Dlaczego kichamy i jakie jest znaczenie tej mimowolnej czynności

Kichanie jest mimowolną reakcją naszego organizmu. wygaśnięcie Ponieważ kichanie jest odruchem, nie można go również powstrzymać.

Obraz: blog FAQ Bio

Dlaczego kichamy?

Kiedy nasz organizm wykrywa obecność mikroorganizmów w naszych drogach oddechowych, czyli w nosie, gardle lub ustach, nasz organizm zapewnia kichnięcie, które ma na celu próbę wydalenia niechcianego najeźdźcy.

Te mikroorganizmy mogą być wirusami lub bakteriami, związanymi z chorobami takimi jak przeziębienie i grypa, lub cząstkami takimi jak pyłki. W tym ostatnim przypadku alergicy cierpią z powodu przesadnej reakcji organizmu, który myli pyłki z chorobotwórczymi mikroorganizmami i próbuje je ugasić, prowokując ataki kichania.

Jak dochodzi do kichania?

Nos jest główną drogą, przez którą wdychane powietrze dostaje się do dolnych dróg oddechowych i z nich wychodzi.Ze względu na swoje położenie pełni liczne funkcje.Wąskie przejścia powodują, że wdychane powietrze przepływa z większą turbulencją.Ta turbulencja z kolei zwiększa interakcję między strumieniem powietrza a błoną śluzową nosa (wyściółką nosa), umożliwiając wymianę ciepła i wilgoci oraz usuwaniezawieszonych lub rozpuszczalnych cząstek w powietrzu.

Kichanie jest fizjologiczną odpowiedzią na podrażnienie nabłonka oddechowego nosa. Proces ten zwykle rozpoczyna się od uwolnienia substancji chemicznych, takich jak histamina czy leukotrieny. Substancje te są wytwarzane przez komórki zapalne, takie jak eozynofile i komórki tuczne, znajdujące się zwykle w błonie śluzowej nosa.

Uwolnienie chemiczne może być spowodowane przez infekcje dróg oddechowych przez wirusy lub bakterie, alergeny (substancje, które wywołują reakcje alergiczne, takie jak) lub fizyczne czynniki drażniące, takie jak dym, zanieczyszczenia, perfumy i zimne powietrze.

Animacja demonstruje, co dzieje się w naszym organizmie podczas kichania.

Alergie: oszustwa układu odpornościowego

Reakcje alergiczne z udziałem błony śluzowej nosa wymagają obecności IgE (przeciwciała specyficzne dla alergenu). Prowadzi to do wycieku płynu z naczyń w nosie, powodując objawy przekrwienia i kapania z nosa. Dodatkowo pobudzone zostają zakończenia nerwowe, co prowadzi do odczucia świądu.

Wreszcie pobudzenie zakończenia nerwowego prowadzi do aktywacji odruchu wewnątrz mózgu. Impuls nerwowy wędruje przez nerwy czuciowe, kontrolując mięśnie głowy i szyi, a to prowadzi do gwałtownego wydalenia powietrza.

Duża prędkość przepływu powietrza jest osiągana poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej przy zamkniętych strunach głosowych.Nagłe otwarcie strun pozwala na przepływ powietrza pod ciśnieniem z powrotem przez drogi oddechowe, aby wydalić najeźdźcę.Jednak w przypadku grypy lub innych chorób zakaźnych, takich jak COVID-19, umożliwia to również rozprzestrzenianie się, ponieważ liczne cząstki wirusowe sąDlatego tak ważne jest, aby podczas kichania zakrywać usta i nos.

Dlaczego kichamy, gdy patrzymy na światło?

Jak mówiliśmy w całym tekście, kichamy z powodu mikroorganizmów i alergii, ale jest jeszcze jeden rodzaj kichania, który wzbudza wiele ciekawości: kichanie, które występuje, gdy patrzymy na słońce.

Ten rodzaj kichania nazywany jest kichaniem z odruchu fotogenicznego. Ten rodzaj kichania wywołują bodźce świetlne, takie jak promienie słoneczne lub nawet bardzo silna lampa.

Kichnięcie z odruchem fotogenicznym występuje, ponieważ światło nagle dociera do naszych oczu, pobudza nerw wzrokowy, który wysyła sygnały do mózgu, aby skurczyć siatkówkę, chroniąc ją przed tym źródłem światła.Ponieważ jednak nerw wzrokowy znajduje się bardzo blisko nerwu trójdzielnego, który przekazuje wrażenia z twarzy do mózgu, kończy się to pomyłką.Nerw trójdzielny odbiera równieżKiedy nerw wzrokowy otrzymuje wiadomość od nerwu wzrokowego i rozumie, że występuje podrażnienie nosa, zapewnia kichnięcie.

Przewiń do góry