Wenus: Temperatura, charakterystyka i inne informacje

Wenus jest planetą najbliższą Ziemi.Jest również drugą najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym.Wenus jest często nazywana "siostrzaną planetą" Ziemi ze względu na podobne rozmiary i masę.Powierzchnia Wenus jest bardzo gorąca, sucha i jałowa.Atmosfera Wenus jest bardzo gęsta i pełna trujących gazów.Jest najjaśniejszym obiektem na niebie po Księżycu.W rzeczywistości jasność Wenus osiągabyć tak intensywna, że może nawet tworzyć cienie, a planeta może być widoczna także w ciągu dnia.

Nie dziwi zatem fakt, że planeta była kojarzona z grecko-rzymską boginią piękna i miłości (Wenus w Rzymie, Afrodyta w Grecji). Mimo to, oprócz reprezentowania jednej z głównych bogiń rzymskiego panteonu, planeta miała również duże znaczenie w innych mitologiach. Wśród Sumerów na przykład Wenus była Inaną (znaną również jako Isztar), która oprócz cechW Chinach planeta była kojarzona z metalem, który odgrywa ważną rolę w starożytnej filozofii tamtejszych mieszkańców, a w Indiach jej blask reprezentował potężne bóstwo.

Wenus w historii

Obraz: Wikimedia Commons

Majowie również rejestrowali ruchy Wenus, co było ważne w ich kalendarzu.Jednak obserwacje starożytnych ludów były czasem sprzeczne, ze względu na pozorne znikanie planety po jednej stronie horyzontu (dzięki bliskości Słońca) i jej późniejsze ponowne pojawienie się po drugiej stronie.Wiele cywilizacji, w tym Grecy, rozumiało Wenus jako dwaW czasach rzymskich planety były już jednak postrzegane jako jedność. I w tym okresie Ptolemeusz, jedno z najważniejszych nazwisk w historii astronomii, traktował hipotezę, że Merkury i Wenus znajdują się między Słońcem a Ziemią, co potwierdziły równoległe obserwacje w Persji i Andaluzji.

W XVII wieku przez historię wiedzy o Wenus przeszło wielkie nazwisko w nauce: Galileo Galilei.Planeta była jedną z tych obserwowanych przez skierowanie jego teleskopu na niebo, a Galileusz był w stanie dostrzec jej fazy, możliwe tylko wtedy, gdy gwiazda krążyła wokół Słońca, a nie Ziemi.I, kilka dekad później, wskazania atmosfery planety zostały zaobserwowane przez Rosjan, Niemców i Amerykanów.

Dziś mamy jeszcze więcej informacji o naszej "siostrzanej planecie", podobnej do nas pod względem rozmiarów (promień 6052 km, 0,95 promienia Ziemi), masy (4,7 x 10^24 kg, 0,82 masy Ziemi) i bliskości Słońca (najdłuższa półoś jej orbity wynosi około 108 mln km, w porównaniu do 150 mln km dla Ziemi).

Atmosfera i struktura

Obraz: NASA/JPL

Wenus ma jednak jedną dużą różnicę w porównaniu z Ziemią. Jej atmosfera jest bardzo gęsta. W zasadzie najgęstsza wśród wszystkich planet skalistych, czyli 50 razy gęstsza niż na Ziemi na poziomie morza i w temperaturze 20ºC. Masa atmosfery jest 92 razy większa niż naszej planety, natomiast ciśnienie na powierzchni 93 razy większe, co odpowiada ciśnieniu na głębokości prawie 1 km nanasze oceany.

Skład chemiczny jest również zupełnie inny, wynosi 96,5% dwutlenku węgla i 3,5% azotu, ze śladami innych gazów, takich jak dwutlenek siarki. Ogromna ilość CO2 jest odpowiedzialna za niekontrolowany efekt cieplarniany, powodujący temperatury powierzchniowe do 460ºC na planecie, wyższe niż na Merkurym, mimo że znajduje się on dalej od Słońca.

Na powierzchni, 80% jest pokryte przez równiny wulkaniczne, reszta składa się z dwóch dużych wyniesionych regionów, Ishtar Terra i Aphrodite Terra.Jest to planeta z dużą obecnością wulkanów, istnieje tyle struktur, jak na Ziemi i ponad 160 ponad 100 km długości.Uważa się, że duża ilość rozległych regionów wulkanizmu, w porównaniu do naszej planety,Niewiele jest bezpośrednich danych o wewnętrznej strukturze planety, ale podobieństwo do Ziemi sugeruje podobne warstwy: skorupę, płaszcz i częściowo płynne jądro. Nie ma jednak dowodów na istnienie płyt tektonicznych.

Z kolei pole magnetyczne jest znacznie słabsze od naszego i całkowicie zewnętrzne (Ziemia posiada również wewnętrzne pole magnetyczne).Magnetosfera planety jest więc indukowana przez oddziaływania wiatrów słonecznych z jej atmosferą, zapewniając znacznie mniejszą niż u nas ochronę przed promieniowaniem kosmicznym.Tak więc cząstki wchodzące w atmosferę mogą tworzyć jony tlenu i wodoru zprędkości, aby z niej uciec, powodując utratę wody i większe zatrzymanie cięższych cząsteczek, takich jak bardzo obecny dwutlenek węgla.

Najczęściej zadawane pytania

Która planeta jest najbliżej Ziemi?

Wenus jest planetą najbliższą Ziemi.Jest podobna wielkością do naszej planety i ma masę 4,869 x 10^24 kg.Wenus okrąża Słońce co 224,7 dni i ma średnią prędkość orbitalną 35 km/s.

Jaka jest temperatura Wenus?

Temperatura na powierzchni Wenus wynosi około 462 stopni Celsjusza.Planeta Wenus jest niezwykle gorąca z powodu efektu cieplarnianego spowodowanego przez CO2 w atmosferze.Jej gęsta atmosfera działa jak koc, zatrzymując ciepło i podnosząc temperaturę.Wenus nie ma oceanów wodnych, które pomogłyby regulować temperaturę.To czyni ją najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym.

Dlaczego Wenus jest planetą miłości?

Istnieje kilka powodów, dla których Wenus jest znana jako planeta miłości. Po pierwsze, jej nazwa pochodzi od rzymskiej bogini miłości, piękna i płodności. Ponadto, sama planeta jest niezwykle piękna, z jasnymi chmurami i gęstą atmosferą.

Jaki jest skład atmosfery Wenus?

Wenus ma atmosferę złożoną głównie z dwutlenku węgla i azotu ze śladami pary wodnej, dwutlenku siarki i tlenku węgla.Powiązane:

  • Brazylia będzie wkrótce świadkiem największego zaćmienia Księżyca w XXI wieku
  • Naukowcy odkrywają mięsożerne rośliny w Ontario, Kanada
  • NASA odkrywa trzy egzoplanety o rozmiarach zbliżonych do Ziemi
  • City-killer asteroida przeszedł bardzo blisko ziemi - ale był prawie niewykryty
  • 5 filmów dokumentalnych o sztuce, historii i nauce
"Powrót do encyklopedii
Przewiń do góry