10 największych brazylijskich portów

Główne porty Brazylii są ważne dla brazylijskiej gospodarki, a niektóre mają długą historię, sięgającą okresu, kiedy większość eksportu kraju stanowił eksport kawy.

Definiując listę posługujemy się pojęciem Portu Zorganizowanego. Obejmuje on dobro publiczne, którego celem jest zaspokajanie potrzeb związanych z przemieszczaniem pasażerów lub przemieszczaniem i przechowywaniem towarów, którego operacje i ruch portowy odbywają się w ramach odpowiedniej jurysdykcji.

W ostatnim kwartale 2021 roku dziesięć portów miało duże ruchy, a ich ranking został sporządzony według liczby całkowitej.

Poznaj 10 największych brazylijskich portów

Porty są ważne dla gospodarki każdego kraju, ponieważ stanowią połączenie między lądem a morzem. Służą do transportu towarów i ludzi, są także centrum handlu.

Brazylia posiada jedne z największych portów na świecie i odgrywają one istotną rolę w gospodarce kraju. Poniżej poznaj kilka głównych z nich.

1) port Santos, São Paulo

Na szczycie listy największych brazylijskich portów znajduje się port Santos w São Paulo, który jest zarządzany przez CODESP. W liczbach port przeładował 26,6 mln ton. Wśród największych portów świata zajmuje 46 miejsce. Do czasu kryzysu w 1929 r. eksportowano głównie kawę. Obecnie dzieli ona przestrzeń z innymi produktami, takimi jak soja.

Port Paranaguá, Parana

Z 11,6 mln ton przeładunku, Port Paranaguá zajmuje drugie miejsce wśród największych brazylijskich portów. Oprócz tego, że jest to największy port masowy w Ameryce Łacińskiej. Jego administracją zajmuje się APPA, a na swoim koncie ma kilka projektów, takich jak Restrukturyzacja Korytarza w celu rozbudowy i eksportu sortowni.

Port Itaguaí, Rio de Janeiro

Administrowany przez Companhia de Docas do Estado do Rio de Janeiro port Itaguaí przeładował 10,8 mln na koniec 2021 roku, co oznacza spadek o 19,42% w porównaniu z ostatnim kwartałem poprzedniego roku.

Port jest jednym z największych brazylijskich eksporterów rudy żelaza, a także koncentruje ładunki z krajów Mercosur.

Port Rio Grande, Rio Grande do Sul

Port Rio Grande miał imponujący wzrost o 30,49% w ostatnim kwartale 2021 roku w porównaniu z podobnym okresem 2020 roku, przeładowując 6,9 mln ton. Jego zarządzaniem zajmuje się SUPRG. Port jest bardzo ważny dla produkcji zboża i przemysłu tekstylnego w kraju.

5) port Itaqui, Maranhão

Port Itaqui jest jednym z największych brazylijskich portów, obsługując 6,7 mln ton w ostatnim kwartale 2021 r. Port posiada 9 nabrzeży, które pozwalają na obsługę dużych statków, a także jest połączony z liniami kolejowymi Estrada de Ferro Carajás i Transnordestina, które transportują produkcję płynnych i stałych materiałów masowych oraz celulozy.

6) port Suape, Pernambuco

Jednym z największych brazylijskich portów jest na północnym wschodzie, w stanie Pernambuco, Port Suape.Jego ruch w okresie wyniósł 5,8 mln ton, ze spadkiem o 16,17% w porównaniu do 2021 roku.Jego administracja jest wykonywana przez SUAPE, firmy państwowej.Port jest 40 km od Recife, i ma połączenia z ponad 160 portów na całym świecie.

7) port Vila do Conde, Pará

W stanie Pará, Port Vila do Conde jest jednym z największych brazylijskich portów, który obsłużył 3,8 mln w ostatnim kwartale 2021 roku, ze wzrostem o 7,14% w stosunku do okresu w 2020 roku.Jego administracja odbywa się przez CDP, a port jest jednym z największych w regionie północnym, obsługującym masowe ładunki mineralne, płynne, rolnicze, drobnicę, ładunki żywe i kontenery.Ma łatwy dostęptransport drogowy, rzeczny i morski.

8) port Rio de Janeiro, Rio de Janeiro

Administrowany przez Companhia Docas, port w Rio de Janeiro przeładował w omawianym okresie 3,2 mln ton, co oznacza wzrost o 27,57% w porównaniu z rokiem 2020. Początkowe projekty rozpoczęły się w latach 70-tych XIX wieku, a główny import to pszenica, koncentraty cynku, kontenery i wyroby stalowe. Eksport z kolei to surówka, pojazdy, wyroby stalowe ipojemniki.

Port São Francisco do Sul

Jeden z największych brazylijskich portów, zamykający ostatni kwartał 2021 roku ze wzrostem o 22,23% w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku, przeładowując 2,3 mln ton. Jego zarządzaniem zajmuje się APSFS, a eksport soi, stalowych prętów zbrojeniowych i celulozy napędzał wzrost.

Port Vitória, stan Espírito Santo

Utworzony w 1906 roku, jego administracja jest wykonywana przez CODESA. Port Vitória miał wzrost o 8,54% w jego ruchu w porównaniu z poprzednim okresem odnoszącym się, 2,2 mln ton przeniesionych w ostatnim kwartale 2021 roku.

Posiada 14 kołysek alokacyjnych, pracujących z ponad 30 różnymi obciążeniami.

Przewiń do góry