Megalodon: poznaj największego rekina, jaki kiedykolwiek żył

Megalodon ( Carcharocles megalodon ) był największym rekinem, jaki kiedykolwiek istniał w oceanach, aż do jego tajemniczego wyginięcia 2,6 mln lat temu.Jest nie tylko uważany za największy rekin wszech czasów ale także jedna z największych ryb Dowody kopalne wskazują, że z łatwością osiągał długość 18 metrów, trzykrotnie większą od największego żarłacza białego w historii. Bez kompletnego szkieletu, liczby te opierają się na zębach zwierzęcia. Pochodzenie jego nazwy pochodzi od greckiego, "wielki ząb".

Ząb megalodona w porównaniu z zębem żarłacza białego.

Rozmiar megalodona

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports wynika, że zwierzę mogło mierzyć nawet 18 metrów długości i osiągać łączną wagę 48 ton. Żaden rekin ani inna znana dziś ryba nie jest tak duża.

Te same badania donoszą, że siła jego ugryzienia odpowiadała 10 tonom. Jego ogon mierzył 3,85 metra długości, a każda płetwa 1,62 metra. Naukowcy doszli do tych wyników po porównaniu skamielin zębów olbrzyma z zębami współczesnych gatunków rekinów.

Obraz: Natura

Jakie było twoje menu?

Megalodon był największym wodnym drapieżnikiem swoich czasów, więc nietrudno spekulować, jakie zwierzęta znajdowały się w jego menu. Prawdopodobnie żywił się wielorybami i płetwonogimi - takimi jak foki, morsy i lwy morskie.

Istnieją dowody kopalne znalezione niektórych zwierząt z dużymi ząbkowanymi śladami ugryzienia, które stawiają go na szczycie listy podejrzanych.W krótkim badaniu opublikowanym w 2021 roku, na przykład, jest relacja z epickiej bitwy między starożytnym wielorybem spermy i megalodon.Wszystko, co pozostało z wieloryba był jeden z jego zębów, gdzie znaleziono trzy równomiernie ząbkowane ślady zębówŚlady ugryzień sugerują atak z zamiarem zabicia, gdyż był to atak skierowany w głowę. Istnieją inne przykłady ataków wielorybów, jak ujawniają badania 15-milionowej skamieliny odkrytej w 2021 roku.

Szczęka olbrzyma zrekonstruowana na potrzeby wystawy w National Aquarium, Baltimore, USA.

Aby atakować ofiary tak duże jak wieloryby, musiał być w stanie szeroko otworzyć paszczę. Jego szczęka, pokryta 276 zębami, szacowana jest na 2,7 na 3,4 metra szerokości, co czyni ją wystarczająco dużą, aby wyrządzić szkody każdej dużej żywej istocie.

Gdzie żył Megalodon

Gatunek ten był tak rozpowszechniony, że jego zęby znaleziono na każdym kontynencie oprócz Antarktydy.

W Ameryce Północnej można znaleźć wiele zębów wzdłuż wybrzeża i na dnie słonowodnych strumieni i rzek. Są one również dość powszechne na wybrzeżu Maroka i w części Australii. W Brazylii wciąż nie ma doniesień o jakichkolwiek znaleziskach tego typu.

Ta mapa wskazuje miejsca, w których znaleziono skamieniałości. W Brazylii nie dokonano jeszcze żadnych odkryć. Obraz: Wikimedia/SoCientífica

Czy megalodon nadal istnieje?

Naukowcy są pewni, że megalodon nie występuje już w naszych oceanach. I jest na to dobre wytłumaczenie.

Najobfitsze skamieniałości to jego zęby.Charakterystyczny wygląd tych zębów i miejsca ich znalezienia pomagają naukowcom zrekonstruować jego wielkość i miejsce, w którym żył.Jego zęby całkowicie zniknęły z zapisu kopalnego około 2,6 mln lat temu.A rekiny tracą zęby przez całe życie, więc nie znalezienie już ich zębów jest dobrym znakiem, że te rybygigantów nie ma już z nami.

Na podstawie miejsc, w których znaleziono ich skamieniałe zęby, można stwierdzić, że żyły w tropikalnych i subtropikalnych wodach na całej kuli ziemskiej, więc nie jest tak, że były ograniczone do małych, odizolowanych miejsc, w których ocalały mógł się ukryć i być może zostać zapomniany. Ich preferencja do ciepłych wód oznacza również, że samotny megalodon prawdopodobnie nie ukryłby się wzimnych głębin oceanicznych, gdzie z pewnością nie przetrwałby.

