Stoicyzm, z Massimo Pigliuccim

Massimo Pigliucci jest filozofem, autorem i podcasterem specjalizującym się w filozofii nauki i stoicyzmie. Obecnie jest profesorem filozofii w City College of New York. Pisze obszernie na temat relacji między nauką a filozofią i jest zdecydowanym zwolennikiem używania rozumu i dowodów w debatach na temat ważnych kwestii.

Oprócz pracy naukowej Pigliucci napisał również popularne książki o stoicyzmie i o tym, jak żyć bardziej racjonalnie. Jest regularnym komentatorem spraw publicznych i występował w wielu programach telewizyjnych i radiowych w Ameryce Północnej i Europie. Pigliucci jest ważnym głosem w trwającym dialogu między nauką a filozofią, a jego praca pomogła wypełnićluka między tymi dwoma dyscyplinami.

W tej rozmowie Massimo wyjaśnia, kiedy postanowił poświęcić się studiom i praktyce filozofii stoickiej, omawia różnice między starożytnym a współczesnym stoicyzmem, związek nauki ze stoicyzmem, poszukiwanie faktów i inne cechy wyróżniające stoicyzm spośród innych gałęzi filozoficznych.

Jak poznał stoicyzm

Do stoicyzmu dotarłem z powodu kryzysu w połowie życia. Szukałem nowych ram, które pomogłyby mi podejmować decyzje, sprawiłyby, że byłoby jaśniejsze, co jest priorytetem. Badałem różne alternatywy, w tym buddyzm, arystotelizm i epikureizm. Dopiero gdy dotarłem do Epictetusa, wielkiego rzymskiego stoika, wszystko nagle ułożyło się w całość. To miało sens. Poza tym uwielbiamjego humor i filozoficzne podejście.

Czym jest stoicyzm

Stoicyzm to starożytna grecko-rzymska filozofia życia, której celem jest uczynienie z nas najlepszej, tj. najbardziej etycznej, istoty ludzkiej, jaką możemy być. Ma wiele podobieństw do buddyzmu i innych tradycji filozoficznych zarówno z Zachodu, jak i Wschodu.

Stoicy kierują swoim życiem, mając na uwadze dwa podstawowe pojęcia: cztery cnoty i to, co czasem nazywa się "stoickimi widełkami".

W przypadku, gdy chcesz kopać głębiej, Massimo Pigliucci dał wykład TED mówiący więcej o podstawach stoicyzmu.

Cztery cnoty stoicyzmu

Na stronie cztery cnoty Mądrość to wiedza o tym, co jest dla nas naprawdę dobre lub złe; odwaga to zdolność do robienia tego, co słuszne, mimo możliwości negatywnych dla nas konsekwencji; sprawiedliwość mówi, co rzeczywiście jest słuszne; a wstrzemięźliwość moderuje twoje działania, tak abyś nie działał w nadmiarze lub w braku.Stoicy używają czterechcnoty jako rodzaj kompas moralny Dla każdego działania, które rozważamy, zadajemy sobie pytanie, czy jest ono mądre, odważne, sprawiedliwe i umiarkowane. Jeśli odpowiedź brzmi nie, powstrzymujemy się od jego wykonania.

Stoicki widelec

Widełki stoickie to pogląd, że niektóre rzeczy zależą od nas, a niektóre nie.To, co zależy od nas, to tylko: nasze przemyślane sądy, zatwierdzone opinie i decyzje o działaniu lub niedziałaniu.Nikt nie może nas zmusić do zmiany zdania w żadnej z tych dziedzin, żadną miarą.Wszystko inne nie zależy od nas, co oznacza, że możemy próbować wpływać na sprawy, alerezultaty są zawsze wynikiem naszych starań, intencji i działań innych ludzi, a także okoliczności.

Na przykład weźmy zdrowie. Mogę i powinienem robić to, co jest rozsądne, aby zachować zdrowie, na przykład dobrze się odżywiać, ćwiczyć, nie narażać się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo, praktykować medycynę prewencyjną i tak dalej. Ale nawet jeśli zrobię to wszystko, wynik nie jest gwarantowany: wirus pochodzący z drugiego końca świata lub samochód przekraczający drogę na czerwonym świetle, nadalDlatego stoicy skupiają swoją uwagę tam, gdzie ich pośrednictwo jest maksymalne, na własnych osądach, opiniach i decyzjach, jednocześnie kultywując postawę jednomyślności wobec rzeczywistych rezultatów swoich działań.

