5 najcenniejszych przedmiotów, jakie kiedykolwiek znaleziono na dnie morza

Ocean ma pięć basenów : Atlantyku, Pacyfiku, Indyjskiego oraz Arktyki i Antarktydy.Uważa się, że pierwsze przejście przez morze miało miejsce około 53 000 do 65 000 lat temu.Od tego czasu ocean przeszedł szereg wydarzenia historyczne W rezultacie dno morskie kryje wiele skarbów: niektóre odkryte przedmioty mają setki lat. Być może nigdy nie poznamy całkowicie oceanu - 95% oceanu jest wciąż nieznane, ale wiemy, że na dnie morskim znajdują się skarby warte miliardy dolarów. Poniżej wymieniamy 5 najcenniejszych przedmiotów, jakie kiedykolwiek znaleziono na dnie morskim.

5. Titanic: 200 milionów dolarów

Titanic to jeden z najsłynniejszych statków wszech czasów.Statek zatonął w kwietniu 1912 roku,a jego szczątki odkryto dopiero w 1985 roku.Zakładano,że statek zatonął w jednym kawałku,więc jego zawartość pozostanie nienaruszona.Jednak Robert Ballard odkrył,że Titanic zatonął w dwóch częściach,a to co znaleziono było praktycznie zdezintegrowane.Mimo to wiele przedmiotówByły w dobrym stanie, by sprzedać je na aukcji. Odkrycie wyceniono na 200 milionów dolarów; istnieje możliwość, że wrak nadal przechowuje kosztowności.

4. Nuestra Senora de Atocha: 400 milionów dolarów

Kiedy Nuestra Senora de Atocha zatonęła na Florydzie w 1622 roku, statek płynął w drodze do swojego ostatniego przystanku w Hawanie, kiedy zatonął z powodu huraganu. Wracał z Kolumbii i Panamy, gdzie zaopatrzył dostępną przestrzeń ładunkową w złoto, kamienie szlachetne, miedź, srebro, indygo i tytoń dla króla Filipa IV.

Niektóre ze znalezionych przedmiotów. obraz: Wikimedia Commons

3. wrak Salcombe: 800 milionów dolarów

Salcombe to malownicze i niepozorne miasteczko w południowym Devon w Anglii. Na początku lat 90-tych dokonano odkrycia, które sprawiło, że Salcombe znalazło się na mapie. Na dnie morza odkryto statek pochodzący z XVII wieku, który zawierał stosy marokańskiego złota. Następnie w 2004 roku dokonano kolejnego odkrycia. Szczątki statku z epoki brązu zostały odsłonięte z powodu zmiany dna morskiego.Uważa się, że z tego miejsca można wydobyć jeszcze więcej, ale jego obecna wartość to 800 milionów dolarów.

2) RMS Republic: 7 mld USD

RMS Republic Image: White Star Line/Public domain

Statek RMS Republic spotkał się z fatalnym końcem w 1909 roku, kiedy to zderzył się z innym statkiem. Statek przewoził 1500 zamożnych pasażerów, ale dzięki ówczesnemu systemowi bezprzewodowej łączności radiowej, dzięki telefonowi sos, podróżni na pokładzie zostali uratowani. Ich kosztowności jednak nie i statek zatonął na dnie oceanu. Uważa się, że statek przewoził również kilka milionów dolarówW 1987 roku Martin Bayerle próbował uratować zaginione złoto, ale bezskutecznie. Eksperci oszacowali niedawno, że monety są warte około 7 miliardów dolarów, nie licząc kosztowności pozostawionych przez pasażerów milionera.

1. skarbiec Cezarei: bezcenny

Część największego złotego skarbu Izraela.Obraz: Olevy/Wikimedia.org

W 2015 roku życie Zvika Fayera zmieniło się na zawsze.To, co wydawało mu się rutynową wyprawą nurkową, okazało się monumentalnym wydarzeniem.Badał pozostałości wraku statku, gdy zauważył coś iskrzącego się w piasku.Gdy to podniósł, zdał sobie sprawę, że to złota moneta.Gdy zmiótł piasek na bok, zauważył kolejną, a potem jeszcze jedną.Zvika szybko wrócił na brzeg i zadzwonił doIsraeli Antiquities Authority.Z pewną pomocą, Zvika był w stanie odkryć prawie 2000 złotych monet i kilka posągów.Uważa się, że statek był rzymskim frachtowcem, który zatonął około 1600 lat temu.Podobny wrak został znaleziony na początku 2015 roku.Dwa odkrycia razem są nie tylko "najbardziej niesamowite znaleziska rzymskiego skarbu w Izraelu," alenajcenniejsze podwodne odkrycie wszech czasów.

Przewiń do góry