Ilustracja zawiera porównanie megalodona, żarłacza białego i dorosłego człowieka.

Rekin o długości 18 metrów potrzebowałby ogromnej ilości pożywienia.Tak duży drapieżnik wyrządziłby ogromne szkody w ekosystemach morskich, jest to coś, co prawdopodobnie zauważyłby komercyjny przemysł rybacki.Olbrzymie drapieżniki morskie pozostawiają również rozpoznawalne ślady na spasionych kościach tusz.I żaden z tych dowodów nie wyszedł na jaw, jak dotąd.

Co spowodowało jego wyginięcie

Niektórzy badacze uważają, że wyginięcie żarłacza wielkiego rozpoczęło się około połowy miocenu. Zbiegło się to z dwoma ważnymi wydarzeniami, w kontekście, w którym nastąpił spadek różnorodności wielorybów, a także ewolucja silnej konkurencji dla wielkiego drapieżnika: żarłaczy białych, które polowały jak dzisiejsze orki.

Okres, w którym zniknął megalodon, zbiega się ze spadkiem liczby dużych wielorybów i rosnącą liczbą drapieżników, z którymi młode musiały walczyć, by zdobyć wystarczającą ilość pożywienia, by przeżyć.Było mniej jedzenia dla grupy drapieżników, które zależały od ciepłej, tłustej zdobyczy.Gdy dostępna zdobycz zaczęła się zmniejszać, żarłacz biały wydaje sięlepiej.

Wciąż jest niewiele danych o tym budzącym wiele obaw drapieżniku starożytności. Większość tego, co wiadomo o największym rekinie, jaki kiedykolwiek istniał, pochodzi z zębów, sporadycznych kręgów i kilku śladów ugryzień na innych zwierzętach. Jedyną pewnością, jaką możemy mieć, jest to, że ten ogromny rekin wyginął.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące megalodonu

Czy megalodon nadal istnieje?

Naukowcy są pewni, że megalodon nie występuje już w naszych oceanach.

Jak duży był megalodon?

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports wynika, że zwierzę mogło mierzyć nawet 18 metrów długości i osiągać łączną wagę 48 ton. Żaden rekin ani inna znana dziś ryba nie jest tak duża.

Ile kilogramów dziennie zjadał?

Uważa się, że zjadał 2500 kilogramów (2,5 tony!) jedzenia dziennie.

Czy Megalodon był zimnokrwisty?

Większość ryb jest wyłącznie zimnokrwista, ale on mógł być jak dzisiejsze żarłacze białe, które są uważane za częściowo ciepłokrwiste ze względu na ciepło, które wytwarzają podczas pływania. To pozwoliłoby megalodonowi polować w zimniejszych wodach.

Czy Megalodony żyły razem z dinozaurami?

Chociaż megalodony i dinozaury wyginęły, to nigdy nie współistniały. Dinozaury wymarły około 66 milionów lat temu, megalodony pojawiły się później. Najstarsze skamieniałości pochodzą z miocenu, sprzed 23 milionów lat.

Gdzie znaleźć skamieniałości megalodona?

Skamieniałe szczątki znaleziono u wybrzeży każdego kontynentu z wyjątkiem Antarktydy. W latach 2007-2009 badacze zebrali w wodach u wybrzeży Panamy kilka młodych zębów. Uważają, że był to starożytny obszar żłobkowy.

Skąd wiemy, że megalodon istniał?

Ponieważ rekiny nie mają kości, większość tego, co o nich wiemy, pochodzi z ich dużych skamieniałych zębów. Największy znaleziony kiedykolwiek ząb jest trzykrotnie większy od przeciętnego zęba współczesnego żarłacza białego.

Jak duża była paszcza megalodona?

Z ustami o szerokości prawie 10 stóp, mógł posiadać najpotężniejszy zgryz wszech czasów.Related:

  • Jak rekin przetrwał niewiarygodne cztery masowe wymierania
  • Wyginięcie megalodona: przyczyna i skutek
  • Stworzenie, które zabiło gigantycznego Megalodona może nadal żyć w naszych oceanach
  • Rodzina znajduje ogromny ząb megalodona podczas wakacji na plaży
  • Naukowcy odkrywają tajemniczego krewnego gigantycznego megalodona
"Powrót do encyklopedii
Przewiń do góry