Naukowcy mają nowe wyjaśnienie dla prehistorycznych "statuetek Wenus

'Statuetki Wenus' to kilka prehistorycznych statuetek przedstawiających kobiety. Jednak jedną ważną ich cechą jest otyłość. Szerokie biodra, duże piersi i duże uda - nie sposób nie zauważyć tych cech u statuetek.

Dominująca interpretacja w środowisku naukowym jest taka, że reprezentowało to standard piękna tych prehistorycznych ludów. Kto nigdy nie widział tego na lekcjach plastyki w szkole? Duże piersi i szerokie biodra reprezentowały płodność, a także duży zapas tłuszczu na czas ciąży. Dlatego naukowcy nadali im przydomek statuetek Wenus.

Posągi pochodzą sprzed 30 tysięcy lat, więc duże biodra jako oznaka płodności miałyby sens.Ciąża jest trudna nawet dziś.Jeszcze niedawno śmiertelność niemowląt była ogromna.A do dziś, według WHO, 830 kobiet umiera każdego dnia w wyniku problemów przy porodzie.Człowiek ominął selekcję naturalną za pomocą medycyny, ale nie przetrwalibyśmy, gdybyśmy byli zależni od natury.

Te komplikacje przy porodzie wynikają z dwóch głównych czynników: wielkości naszej głowy i wielkości naszych bioder.Kiedy niektóre naczelne stały się dwunożne (chodzenie głównie na dwóch nogach), zwłaszcza gatunku ludzkiego, biodra zwęziły.Od tego czasu, poród stał się trudny.Jak przejść gigantyczną głowę przez mniejsze biodro? Uwaga, nawet ludzkie dzieci rodzą sięW porównaniu do innych zwierząt są dość wcześniakami i potrzebują opieki rodziców przez wiele lat.

(Andreas Franzkowiak / Wikimedia Commons).

W tym sensie więc szersze biodra jako symbol płodności miałyby sens.Ale sprawa nie jest taka prosta.

Globalne ochłodzenie

Około 48 tys. lat temu pierwsi homo sapiens przybyli do Europy.Tam polowali na renifery, konie i mamuty.Latem, gdy owoce były w szczytowej formie, żywili się jagodami, rybami, orzechami i innymi roślinami.Jednak z przyczyn naturalnych klimat nie pozostał całkowicie stabilny.

20 000 lat temu epoka lodowcowa osiągnęła swój szczyt, ale zaczęła się jeszcze wcześniej.W tym okresie cała planeta stała się zimniejsza, a niektóre obszary osiągnęły niewiarygodnie ujemne temperatury.Niektórzy ludzie z półkuli północnej następnie udał się na południe, bliżej równika, cieplejsze obszary, ponieważ otrzymują więcej słońca.

Ten okres ekstremalnego ochłodzenia przypada właśnie na czas, gdy wśród prehistorycznych ludów Europy pojawiają się statuetki Wenus. Badacze twierdzą więc, że nie jest to przypadek, ale że fakty są ze sobą bezpośrednio powiązane.

Zauważ, że w tym okresie jest znacznie więcej lodu niż na Ziemi obecnie (Ittiz / Wikimedia Commons).

Statuetki Wenus i przeżycia

W bardzo dokładnej analizie zauważyli, że posągi bliżej lodowców, zimniejszych regionów, były bardziej otyłe niż posągi dalej na południe, regionów o bardziej przyjaznym klimacie dla przetrwania człowieka. Zatem otyłość stała się sposobem na przetrwanie w zimnych regionach, jak sugerują naukowcy w badaniu w czasopiśmie Otyłość .

"Proponujemy, że przekazywali ideały rozmiaru ciała młodym kobietom, zwłaszcza tym, które żyły w pobliżu lodowców" - powiedział Richard Johnson, główny autor badania - "Odkryliśmy, że proporcje rozmiaru ciała były większe, gdy lodowce się posuwały, podczas gdy otyłość zmniejszyła się, gdy klimat się ocieplił i lodowce się wycofały".

Dlatego statuetki Wenus stały się symbolem przetrwania. Status sugerował również, że matki przekazywały je córkom jako spadek. Z badaczami jest ich ponad 200, wszystkie pochodzą z okresów od 38 do 14 tysięcy lat temu.

W pewnym sensie stały się one symbolami płodności, ponieważ bardziej odżywione kobiety z większymi zapasami tłuszczu mogły łatwiej rodzić dzieci. "Estetyka sztuki odgrywała więc znaczącą rolę w podkreślaniu zdrowia i przetrwania, aby dostosować się do coraz bardziej surowych warunków klimatycznych" - mówi Johnson.Chodzi jednak o to, że nie łączy ona bezpośrednio płodności, aleprzez kontekst epoki lodowcowej.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Otyłość .

Z informacjami od Alert naukowy e Uniwersytet Kolorado .

Przewiń do góry