Craco: opuszczone średniowieczne miasto duchów we Włoszech

Craco, miasto w południowych Włoszech, jest opuszczone od prawie pięćdziesięciu lat. Ciemne okna stoją przed przechodniami jak puste, a ulice i budynki tego średniowiecznego miasteczka wydają się być porzucone z dnia na dzień, rozpadając się w rozsypkę.

Z uniwersytetem, zamkiem, kościołem i placami, Craco było niegdyś centrum klasztornym, miastem feudalnym i ośrodkiem edukacyjnym. Craco było scenerią wielu filmów, w tym "Saving Grace", "Quantum of Solace" Jamesa Bonda i "Pasji Chrystusa", dzięki dramatycznemu krajobrazowi i wyjątkowej atmosferze.

Craco: Średniowieczna wioska z powiązaniami z epoki brązu

Craco to starożytna średniowieczna wioska we włoskim regionie Basilicata, narażonym na trzęsienia ziemi, około 40 kilometrów w głąb lądu od Zatoki Taranto, u podnóża włoskiego "buta". Miasto siedzi na szczycie skalistej skały ponad otaczającymi ją wzgórzami, a jego architektura jest doskonale wkomponowana w krajobraz. To miasto-widmo zapewniało niegdyś panoramiczne widoki i ostrzeżenia przed możliwyminajeźdźców, usadowione strategicznie na szczycie 400-metrowego klifu z widokiem na jałowe tereny południowych Włoch.

Grecy, którzy przenieśli się w głąb lądu z wybrzeża Basilicaty, założyli miasto około 540 r. Craco było wówczas znane jako "Montedoro". Odkryto tam grobowce z VIII w., co sugeruje, że pierwotna osada sięga epoki żelaza. Pierwsza pisemna wzmianka o Craco pochodzi z 1060 r., kiedy to właścicielem ziemi był arcybiskup Arnaldo, biskup Tricarico. "GRACHIUM,Wieża Normańska, najstarsza budowla Craco, została zbudowana w 1040 roku, a wiele innych obiektów w mieście pochodzi z czasów średniowiecza.

Od 1154 do 1168 r. miasto było pod kontrolą "Eberto", który ustanowił pierwszą feudalną kontrolę nad miastem. W 1179 r. Craco było rządzone przez Roberto di Pietrapertos, a uniwersytet został założony w 1276 r. Ikoniczna Wieża Zamkowa została zbudowana w tym okresie za Attendolo Sforza, a w 1293 r. stała się więzieniem za Federico II.

Palazzo Maronna, Palazzo Grossi, Palazzo Carbone i Palazzo Simonetti należały w XV wieku do czterech wielkich placów miasta.

The Rise and Fall of Craco

Liczba mieszkańców Craco wzrosła z 450 w 1277 r. do 2.590 w 1561 r. i utrzymywała się na poziomie około 1.500 przez kilka następnych stuleci. Powstanie stałego zakonu było wspomagane przez budowę klasztoru św. Piotra w 1630 r. Klasztor przyczynił się do rozwoju gospodarki w rolniczej społeczności opartej głównie na produkcji zboża, oleju, warzyw, wina i bawełny,wprowadzenie do nauki i religii.

W 1656 r. Craco nawiedziła zaraza, która zabiła setki osób i drastycznie zmniejszyła liczbę mieszkańców. Maksymalne granice ekspansji miasta zostały osiągnięte pod koniec XIX w. W latach 1892-1922 ciężka klęska głodu spowodowana złymi warunkami rolniczymi spowodowała masową migrację około 1300 mieszkańców Craco do Ameryki Północnej.

Teren Craco był bardzo niestabilny, ponieważ został zbudowany na wzgórzu z bogatymi w glinę glebami o różnych typach czerwonej, zielonej i ciemnoszarej gliny i różnych poziomach odwodnienia. Spowodowało to wiele naturalnych osuwisk w Craco, w tym w 1600, 1805, 1857 i 1933 roku.

Miasto przetrwało plagę i złodziei przez ponad tysiąc lat, ale w końcu uległo klęsce żywiołowej, gdy w latach 50. i na początku lat 70. ubiegłego wieku nawiedziły je osuwiska.

Pomimo niepewnych warunków życia, wielu "Crachesi" (mieszkańców Craco) pozostało oddanych swojemu pięknemu średniowiecznemu miastu i odmówiło jego opuszczenia. Warunki glebowe miasta pogorszyły się w latach 50-tych, powodując kolejne osunięcia ziemi i czyniąc miasto i jego budynki niebezpiecznymi do życia. Okresowe trzęsienia ziemi również przyczyniły się do zniszczeń.

Współczesne Craco: destynacja turystyczna i festiwalowa

Dziś Craco nie jest już dostępne dla zwiedzających, z wyjątkiem wycieczek z przewodnikiem. Choć miasto popadło w ruinę, kilka budynków, pałaców i kościołów wciąż pozostaje nienaruszonych, a oryginalne elementy, takie jak okiennice, balustrady i freski przypominają o życiu, które niegdyś toczyło się w jego murach.

Poza tym wioska jest odwiedzana przez podróżnych i okazjonalnie przez producentów filmowych. Podobnie jak inne miasta-widma na włoskiej wsi, Craco jest obecnie przedmiotem działań konserwatorskich. W 2010 r. zostało dodane do listy obserwacyjnej przez Światowy Fundusz Zabytków. Wraz ze wzrostem ruchu turystycznego, lokalna gmina uzyskała również fundusze z UE i regionu, dzięki czemu organizowane są koncerty, festiwale i imprezy.kulturalne, a także środki, które pomagają w utrzymaniu obiektu.

  • To już oficjalne: w nowej misji NASA będzie badać Tytana, największy księżyc Saturna
  • Czy zaginione arcydzieło Leonarda da Vinci istnieje?
  • Etna urosła o 30 metrów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
  • Pełny tekst Kamienia z Rosetty przetłumaczony na język portugalski
  • Znaleziono galaktykę-widmo składającą się w 99,99% z ciemnej materii
Przewiń do góry