10 największych stanów w Brazylii

10 największych stanów w Brazylii jest obecnych w pięciu regionach i obejmuje wszystkie stany regionu Centrum-Zachód, trzy z regionu Północ, dwa z Północnego Wschodu, jeden z Południowego Wschodu i jeden z Południa. Brazylia jest ogromnym terytorium, z różnymi kulturami i grupami etnicznymi, tak dużym, że kilka z jej stanów ma rozmiary i populacje porównywalne z innymi krajami na świecie.

Na 8.515.767.049 km² terytorium Brazylii znajduje się 26 stanów, plus Dystrykt Federalny, z których każdy ma swoją specyfikę, zwyczaje, akcenty i historię. Niektóre graniczą z innymi krajami, podczas gdy inne wychodzą na Ocean Atlantycki, z dala od reszty Ameryki Łacińskiej.

Rozległe terytorium Brazylii oferuje różnorodne krajobrazy i doświadczenia dla odwiedzających. Od tętniącej życiem metropolii São Paulo po amazońskie lasy deszczowe - w Brazylii każdy znajdzie coś dla siebie.

Największe stany w Brazylii

1. amazon

  • Powierzchnia: 1 559 159,148 km².

Wśród największych stanów Brazylii, Amazonas jest na szczycie listy.Stan ten posiada około 18,31% całego terytorium Brazylii, jest większy niż wiele krajów na świecie, takich jak Kolumbia i RPA.Pomimo swojej wielkości, ma niską gęstość, z zaledwie 2% populacji.

2. pará

  • Powierzchnia: 1 247 954,666 km².

Wśród stanów regionu północnego, Para ma największą liczbę ludności i PKB. Wydobycie minerałów jest jedną z najbardziej dochodowych działalności stanu, który również odegrał rolę w okresie kolonialnym z wydobyciem drewna.

3) Mato Grosso

  • Powierzchnia: 903 366,192 km².

Stan w regionie środkowo-zachodnim, graniczący z Boliwią i sześcioma innymi stanami w kraju. Jest mniej więcej wielkości Boliwii, na obszarze dominuje hodowla zwierząt i rolnictwo. Jest głównym eksporterem soi w Brazylii.

4. minas gerais

  • Powierzchnia: 586 522,122 km².

Ma drugą największą populację w kraju, z 853 gmin.Jest to popularny stan dla turystyki, a także dla zachowania dziedzictwa historycznego kraju, mając bardzo ważną rolę podczas cyklu złota w okresie kolonialnym.Stan Minas Gerais posiada 6,89% terytorium Brazylii.

5. bahia

  • Powierzchnia: 564 733,177 km²

Największy stan na północnym wschodzie, a także najludniejszy, z największą liczbą gmin i PKB. Graniczy z ośmioma innymi stanami i ma najdłuższą linię brzegową w Brazylii.

Mato Grosso do Sul

  • Powierzchnia: 357 145,532 km².

W tym stanie, który jest również częścią regionu Centrum-Zachód, bardzo obecny jest Las Atlantycki, który jest większy od Niemiec i graniczy z innymi państwami, takimi jak Paragwaj i Boliwia.

7) Goiás

  • Powierzchnia: 340 111,783 km²

Stan położony w centrum kraju, z największą liczbą ludności w środkowo-zachodniej części. Zajmuje 3,99% terytorium Brazylii.

8) maranhão

  • Powierzchnia: 331 937 450 km².

Inny stan regionu północno-wschodniego, posiadający drugi co do wielkości obszar przybrzeżny Brazylii, Maranhão posiada kilka ekosystemów, takich jak lasy namorzynowe, cerrado i plaże, oprócz ośrodka turystycznego Lençóis Maranhenses.

9) rio grande do sul

  • Powierzchnia: 281 730,223 km².

Stan znajduje się w skrajnie południowej części kraju, granicząc z Urugwajem i Argentyną. Ma też największą populację w regionie południowym, liczącą ponad 11 milionów mieszkańców. Do stanu napłynęły fale migracji z różnych krajów europejskich, zwłaszcza z Niemiec, Włoch, Polski i Portugalii. Jego kultura, nawet dziś, ma wiele śladów i znaków tych ludów.

10) Tocantins

  • Powierzchnia: 277.720.520 km²

Bardzo niedawny stan, który został utworzony wraz z konstytucją z 1988 r. Nazwa stanu odpowiada rzece Tocantins, która przebiega przez terytorium z północy na południe. Posiada 3,26% terytorium kraju, poza tym graniczy z Parą, trzema stanami na północnym wschodzie i dwoma stanami na środkowym zachodzie.

Przewiń do góry