2500-letni grobowiec znaleziony w syberyjskiej Dolinie Królów

Jest taki region Syberii zwany "Doliną Królów" - termin ukuty przed laty przez dziennikarza w nawiązaniu do egipskiej Doliny Królów - gdzie znajduje się mnóstwo pozostałości po królewskiej rodzinie Scytów, koczowniczego ludu, który zamieszkiwał ten region tysiące lat temu.

Archeolodzy znaleźli w okolicy ogromny, liczący 2500 lat grobowiec ze szczątkami pięciu osób, w tym kobiety z dzieckiem. Oboje zostali pochowani obok zestawu przedmiotów obecnych w ówczesnych zwyczajach pogrzebowych, takich jak wisiorek w kształcie półksiężyca, lustro z brązu i złote kolczyki.

Scytowie żyli na stepach między Chinami a Morzem Czarnym od 800 p.n.e. do 300 p.n.e.

Grobowiec, zwany kurganem, znajduje się w pobliżu innego kurganu, który należał do scytyjskiego wodza.

Ze względu na bliskość między nimi - około 200 metrów - i cenne artefakty, które zostały pochowane wraz z kobietą, kierownik zespołu Łukasz Oleszczak, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Polska, uważa, że "była to osoba o dużym znaczeniu w społeczeństwie koczowników".

Co było w środku 2500-letniego grobowca

Dla Oleszczaka wisior z księżycem szybko zwrócił uwagę. "Została pochowana z tym artefaktem, który uważaliśmy za znak męskich pogrzebów", ponieważ podobne wisiorki zostały wcześniej znalezione na męskich grobach w kurgach południowej Syberii, opowiadał.

Kobieta miała przy głowie złote ozdoby, prawdopodobnie z kapelusza.Obraz: Igor Pienkos

Jeden z kurganów wykopanych w regionie, należący do XVIII lub IX wieku p.n.e. ma jeden z najstarszych grobowców elit, jakie do tej pory odnaleziono. Jednak według archeologa większość kurganów wciąż wymaga odpowiedniego wydobycia.

Podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli groby pięciu osób. W jednej z komór, w centrum kurganu, badacze znaleźli splądrowany grób z bronią, w tym strzałami, co sugeruje, że pochowano by tam wojownika.

Natomiast szczątki kobiety i dziecka znajdowały się w drewnianej komorze, z trzema warstwami belek, bez śladów kradzieży. Ilość drewna jest prawdopodobnie symbolem bogactwa, jakie posiadała, gdyż "w okolicy nie ma dużo drewna" - wyjaśnił Olszczak - "drewno jest czymś dość cennym".

Według analiz anatomicznych kobieta zmarła około 50 roku życia, a dziecko miało od 2 do 3 lat, ale nie wiadomo jak zginęli.

Oprócz wisiorka kobieta została pochowana z kilkoma rzeczami, w tym złotymi ozdobami przy głowie - być może częścią kapelusza - żelaznym nożem i drewnianym grzebieniem przywiązanym skórzaną pętlą do brązowego lustra.

Wykopaliska w Kurganach. obraz: Igor Pienkos

Kolejny grób w kurhanie zawierał szczątki młodego wojownika, pochowanego z bronią, w tym nożem, osełką i złotymi ozdobami. Piąty grób znaleziono w A na obrzeżach kurhanu.

Ten miał szczątki nastolatka, co według Oleszczaka zdarzało się często.

Używając wykrywacza metalu, archeolodzy odkryli dowody na istnienie przedmiotów z brązu, które zostały pozostawione na obwodzie kurganu, w tym dziesiątki sprzętów do jazdy konnej, topór z brązu i ornament w kształcie kozła.

Obiekty te zostały prawdopodobnie rozproszone w wyniku orki przeprowadzonej przez istniejące przy tym terenie w XX wieku gospodarstwo zbiorowe.

Przewiń do góry