Przypadki zachorowań na grypę były w 2019 roku najwyższe od 23 lat

Odra to choroba układu oddechowego, która dotyka głównie dzieci na całym świecie. Nosicielem tego zakażenia jest wirus z rodziny Paramyxoviridae Mimo że odra jest bardzo zaraźliwa, ma szczepionkę od lat 60. W rzeczywistości choroba została wyeliminowana w wielu krajach - w tym w Brazylii - od końca lat 90.

Jednak według ostatnich raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przypadki odry rosną na całym świecie od roku 2016. Dane organizacji wskazują na 50% wzrost liczby przypadków w latach 2016-2019. Od roku 1996 przypadki zaczęły spadać na całym świecie z powodu masowych kampanii szczepień.

Jednak kilka przyczyn może tłumaczyć ponowny wzrost liczby zgonów i przypadków odry. Wśród nich WHO wymienia osłabienie kampanii szczepień, a także niewiarę w szczepionki. Warto pamiętać, że pandemia COVID-19 może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację w zakresie odry na świecie.

Jak dochodzi do epidemii odry

Będąc chorobą układu oddechowego, odra rozprzestrzenia się przez drogi oddechowe, czyli przechodzi z osoby na osobę w taki sam sposób jak Sars-CoV-2 czy zwykłe przeziębienie: przez kropelki śliny wyrzucane w powietrze. Wirus jest więc bardzo zaraźliwy i może być bardzo śmiertelny.

Jak każda inna choroba zakaźna, która posiada szczepionkę, odra może być kontrolowana przez szczepienia. Jednak aby zapobiec nowym epidemiom, co najmniej 95% całej populacji musi być zaszczepione. W ten sposób nieszczepione 5% jest chronione przez odporność grupową.

(Image by Katja Fuhlert by Pixabay)

Problem polega na tym, że nawet w najlepszych latach walki z chorobą wskaźniki szczepień wynosiły około 85 proc. Pomogło to uniknąć bardzo dużej liczby przypadków, ale nadal możliwe było istnienie izolowanych ognisk choroby. Jednak od 2015 roku wskaźniki szczepień zaczęły spadać bliżej 70 proc. Spowodowało to stały wzrost liczby przypadków, osiągając 869 770 wystąpień w 2019 roku.Była to największa liczba przypadków od 1996 roku.

Leczenie i profilaktyka

Najlepszym sposobem walki z odrą są dziś szczepienia. Mimo ruchów antyszczepionkowych, powszechnego niedowierzania i spowolnienia kampanii szczepień, szczepionka przeciw odrze jest skuteczna w 97% po podaniu drugiej dawki. Problemem jest zresztą to, że ponad 19 milionów dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki. Przy większej liczbie podatnych dzieci szansa na ciężką epidemięwzrasta stopniowo.

W Brazylii szczepionka przeciwko odrze podawana jest w postaci szczepionki potrójnie wirusowej (różyczka, odra i świnka). Warto pamiętać, że choć choroba częściej występuje u dzieci, to u dorosłych do 39. roku życia ma na ogół ciężki przebieg.

(Image by Frauke Riether by Pixabay)

Również według raportu WHO, dziewięć krajów, wśród nich Ukraina i Demokratyczna Republika Konga, odpowiada za 73% nowych przypadków odry w roku 2019. Pomimo tego, kraje takie jak Brazylia i Stany Zjednoczone prawie straciły ocenę eradykacji choroby z powodu poważnego wzrostu liczby przypadków.

Raport jest dostępny na stronie Centers for Disease Control and Prevention.

Przewiń do góry