Nowa technologia ujawnia pochodzenie koloru skóry u egipskich mumii

Jak wiele można się dowiedzieć z koloru skóry człowieka? W przypadku egipskich mumii, kolor ujawnia teraz wiele. Naukowcy odkryli nieinwazyjny sposób na mapowanie pochodzenia starożytnych egipskich materiałów do balsamowania.

Badanie nie mówi, czy ci Egipcjanie byli naturalnie ciemnoskórzy, czy też nie. To, rzeczywiście, jest kolejną debatą. Ale według najnowszej analizy high-tech, głęboki czarny kolor kilku egipskich mumii nie pochodzi tylko od smoły. Jednak teraz wiadomo, skąd pochodzi smoła.

Analiza skóry mumii egipskich

Poznanie tajemnic starożytnych mumii bez uszkadzania ich delikatnych szczątków zawsze było ogromnym wyzwaniem dla egiptologów. Jednak niedawno zespół francuskich naukowców opublikował w ACS Analytical Chemistry nową pracę badawczą na temat nowego, niepenetrującego sposobu analizy skóry starożytnego Egiptu. Skupiono się na "bitumie balsamującym", który nadaje mumiom ichciemny kolor skóry.

Obraz: Pexels

Ten kierunek badań pojawił się w pracy opublikowanej przez Royal Society w 2016 roku. Główny autor prof. KA Clark (University of Bristol) powiedział, że mumifikacja była praktykowana w starożytnym Egipcie przez ponad 3000 lat.

Wkrótce badacze odkryli w użyciu balsamy organiczne, późniejsze wprowadzenie do zwyczajów pogrzebowych. Wymagały ich bardziej wilgotne środowiska pochówku, zwłaszcza grobowce podziemne.

Tak więc francuski zespół przeanalizował 39 egipskich mumii datowanych na okres od 3200 p.n.e. do 395 n.e. za pomocą spektrometrii masowej. Następnie badanie wykazało, w jaki sposób bitum naftowy lub naturalny asfalt spowodował ciemny kolor skóry egipskiej wielu mumii. Twierdzą oni, że bitum był używany w 50% mumii od Nowego Królestwa do Okresu Późnego, wzrastając do 87% mumii z Okresu Ptolemejskiego Rzymu.

I doszli do wniosku, że stosowanie czarnych balsamów/ciemnych marronów było celowe po Nowym Królestwie, odzwierciedlając przesunięcie wierzeń funeralnych i zmiany w ideologii religijnej.

Nowe podejście naukowe

W ten sposób, na podstawie pracy z 2016 roku, w najnowszym komunikacie American Chemical Society (ACS) wyjaśniono materiały do balsamowania używane przez starożytnych Egipcjan. Miałyby one stanowić złożoną mieszaninę naturalnych związków - gumy cukrowej, wosku pszczelego, tłuszczów, żywic iglastych i różnych ilości bitumów.

Spektrometr elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR), który był wykorzystywany do analizy kryminalistycznej skóry egipskich mumii.(Przemysław "Tukan" Grudnik / CC BY-SA 3.0 )

Lepiej znany jako asfalt lub smoła, bitum jest wysoce lepką formą czarnego oleju, który jest wytwarzany ze skamieniałych roślin i alg.Zespół badaczy był finansowany przez Krajowa Agencja Badań Naukowych e Centre de Recherche et de Restauration des Musées de France aby opracować nową, mniej destrukcyjną technikę analizy i pobrać próbki bitumu od starożytnych mumii.

Tak więc nowa metoda znana jest jako "Elektronowy rezonans paramagnetyczny" (EPR) i testuje próbki bitumu pod kątem "porfiryn wanadilowych i rodników węglowych". Są to dwa składniki, które składają się na bitum. I, według naukowców, te dwie specyficzne sygnatury chemiczne dostarczają informacji o obecności, pochodzeniu i przetwarzaniu bitumu w materiale do balsamowania.

Przewiń do góry