O uogólnianiu filozofii stoickiej przez współczesnych

Jeśli chodzi o ludzi praktykujących "stoicyzm" [nacisk na cudzysłów], stosujących techniki, a nie popierających filozofię, to zdarza się to również w innych tradycjach. To, że medytujesz, nie oznacza, że jesteś buddystą. Jesteś buddystą przede wszystkim wtedy, gdy akceptujesz podstawowe idee buddyzmu, takie jak to, że największym problemem na świecie jest cierpienie, spowodowane przez pazerne ego istot ludzkich, orazPo to właśnie jest medytacja: aby opróżnić swoje ego. Podobnie ze stoicyzmem: możesz praktykować samoobronę (np. post), lub angażować się w premedytację przeciwności, ale to nie czyni cię stoikiem. Stoik to ktoś, kto chce stać się bardziej etycznym człowiekiem, aby uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich.

O różnicach między greckimi i rzymskimi stoikami

Jeśli chodzi o teksty, to często słyszymy, że stoicy rzymscy bardzo różnili się od wcześniejszych, zwłaszcza w tym sensie, że skupiali się głównie na etyce i niewiele robili w dwóch pozostałych dziedzinach stoickich dążeń, "fizyce" (czyli nauce) i logice.

Ale współcześni uczeni, tacy jak John Sellars, nie zgadzają się z tym: rzymscy stoicy byli tak samo zainteresowani fizyką i logiką, jak pierwsi stoicy. Seneka na przykład napisał Naturales Quaestiones, książkę o nauce.

Oczywiście stoicy każdego okresu nie zgadzali się co do konkretnych aspektów własnej filozofii (na przykład znaczenia słynnego stoickiego motta: "żyj zgodnie z naturą"), czego należy się spodziewać, gdy ludzie poważnie zastanawiają się nad tym, co mówią i dlaczego. Ale tak było zarówno u wczesnych, jak i późnych stoików.Nie sądzę więc, by istniała duża różnicamiędzy greckim i rzymskim podejściem do stoicyzmu.

Nauka i stoicyzm

Stoicyzm jest filozofią naturalistyczną, a w szczególności opiera się na etyce naturalistycznej, co oznacza, że filozofia jest informowana przez nasze najlepsze zrozumienie natury/rzeczywistości. Co oznacza, że stoicy przyjmują to, co nauka ma do powiedzenia, co jest istotne dla ich praktyki.

Na przykład, jeśli dane ćwiczenie lub medytacja okazałyby się nieskuteczne na gruncie empirycznym, stoik przestawiłby się na inne ćwiczenie lub medytację. W szerszym ujęciu współczesna nauka zgadza się ze stoicką psychologią (okazuje się, że emocje naprawdę mają komponent poznawczy) i stoickim ujęciem natury ludzkiej (naprawdę jesteśmy zwierzętami społecznymi/współpracującymi).

Stoicy gonią za faktami

Jak to ujął współczesny Larry Becker, stoicy "podążają za faktami", co oznacza, że dostosowują swoją filozofię i praktykę do wszelkich trafnych nowych osiągnięć, jakie wyłaniają się z nauk ścisłych. Nie jest to inaczej niż w przypadku innych tradycji - Dalajlama powiedział kilka lat temu, że buddyzm również musi w podobny sposób dostosowywać się do odkryć nauki.

Należy jednak pamiętać, że same nauki nie są wystarczające do wyartykułowania filozofii życia, ponieważ ta ostatnia jest informowana przez nasze wartości, a wartości są poza zakresem nauk empirycznych.

Książki, które poleca Massimo Pigliucci

Prace oryginalne w języku portugalskim

Medytacje
KUPUJ NA AMAZONIE
Świadectwa i fragmenty

Tłumaczenie wykonał Aldo Dinucci, profesor filozofii z UFS i partner w projekcie SoCientific . BUY ON AMAZON

Listy Seneki do Lucyliusza

KUPUJ NA AMAZONIE

Prace w języku angielskim

Inne dzieła polecane przez Massimo Pigliucciego nie są dostępne w języku angielskim, ale zostawiam je tutaj dla tych, którzy mogą i chcą do nich zajrzeć, aby jeszcze bardziej pogłębić stoicyzm.

Współczesna teoria

  • A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy, autor William Irvine, Oxford University Press
  • The Art of Living: The Stoics on the Nature and Function of Philosophy, John Sellars, Bloomsbury
  • How to Be a Stoic: Using Ancient Philosophy to Live a Modern Life, autor Massimo Pigliucci, Basic Books

Współczesna praktyka

  • How to Think Like a Roman Emperor: The Stoic Philosophy of Marcus Aurelius, Donald Robertson, St Martin's Press
  • Podręcznik dla nowych stoików: Jak przetrwać w świecie, nad którym nie masz kontroli - 52 lekcje tydzień po tygodniu, Massimo Pigliucci i Gregory Lopez, The Experiment
Przewiń do góry