Naukowcy uchwycili na wideo najstarszego rekina w oceanach

Mamy tendencję do wierzenia, że wszystkie kręgowce żyją tak długo jak my, czyli od 50 do 100 lat, ale stworzenia morskie są zwykle znacznie dłużej żyjące, więc określenie ich wieku jest dość trudne.

W ubiegłym roku 400-letni rekin grenlandzki, o którym mówi się, że osiągnął dojrzałość płciową w wieku około 150 lat, ustanowił nowy rekord dla najstarszego żyjącego kręgowca.

Badacze doszli do wniosku, że stworzenie mogło urodzić się w 1505 roku.

CZYTAJ TAKŻE : Rzadki i tajemniczy rekin głębinowy przypadkowo złapany

Ale jak doszli do tego wniosku?

Grupa badaczy zmierzyła rekina, miał on 18 stóp długości (około 5,4 metra). Biorąc pod uwagę, że ten gatunek rośnie średnio 1 cm rocznie, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzę ma od 272 do 512 lat.

Jest to najstarszy spośród 28 rekinów grenlandzkich, które były analizowane w badaniach. Rekiny te mają szacowaną długość życia 400 lat i spędzają swój czas pływając w poszukiwaniu kolegów.

Biolodzy zastosowali również metodę zwaną datowaniem radiowęglowym soczewki oka.

Soczewki oczu wszystkich kręgowców rosną wraz ze zwierzęciem przez całe życie, dodając kolejne warstwy jak cebula.

Rekiny grenlandzkie były nadmiernie eksploatowane podczas II wojny światowej, ponieważ ich wątroby mogły być wykorzystywane do produkcji oleju maszynowego, co ma konsekwencje dla ochrony przyrody.

Pod koniec lat 50-tych XX wieku testy atmosferyczne broni termojądrowej spowodowały duży i łatwo wykrywalny skok ilości radiowęglowodorów docierających do morza. Naukowcy nazywają to "impulsem bombowym" i stało się to praktycznym sposobem sprawdzania wieku organizmów morskich. Jeśli ilość radiowęglowodorów w soczewce rekina reprezentuje poziom po impulsie bombowym, to jest tocałkiem jasny wskaźnik, że zwierzę urodziło się po 1960 roku.

CZYTAJ TAKŻE : Czy należy się bać tajemniczego rekina orła?

Badacze odkryli, że białka soczewek dwóch najmniejszych z 28 rekinów grenlandzkich miały najwyższy poziom węgla-14, co sugeruje, że urodziły się one po wczesnych latach 60-tych.

Trzeci najmniejszy rekin miał jednak poziom węgla-14 tylko nieco powyżej 25 największych rekinów, co sugeruje, że faktycznie urodził się na początku lat 60.

Gatunek

Nie wiadomo, dlaczego rekiny grenlandzkie żyją tak długo. Naukowcy wysunęli hipotezę, że może to być związane z ich genami, a może to być fakt, że żyją w stosunkowo niskich temperaturach i mają powolny metabolizm.

//socientifica.com.br/wp-content/uploads/2019/10/Rare-Footage-Of-Greenland-Shark-Alive-For-Over-500-Years-Old.mp4

Gatunek ten jest ograniczony głównie do wód północnego Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego. Rekin grenlandzki żywi się głównie rybami, a do jego polowań zalicza się inne rekiny, węgorze, śledzie, gromadniki, karpie arktyczne, dorsze, różanki, mieczniki, wilki i solę. Rekiny grenlandzkie żywią się również szczątkami fok, niedźwiedziTen rekin znany jest z tego, że jest czyścicielem morza i przyciąga go zapach gnijącego w wodzie mięsa.

Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie Science.

YOU WILL LIKE: Rzadkie wideo pokazuje żywy embrion rekina 250 metrów pod ziemią

Przewiń do góry