Dlaczego lusterka widziały obraz w poziomie, ale nie w pionie?

Lustra lustrem, a być może zauważyłeś, że obraz jest obracany w pionie.Jeśli nigdy nie zauważyłeś, napisz coś na kartce i połóż ją przed lustrem.Będziesz nieuprawniony.Ale dlaczego lustra obracają obraz tylko w poziomie.Innymi słowy, dlaczego nie stoją do góry nogami?

Poniższy filmik prezentuje ciekawą perspektywę:

Podaje przykład słowa 'Food', czyli jedzenie, w języku angielskim.Jeśli odwrócisz kartkę z napisem jedzenie do lustra, zobaczysz słowo doof.Jeśli użyjesz innego lustra, aby odbić obraz, który jest w pierwszym lustrze, nadal zobaczysz słowo doof.Ale czy nie powinna była odwrócić go z powrotem?

Odpowiedź brzmi: nie. Lustra nie odwracają obrazu, to ty go odwracasz. Na początku talerz jest zwrócony w twoją stronę. Gdy odwrócisz talerz w stronę lustra, będzie on odbijał dokładnie to, co jest przed nim, czyli litery odwrócone w twojej perspektywie.

Jeśli twój papier jest wystarczająco przezroczysty (jak kartka z zeszytu), jest pewien eksperyment, który możemy przeprowadzić. Napisz bardzo mocnym długopisem dowolne słowo. Jeśli położysz go naprzeciwko lustra, to słowo zostanie odwrócone. Teraz, nadal mając tył papieru naprzeciwko ciebie, połóż go pod światło. Widzisz to samo, prawda?

Pytanie o perspektywę

Światło tworzą fotony, lub fale, w zależności od perspektywy fizycznej. W obu przypadkach zjawisko jest takie samo - lustro ma właściwość odbijania światła. Dlatego, gdy stoisz przed lustrem, światło, które odbijasz, uderza w lustro i wraca do ciebie, pokonując dokładnie tę samą drogę, ale w przeciwnym kierunku.

W pewnym sensie można więc powiedzieć, że lustra odwracają obrazy. Ale to już nieco ciekawsze pytanie, które wiąże się nie tylko z fizyką, ale i z umysłem. I właśnie to jest odpowiedzialne za zamieszanie w perspektywie, i dlaczego słowo jedzenie staje się doof.

Być może doświadczyłeś zamieszania, gdy np. nauczyciel poprosił Cię o podniesienie prawej ręki - lub wskazał na prawą stronę. Niezależnie od tego, czy kierunek jest w prawo czy w lewo, często dochodzi do tego rodzaju zamieszania, gdy dwie osoby stoją naprzeciw siebie.

Prawa strona jednej osoby jest lewą stroną drugiej.Jedna osoba służy jako odbicie drugiej.Obie osoby stoją, i obie są zdrowe, w pozycji ludzkiej, w której zawsze były.Dlatego osie x i y są normalne.Pytanie zatem dotyczy osi z.Ponieważ druga osoba jest przed tobą, jest odwrócona na osi z.

To samo dzieje się w lustrze.Ponieważ fotony pokonują tę samą drogę, ale w innym kierunku, są odwrócone na osi z - w końcu żyjemy w trójwymiarowym świecie.Więc kiedy twoje oczy odbierają to światło, rzeczywiście pojawia się dziwność, jak u osoby przed tobą.To tylko mentalne zamieszanie.

Z informacjami z Science Alert i Washington Post .

Przewiń do góry