Człowiek znajduje szczury z zawiązanymi ogonami, znak pecha od średniowiecza

'Król szczurów' to legenda niemieckiego folkloru, która powstała w średniowieczu, w czasach Czarnej Śmierci. Według legendy pojawienie się szczurów z podwiązanymi ogonami wskazywało na złe omeny, głód i śmierć. Okazuje się, że pewien Rosjanin właśnie nagrał, na swoim Instagramie, to dokładne zjawisko dziejące się ze szczurami.

Autor zdjęć nagrał film w Stavropolu w Rosji, na zalanej plantacji melonów. Mężczyzna znalazł pięć szczurów z zawiązanymi ogonami wśród wody i roślin, coraz bardziej uwięzionych przez węzeł.

Rosjanin usunął nawet robaki z wody i miejsca, w którym były uwięzione, umieszczając je na białej powierzchni, która pozwalała im widzieć wyraźniej. Sprawdźcie wideo tutaj, lekko agonalne, choć wszystkie szczury przeżyły.

Obraz: @. alibulat__rasulov /CEN

Według ekspertów szczury potrafią w ten sposób naturalnie przywiązywać swoje ogony, choć proces ten nigdy nie został opisany. Jednak badania z 2007 roku podają co najmniej 58 przypadków wiarygodnych doniesień o szczurach mających w ten sposób związane ogony. 6 z nich zachowało się w muzeach lub na wystawach dla publiczności, jak np. przykład poniżej:

Legenda o "Królu Szczurów" i znak pecha

Jak wspomniano wcześniej, legenda o tym, że szczury z zawiązanymi ogonami oznaczają złe wróżby, sięga średniowiecza. Przypadkowo szczury faktycznie oznaczały wtedy śmierć, ponieważ ich pchły przenosiły bakterię Yersinia pestis Jednak nikt tego nawet nie podejrzewał.

Obraz: @__alibulat__rasulov__/CEN

Raczej "Król Szczurów" był legendą, że przywódca tych zwierząt powstanie nad ludzkością i stworzy rządy nieszczęścia i głodu dla ludzi. Szczury uwięzione przez węzeł w ogonie, byłyby więc znakiem tej legendy.

W rzeczywistości badacze twierdzą, że zjawisko to może być spowodowane lepkimi substancjami przyczepionymi do ogonów szczurów. W miarę jak zwierzęta te przemieszczają się (ponieważ wiele szczurów może żyć bardzo blisko siebie), w pewnym momencie ich ogony zakleszczają się w sposób, który widzimy na zdjęciach.

Obraz: Edelseider / Wikipedia Commons

Co więcej, legenda o "Królu Szczurów" powstała również jako zawoalowana krytyka autorytarnych rządów nad Europą w XIV wieku, zwłaszcza po wojnie chłopskiej, która miała miejsce w 1524 roku.

Autor filmików, ponadto Alibulat Rasulov, twierdzi, że matki szczurów mogły je w ten sposób uwięzić, aby zapobiec wpadnięciu zwierząt do wody i ostatecznie utonięciu.

Przewiń do góry