Różnica między krokodylem a aligatorem

Nie jest rzadkością, że niektóre gatunki zwierząt są stale mylone ze sobą.To zamieszanie jest w dużej mierze ze względu na podobieństwa, które każdy niesie ze sobą.Mając to na uwadze, lepiej zrozumieć różnicę między krokodylem i aligatora.

A priori należy pamiętać, że różnice wykraczają daleko poza cechy fizyczne, ponieważ omawiane zwierzęta należą do różnych rodzin, choć oba są gadami należącymi do rzędu Crocodylia .

Różnica między krokodylem a aligatorem

Podstawową różnicą między krokodylem a aligatorem jest to, że podczas gdy pierwszy należy do rodziny Crocodylidae, drugi jest z rodziny Alligatoridae. Z tymi informacjami jest jasne, że krokodyl i aligator nie są tym samym zwierzęciem, chociaż mają wiele cech fizycznych, które przypominają siebie nawzajem.

Krokodyl nilowy.

I tak krokodyl dominuje w Afryce i Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i północnej Australii, natomiast jego "bliski kuzyn", aligator, występuje w trzech Amerykach, zwłaszcza Południowej i Północnej, a także we wschodnich Chinach.

Inną istotną różnicą między krokodyla i aligatora, które mogą być stosowane jako parametr do rozróżnienia, o którym zwierzęciu mówimy, jest rozmiar.Jeśli z jednej strony rozmiar krokodyla waha się od 2 do 7 metrów długości, z drugiej strony, aligator na ogół nie przekracza 4,5 metra.Jednak w zależności od gatunku, ta liczba zmienia się trochę mniej lub więcej.

Aligator bagienny.

Jeśli chodzi o wagę, krokodyl jest znacznie cięższy. Ogólnie rzecz biorąc, krokodyl waży od 40 kilogramów do 1 tony, podczas gdy aligator waży od 35 do 230 kilogramów.

Główne cechy

W sytuacji obserwacji lub cokolwiek, główne cechy zwierząt są kluczowe dla ich identyfikacji.To powiedziawszy, inną istotną różnicą między krokodylem i aligatorem jest to, że krokodyl ma dolny ząb kła wystawiony z zamkniętej paszczy, a 80 zębów przyczynia się do jednego z najpotężniejszych ukąszeń na Ziemi.Ponadto, jego kopyta sąniezwykle twardy i odporny, jego pysk ma kształt litery V.

Aligator ma jednak szeroką i krótką głowę oraz pysk w kształcie litery U. Czwarty dolny ząb, po obu stronach jego pyska, chowa się do górnej szczęki, gdy pysk się zamyka. Ponadto ma błonę pławną między palcami tylnych nóg, które łatwo zidentyfikować.

Za najbliższych krewnych dinozaurów uważa się krokodyle, aligatory i ptaki.Pierwsze zwierzęta z rzędu Crocodylia pojawił się około 80 milionów lat temu.

Warto zauważyć, że aligatory wolą żyć w środowiskach słodkowodnych, takich jak bagna, rzeki, jeziora, stawy, a nawet słonawe środowisko. Krokodyle natomiast są bardziej tolerancyjne na słoną wodę i żyją w stawach, wyspach, rzekach, lasach namorzynowych, jeziorach i rzekach.

Metody polowania

Krokodyle i aligatory są dużymi i wytrzymałymi zwierzętami, co czyni je "udanymi" drapieżnikami. Aligator, mimo że nie ma dobrego wzroku w wodzie, jest bardzo wrażliwy na wibracje; ma więc strategiczne znaczenie i dobrze poluje w nocy na lądzie.

Krokodyl, jednak nie jest szybszy niż aligator, ale jego ogromne rozmiary są przeważające. jego metoda polowania jest zasadzka: czeka na swoją ofiarę, aby zbliżyć się, a następnie zaskakuje go z atakiem, łatwo wykonane z mocą jego szczęki. zwykle atakuje bez większej prowokacji, ponieważ jest terytorialny. w przeciwieństwie do aligatora, który atakuje, gdy czuje się zagrożony i ma tendencję do ucieczki, gdynie jest pewna, czy atak się powiódł.

W tym scenariuszu kolejną różnicą między krokodylem a aligatorem jest to, że krokodyl jest bardziej agresywny niż aligator i ma większą siłę ugryzienia - gdyby doszło do ich konfrontacji, krokodyl z pewnością miałby większą przewagę. Podobnie krokodyl stanowi większe i śmiertelne zagrożenie dla człowieka niż aligator.

Przewiń do góry