Jak sadzić truskawki i chronić je przed ślimakami

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uprawiają swoje własne owoce i warzywa: jest to satysfakcjonujące hobby na świeżym powietrzu, dostaje się ćwiczenia i domowe uprawiane owoce i warzywa smakują lepiej niż te sprzedawane na rynkach.

Może być kilka wyjaśnień tej sytuacji. Jednym z nich jest to, że odmiany uprawiane przez rolników często różnią się od tych sprzedawanych do uprawy domowej. Rolnicy używają odmian, które mogą być zbierane i transportowane do supermarketów bez obić i gnicia.

W najnowszej pracy naukowców z University of Florida na temat tego, co sprawia, że pomidory smakują lepiej, stwierdzono, że przyczyną są różnice w zawartości cukru i kwasowości, a także liczne "volatile" - związki biochemiczne, które w temperaturze pokojowej występują w postaci gazu. Gdy żujemy i połykamy miąższ pomidora, te aromatyczne związki docierają do nosa przez tylną część gardła; couważamy, że smak pomidora to tak naprawdę mieszanka smaku i zapachu.

Podobnie jest z truskawkami.Kluczowym problemem dla plantatorów komercyjnych jest to, że owoce te mogą być zbierane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości lub owoce ulegają silnym obiciom podczas transportu.Po zebraniu poziom cukrów, kwasów i lotnych substancji w owocach zaczyna się zmniejszać, dlatego warto uprawiać je w domu lub odwiedzać gospodarstwo.

Truskawki mogą być trudnymi roślinami do uzyskania dużych zbiorów. Ponieważ leżą blisko ziemi, mogą być pogryzione przez ślimaki, szczury i ptaki, a także mogą być ochlapane przez deszcz i glebę, co sprzyja gniciu.

Najlepiej uprawiać je w doniczkach ustawionych na stole zewnętrznym, lub wiszących koszach.

Nie wszystkie małe, zielone, niedojrzałe owoce, które się tworzą, przetrwają i dojrzeją do dojrzałych czerwonych owoców, ale te, które przetrwają, są warte wysiłku.

Trzymanie ich w lodówce przyspiesza utratę smaku, ale przechowywanie ich w temperaturze pokojowej sprawi, że szybko staną się miękkie. Nie pozostaje nic innego, jak zjeść je zaraz po zerwaniu z Twojej plantacji.

Przewiń do góry