Postęp i ochrona środowiska mogą iść w parze

Idea postępu od zawsze tkwiła w ludzkiej wyobraźni; chęć rozwoju jest dla człowieka czymś naturalnym. Rewolucja przemysłowa (1760-1840) jest pierwszym poważnym wydarzeniem, które potwierdza takie wnioski. Okazało się jednak, że w skali globalnej jest ona również jednym z najistotniejszych czynników wpływających na degradację przyrody.dla planety, dla przetrwania i dla życia następnych pokoleń jest tematem powracającym i omawianym w wielu sferach społeczeństwa, ponieważ konsekwencje stały się poważne i wskazują na jego nieodwracalny charakter.

Jeśli z jednej strony mamy do czynienia z rozległą siecią, która artykułuje się w celu coraz większej degradacji zasobów naturalnych, lekceważąc przepisy, to z drugiej strony są osoby zaangażowane, które wyróżniają się tym, że odgrywają ważną rolę w miejscu, w którym żyją. Tak jest w przypadku rolniczki Veridiany Costacurty, 52-letniej właścicielki gospodarstwa Morro Azul, w gminie Jardinópolis, 17 kilometrów od Ribeirão Preto.(SP).

W sumie gospodarstwo ma powierzchnię 213 hektarów, ale 63,3% nieruchomości to obszar rodzimy (około 135 hektarów). Prawo państwowe określa, że 20% terytorium powinno być zachowane jako rezerwa prawna; obszar ochrony gospodarstwa Morro Azul jest trzykrotnie większy.

Historia farmy Morro Azul jest naznaczona ochroną środowiska naturalnego

Veridiana, rolniczka odpowiedzialna za gospodarstwo Morro Azul, zawsze wierzyła w ochronę środowiska, a co więcej, twierdzi, że postęp może iść w parze z ochroną środowiska.

Wykształcony w dziedzinie turystyki rolnik dostrzegł wielki potencjał, jaki ma do zaoferowania gospodarstwo. W ten sposób pięć lat temu na terenie posiadłości powstał plan ekoturystyczny, obejmujący zwiedzanie trzech wodospadów (w sumie są cztery) oraz szlaki dla zwiedzających. Inny obszar gospodarstwa przeznaczony jest na uprawę trzciny cukrowej.

Wyzwania

Plantacja trzciny cukrowej. obraz: Canva

Choć cel, jakim jest połączenie rozwoju i ochrony środowiska, jest możliwy, to wyzwania, jakie pojawiają się przy tym przedsięwzięciu, są niezaprzeczalne. Wynika to z faktu, że dbanie i ochrona rezerwatu prawnego i obszarów trwałej ochrony (APP), a także obszarów dodatkowych, takich jak gospodarstwo rolne, wymaga nakładów finansowych.

Według José Augusto Sousa Júnior, założyciela i dyrektora generalnego Mata Nativa Br i inżyniera agronoma, "rynek ochrony środowiska zyskuje na sile na całym świecie, a Brazylia pokazała, że jest przygotowana [?sposób zrównoważony, generujący dochody, poprzez prace związane z utrzymaniem i poprawą stanu środowiska naturalnego nieruchomości wiejskich".

Kredyty węglowe i PES

Thaís Costacurta, 27-letnia córka Veridiany, która dzieli z matką zarządzanie gospodarstwem, mówi, że zwraca uwagę na potencjalne możliwości wsparcia dla utrzymania rodzimego lasu. W tym celu zastanawia się nad szansami spieniężenia nieruchomości poprzez sprzedaż kredytów węglowych i PES - Payments for Environmental Services.

Propozycja może być korzystna, ponieważ rynek emisji dwutlenku węgla miał w zeszłym roku globalny obrót w wysokości około 2 miliardów dolarów, podczas gdy umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym, ustanowiona w styczniu 2021 r., ma na celu przyniesienie społeczeństwu korzyści środowiskowych poprzez utrzymanie, odbudowę i poprawę obszarów roślinności leśnej. Ten ostatni jest rynkiem, który wciąż się rozwija, ale jest korzystny dla producentów wiejskich.

Tak wynika z badania przedstawionego przez Boston Consulting Group, zatytułowanego "Brazil Climate Report 2022: Seizing Brazil's Climate Potential", podczas Brazil Climate Summit w Nowym Jorku: Brazylia może przyciągnąć do 3 bilionów dolarów inwestycji na rzecz środowiska do2050.

Przewiń do góry