Aligatory stają się największymi zwierzętami zdolnymi do regeneracji kończyn

Aligatory amerykańskie ( Alligator mississippiensis ) stały się największymi zwierzętami posiadającymi zdolność do regeneracji utraconych kończyn.Taki wniosek płynie z badania opublikowanego 18 listopada 2020 roku, które pokazuje, jak aligatory amerykańskie mogą regenerować części tkanki ogona po poważnym urazie, a nawet amputacji.Za zgodą LDWF, Louisiana Department of Wildlife and Fisheries, naukowcy zebrali niektóre zwierzęta przezwokół stanu, aby przeanalizować ciekawą cechę. Okazało się, że niektóre z aligatorów miały końcówkę ogona mniejszą niż reszta, z łuskami innymi niż reszta ciała.

Po analizie komórek i anatomii zwierząt autorzy byli w stanie stwierdzić, że kawałek ogona zwierząt został amputowany. Najbardziej imponujące jest to, że zwierzętom udało się zregenerować część kończyny, ale regeneracja nie była doskonała. Analizy rentgenowskie wykazały, że część ogona, która się zregenerowała, nie miała już kości, a jedynie chrząstkę.Również łuski nie zostały całkowicie uformowane po utracie kończyny: zregenerowane łuski są w rzeczywistości znacznie mniejsze i inaczej ukształtowane niż byłoby to standardowe dla tych zwierząt.

Mimo to powstające nowe części ogona są bardzo ważne dla przeżycia zwierzęcia, nawet jeśli ich funkcjonalność nie jest taka sama jak oryginalnej kończyny.

Jak aligatory się regenerują

Aligator amerykański jest oficjalnym gadem stanu Luizjana, w Stanach Zjednoczonych.Wynika to z faktu, że zwierzęta te szeroko zamieszkują bagna regionu - które są niezbędne do reprodukcji, karmienia, a zatem przetrwania gatunku.Jednak, jak każde inne siedlisko, bagna są niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych aligatorów.Warto pamiętać, że kilka gatunków gadów,w tym A. mississippiensis Mogą być kanibalami i atakować inne młodsze zwierzęta. W tym sensie ogon jest dla aligatorów niezbędną kończyną do polowania i ucieczki przed drapieżnikami.

(Image by Paul Brennan by Pixabay)

Mając to na uwadze, autorzy byli w stanie zaobserwować niepełne tworzenie się nowego ogona u młodych aligatorów. Według badaczy dzieje się tak dlatego, że koszt energii byłby zbyt wysoki, aby całkowicie zregenerować kończynę. To, zatem, mogłoby upośledzić rozwój innych funkcji życiowych. "Regeneracja tkanek jest energetycznie bardzo kosztowna. Jeśli włożysz całą swoją energięregenerując strukturę idealnie, zabierasz energię z innych, bardziej istotnych procesów, takich jak rozwój" - mówi Cindy Xu, biolog i główny autor pracy, w wywiadzie dla National Geographic.

Regeneracja u innych zwierząt

(Image of inkoalseibua by Pixabay)

Niektóre zwierzęta, takie jak rozgwiazdy, mogą całkowicie zregenerować się, jeśli kończyna zostanie amputowana.Innymi słowy, jeśli złamiesz rozgwiazdę na pół, dwa kawałki utworzą dwa nowe zwierzęta.Jest to możliwe tylko dzięki rozwojowi tych zwierząt, który pozwala komórkom przeprogramować się, aby utworzyć nowe zwierzę.Jednak u ewolucyjnie nowszych zwierząt, takich jak płazy, regeneracjaDzieje się tak dlatego, że organizm zwierzęcia musi stworzyć miliony nowych komórek macierzystych, zanim rozpocznie się regeneracja nowej kończyny. Proces ten zachodzi więc również u aligatorów amerykańskich. Zwierzęta te nie osiągają jednak takiej jakości regeneracji, jaką osiągają np. salamandry.

Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie Scientific Reports.

Przewiń do góry