Déjà-vu: jak nauka tłumaczy to uczucie?

Być w miejscu lub mówić pewne rzeczy, które w naszym umyśle wydają się już mieć miejsce: nazwą tego uczucia jest déjà-vu, termin pochodzenia francuskiego oznaczający "już widziałem". Oznacza to, że czasami stawiamy się w sytuacjach, które wydają się być już przeżyte. Może to być miejsce, wypowiedź, przeszkoda i wiele innych rzeczy.Jednak to uczucie odnosi się do czegoś, co się wydarzyłow przeszłości i powtórzyła się w teraźniejszości.

Częściej obserwuje się go u młodych osób, które zmagają się z długimi okresami stresu lub zmęczenia. Według popularnych wierzeń istnieje inne wyjaśnienie tego odczucia, a mianowicie, uczucie, jakbyś już był w pewnych miejscach, może być związane z przeszłymi życiami, a nawet działaniami paranormalnymi.

Czy déjà-vu może być usterką w matrycy?

Choć nie ma na to naukowych dowodów, wielu wierzy, że żyjemy w świecie podobnym do Trinity z trylogii Matrix. W tym fikcyjnym świecie inteligentne maszyny dominują nad wszystkim wokół, czyniąc z ludzi zwykłych śmiertelników.

Powiązane: Nowe urządzenie zmienia Twoje ciało w biologiczną baterię

W ostatnich latach badacze sięgają po takie środki jak hipnoza i wirtualna rzeczywistość, aby rozwikłać tajemnice związane z tym doznaniem.

Najsłynniejsza scena déjà-vu w kinie, z filmu Matrix.

Déjà-vu i jego związek z pamięcią

Aby spróbować wyjaśnić to w sposób naukowy, badacze próbowali odtworzyć to uczucie w laboratorium. W 2006 roku Leeds Memory Group uciekła się do metody hipnozy. Wybrani pacjenci zostali więc poddani takiemu działaniu, tworząc w momencie zahipnotyzowania wspomnienie. To stworzone wspomnienie powinno być czymś prostym, jak kolor, słowo z książki czy granie w określoną grę.

Powiązane: Twoje oczy zdradzają prawie wszystkie tajemnice twojej tożsamości

Po wyjściu z hipnozy niektórzy pacjenci mieli niejasne odczucia dotyczące tego, co przeżyli w chwili, gdy byli pod takim działaniem. To znaczy, gdy natknęli się na kolor, grę lub słowo, którego ich nauczono, było toszybko poddał się uczuciu, że już go widział.

Odczuwanie spowodowane u osób z padaczką

To poczucie, że pewne sytuacje już przeżyliśmy, jest częste u osób z padaczką. To znaczy, że w momencie wystąpienia napadu występuje również zmiana aktywności elektrycznej pewnych neuronów.

Powiązane: Czy kobiety naprawdę są bardziej empatyczne od mężczyzn?

W przypadku osób, które nie mają epilepsji, należy przeprowadzić dalsze badania, aby sprawdzić, czy występują one w podobny sposób jak u osób chorych.

Z informacjami od Futura Sciences i Scientific American.

Przewiń do góry