Temperatura ciała człowieka spada - zrozum możliwe przyczyny

Kiedy ciało człowieka jest w "równowadze", warunki działania są idealne. Normalnie, w rzeczywistości, temperatura ciała człowieka wynosi około 37 ° C. Jednak nowe badania wskazują, że temperatura ciała spada z każdym rokiem. Praca z 2017 roku opublikowana w czasopiśmie The BMJ wzięła pod uwagę tysiące pomiarów temperatury wykonanych w Wielkiej Brytanii Ponadto,Inne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazuje stały spadek średniej temperatury ciała Amerykanów.

W obu badaniach stwierdzono, że faktycznie średnia temperatura ciała tych populacji spada każdego roku. Co więcej, w jeszcze nowszej pracy badano odizolowane społeczności rolników i rdzennych mieszkańców Boliwii. Wnioski były bardzo podobne: od początku badań (w 2002 roku) temperatury spadają każdego roku.

Nowe badania wskazują, że średnia temperatura ciała człowieka spada na przestrzeni lat (Image by Steve Buissinne by Pixabay)

Te trzy badania pokazują, że proces ten zachodzi nie tylko w krajach rozwiniętych, ale także w odizolowanych społecznościach. Według naukowców z najnowszego badania dzieje się tak z wielu powodów, a głównym z nich jest poprawa dostępu do leków i podstawowych urządzeń sanitarnych.

Dlaczego temperatura ciała się zmienia?

Kiedy człowiek ma gorączkę, to dlatego, że temperatura ciała jest wyższa niż normalnie. Z drugiej strony, podczas hipotermii, temperatura spada zbyt mocno. Jest jednak powód, dla którego temperatura pozostaje stała, około 37°C. Jest to temperatura, w której enzymy organizmu pracują optymalnie.

Zasadniczo enzymy są białkami, które wykonują niezbędne funkcje w naszym organizmie, od trawienia do oddychania. Jeśli temperatura zmienia się zbytnio, enzymy mogą działać nieprawidłowo, a nawet przestać działać - co może spowodować śmierć.

Jednak wynik badań nadal nie jest alarmujący, ponieważ wyższa temperatura generalnie pomaga również zapobiegać infekcjom. Dlatego wyniki te mogą wskazywać, że ludzie mają mniej chorób zakaźnych w ogóle.

Bakterie Escherichia coli powodując infekcje jelitowe, które przed antybiotykami były śmiertelne (Image by Gerd Altmann by Pixabay).

W rzeczywistości ma to sens.Od ubiegłego wieku medycyna przeszła wiele rewolucji i odkrycie setek nowych metod leczenia różnych chorób.Na przykład szczepionka przeciwko odrze uratowała miliony istnień ludzkich każdego roku aż do dziś.Tak czy inaczej, nadal potrzeba więcej badań, aby ocenić, dlaczego temperatura ciała spada.

Wyniki dobrej jakości życia

Oprócz tego spadku temperatury ludzkiego ciała, z powodu poprawy zdrowia ludzi wydarzyły się inne rzeczy. Na przykład średnia długość życia w latach 50. wynosiła w Brazylii mniej więcej 50 lat - dziś sięga 78 lat.

Oczywiście wraz z poprawą stanu zdrowia pojawiają się choroby związane z wiekiem, takie jak rak, a nieznane infekcje, takie jak nowy koronawirus, również mogą mieć większy wpływ. Niemniej jednak w nadchodzących dziesięcioleciach obserwuje się tendencję do dalszej poprawy zdrowia i jakości życia ludzi.

Warto też pamiętać, że nie wszyscy mają dostęp do wysokiej jakości leczenia, a niektórzy ledwie do podstawowych urządzeń sanitarnych. Wyzwaniem na przyszłość jest więc nie tylko tworzenie nowych technologii i metod leczenia, ale także udostępnienie ich jak największej liczbie osób.

Przewiń do góry