Poznaj jedne z największych rekinów na świecie

Rekiny to podgatunek ryb, które zamieszkują praktycznie każdy ocean. Wiele z nich jest zagrożonych przez działalność człowieka, a wiele wyginęło jeszcze zanim nasz gatunek opuścił Afrykę. Faktem jest, że rekiny są niekwestionowanymi głównymi drapieżnikami oceanów. Poznaj teraz niektóre z największych rekinów świata.

Rekin wielorybi

Nie tylko największy rekin, ale jako największa ryba żyjąca w morzach dzisiaj.Rekiny wielorybie zazwyczaj osiągają 10 m długości, a ich masa wynosi do 20 ton.Jednak największy rekin wielorybi na rekordzie był nie mniej niż 20 m długości i 40 ton.Dzisiejsze największe rekiny, jednak nie są myśliwymi, jak ich mniejsi krewni.Rekiny wielorybie faktycznie pływają z prędkością5km/h filtrując plankton z wody.

Zdjęcie: Volker Lekies/Pixabay

Rekin słoniowy

Drugim na liście największych rekinów jest rekin słoniowy.Podobnie jak rekiny wielorybie, ryby te są filtratorem i zazwyczaj pływają z niewielką prędkością, aby usunąć plankton z wody.Jednak mogą osiągnąć do 18km/h przez krótkie okresy czasu i wyskakiwać z wody do 1m.Zazwyczaj osiągają 12 metrów długości, ważą 4tony.

Zdjęcie: David Mark/Pixabay

Rekin grenlandzki

Te lodowe giganty mogą osiągnąć do 7 metrów długości, ważąc 1,2 tony.Ponadto, w przeciwieństwie do poprzednich rybaków, te rekiny aktywnie polują i żywią się martwymi tuszami zwierząt.Innym imponującym faktem jest to, że badania z 2016 roku wykazały, że te rekiny mogą żyć ponad 300 lat.Jednak nadal istnieje wiele debat na temat rzeczywistej długości życia tych krytyków.Toponieważ zazwyczaj żyją w bardzo zimnej i głębokiej wodzie.

Obraz: Wikipedia Commons

Żarłacz biały

Zajmując ważne miejsce na liście największych rekinów świata, żarłacz biały jest absolutnym panem mórz. Oprócz tego, że jest olbrzymi - ma do 6,5 metra długości i waży do 3 ton - żarłacze białe są doskonałymi myśliwymi. Na ogół zamieszkują umiarkowane wody Pacyfiku i mogą żywić się fokami, pingwinami, żółwiami i innymi rybami.

Obraz: MLbay/Pixabay

Największy rekin wszech czasów: megalodon

Pod względem wyglądu i sposobu polowania megalodony były prawdopodobnie bardzo podobne do żarłaczy białych. Różnica polega na tym, że szacuje się, iż ryby te mogły osiągać 24 metry długości, przy wadze do 50 ton. Dla wyobrażenia, wieloryb spermowy może osiągnąć 20 metrów, przy wadze 40 ton. Jednak jedyną częścią ciała rekina, która pozostała skamieniała, jestStąd wątpliwości co do rzeczywistych rozmiarów megalodonów.

Jedno jest jednak pewne: były to największe ryby drapieżne i jedne z najbardziej znaczących drapieżników w historii naszej planety.

Zdjęcie: Carla Burke/Pixabay

Przewiń do góry