, że po kolejnych adaptacjach każde zwierzę ma swojeosobliwości do środowiska, w którym żyje.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które zatem są najsilniejszymi zwierzętami na świecie? W tej liście analizujemy 10 zwierząt, które prawdopodobnie znasz, ale nie znasz ich prawdziwych sił.

Najsilniejsze zwierzęta na świecie w stosunku do siły ciała

słoń afrykański

Uważany za największego ssaka lądowego, a także jednego z najsilniejszych, słoń afrykański może unieść do 9000 kilogramów, czyli wagę około 130 ludzi. Posiadają kły, które pomagają im w obronie przed drapieżnikiem, a także w kopaniu lub walce z samcem.

Obraz: Laurent marx/Pixabay

Mając prawie 5 metrów wzrostu i 12 ton, słoń ten jest uważany za najpotężniejszego na naszej planecie. Tytuł ten uzyskał dzięki temu, że jego trąba ma około 4 tysięcy mięśni i ścięgien, które są w stanie utrzymać do 200 kg.

Tiger

Tygrysy, jedne z największych przedstawicieli rodziny kotowatych, znane są ze swojej siły i determinacji, jeśli chodzi o dźwiganie nawet dwukrotnej własnej wagi. Aby móc w spokoju zjeść posiłek, tygrys zazwyczaj przenosi je po drzewach lub po samej ziemi.

Zdjęcie: Marcel Langthim/Pixabay

W Azji występuje około 10 gatunków tego zwierzęcia, z których największym jest tygrys syberyjski, który ma 2,5 metra długości i waży około 300 kilogramów. Są to zwierzęta zwinne i mają tendencję do wyczekiwania na odpowiedni moment, aby zaatakować swojego wroga i/lub drapieżnika.

Orzeł

Orzeł, mimo że nie jest zbyt duży, jest jednym z najsilniejszych zwierząt na świecie. Podczas lotu może unieść zdobycz o masie nawet czterokrotnie większej niż jego waga.

Obraz: Christoph/Pixabay

Aby móc przenosić małpy, jelenie, lisy i dzikie koty, orzeł ma niesamowitą kombinację potężnych stóp z ostrymi pazurami, wielkości i rozpiętości skrzydeł. Mogą latać na wysokości do 4000 metrów przez długie godziny.

Oxen

Woły, choć zostały udomowione przez ludzi, by pomagać im w niektórych zadaniach, są najsilniejszymi osobnikami należącymi do rasy bydła. Od ponad 6000 lat są wykorzystywane do ciągnięcia wozów, a także w innych miejscach w rolnictwie.

Obraz: Álvaro Ponce/Pixabay

To wytrzymałe zwierzęta, ważące średnio do 650 kilogramów, a niektóre woły potrafią podwoić swoją masę ciała, aby wytrzymać intensywne godziny pracy. Z tego powodu wół jest postrzegany jako symbol siły i determinacji.

Najsilniejsze zwierzęta świata według wielkości i wagi

Mrówka podcinacz liści

Mrówka tnąca liście, o długości 2 centymetrów, jest uważana za jednego z najsilniejszych owadów w królestwie zwierząt. Za pomocą swoich szczęk może przenosić liście lub jedzenie, które są nawet 50 razy większe od jej wagi.

Obraz: African Safaris

Siła używana przez ten gatunek mrówek jest podobna do tej, z jaką człowiek przenosi ciężarówkę używając tylko ust przez długie kilometry. Nawet z dala od mrowiska te małe owady mogą przenosić przedmioty na duże odległości, aż do powrotu do domu.

Chrząszcz cestode

Popularnie znany jako żuk gnojowy, jest najsilniejszym owadem w królestwie zwierząt. Samiec chrząszcza jest w stanie podnieść do 1100 razy własną wagę. Biorąc za przykład świat ludzi, ta zdolność może być równoważna 80 tonom.

Zdjęcie: Nika Akin/Pixabay

Cała ta siła, oprócz tego, że służy do pchania kul gnoju, sprawia również, że mają większe predyspozycje do zdobycia samicy podczas pojedynku z innym samcem. Można je spotkać na prawie wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Chrząszcz nosorożec

Największa grupa chrząszczy na świecie, może osiągnąć około 15 centymetrów długości. Jego ponadprzeciętne rozmiary pomagają mu być znanym jako jeden z najsilniejszych owadów w królestwie zwierząt.

Obraz: Patrizia08/Pixabay

Potrafią podnieść około 850-krotność własnej wagi, czy to za pomocą kłów, czy przedmiotów. Gdyby tę ilość przeliczyć na nas, ludzi, wartość ta odpowiadałaby 60 tonom.

Najsilniejsze zwierzęta świata w stosunku do zgryzu

Hiena

Często spotykane podczas safari, ich wygląd nie przeraża nawet ich ofiar. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że to zwierzę jest niegroźne. Jego ugryzienie jest tak dziarskie, że jest dwa razy silniejsze niż niedźwiedzia grizzly.

Obraz: Myshot

Eksperci przez lata przeprowadzali procedury na hienach i stwierdzili, że ich ugryzienie ma siłę 0,75 M kg na m². Tak więc zalecane jest obserwowanie ich z daleka, gdy jesteś poza domem.

Krokodyl słonowodny

Jak mówi jego nazwa, jest to zwierzę, które żyje w słonawej i słonej wodzie.Można go zobaczyć w niektórych krajach na kontynencie azjatyckim, Australii i Indiach.Jego ugryzienie jest najpotężniejszym w królestwie zwierząt, bijąc nawet Tyrannosaurus Rex.

Obraz: Pen_ash/Pixabay

Dotychczas najwyższe zarejestrowane ugryzienie przez krokodyla słonowodnego jest równoważne 2,6 M kg na m kw. Siła użyta do schwytania ofiary, gdy jest ona w pobliżu.

Jaguar

Wśród wszystkich kotów jaguar dzierży tytuł najsilniejszego zgryzu z rodziny. Siła jego zgryzu jest dwukrotnie większa niż króla sawanny, lwa. W badaniach przeprowadzonych na niektórych zwierzętach szacuje się, że siła zgryzu jaguara odpowiada 1,4 M kg na m².

Obraz: Nickbar/Pixabay

Ze względu na tę siłę jaguar jest uważany za jedno z najsilniejszych zwierząt na świecie. I w zależności od tego, gdzie są zauważone, mogą pożreć swoją ofiarę w ciągu kilku minut. Jest to szybkie zwierzę z zabójczym ukąszeniem.

Przewiń do góry