Jak wysoki był Jezus?

Chociaż Biblia nie mówi wiele o wzroście Jezusa, uczeni mają dobre wyobrażenie o tym, jak wysoki był, na podstawie średniego wzrostu ludzi żyjących w tym samym czasie.

Biblia podaje kilka skąpych szczegółów dotyczących wyglądu Jezusa, ale nie mówi nic o jego wzroście. Dla niektórych uczonych jest to kluczowy czynnik - oznacza, że był średniego wzrostu.

W Mt 26:47-56, na przykład, Judasz Iskariota musiał wskazać rzymskim żołnierzom, kim był Jezus. To sugeruje, że miał podobny wygląd do swoich uczniów. Podobnie, Ewangelia Łukasza oferuje anegdotę o "niskim" celniku o imieniu Zacheusz, który próbował znaleźć Jezusa.

Ponieważ był niskim człowiekiem, Zacheusz nie mógł go dostrzec w tłumie i musiał wspiąć się na drzewo, aby go szukać.

Co więcej, Biblia często wyraźnie zaznacza, kiedy ktoś jest wysoki (lub niski, jak Zacheusz). Postacie biblijne, takie jak Saul i Goliat, są na przykład opisywane według ich wzrostu.

Ale jak wysoki był w ogóle Jezus? Prawdopodobnie mediana wzrostu tamtych czasów. A żeby poznać właściwą miarę, niektórzy uczeni przeanalizowali, jak wyglądali ludzie żyjący na Bliskim Wschodzie w I wieku.

Ile dokładnie wzrostu miał Jezus?

Jeśli Jezus Chrystus był średniego wzrostu jak na czasy, w których żył, to można dokonać pewnych szacunków.

"Jezus wyglądałby jak mężczyźni z Bliskiego Wschodu" - wyjaśniła Joan Taylor, która napisała książkę Jak wyglądał Jezus? "Jeśli chodzi o wzrost, to przeciętny mężczyzna jego czasów miał 1,66 m".

Gdyby Jezus miał podobny wygląd do mężczyzn swoich czasów, prawdopodobnie wyglądałby jak ten obrazek.Obraz: Richard Neave

Do tego samego wniosku doszły badania z 2001 r. Artysta medyczny Richard Neave i zespół brytyjskich i izraelskich antropologów sądowych, wraz z programistami komputerowymi, zbadali czaszkę z I wieku, aby lepiej zrozumieć cechy ówczesnych ludzi.

Na podstawie czaszki przyjęli, że Jezus Chrystus - w przypadku posiadania średniego wzrostu - miał 1,55 m i 49 kg.

"Wykorzystanie nauki archeologicznej i anatomicznej zamiast interpretacji artystycznej sprawia, że jest to najdokładniejsze prawdopodobieństwo, jakie dotychczas stworzono" - wyjaśnił Jean Claude Bragard, który wykorzystał wizerunek Neave'a dla Chrystusa w swoim filmie dokumentalnym dla BBC, Syn Boży .

Przez lata uczeni stosowali metody takie jak Taylora i Neave'a, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, jak wyglądał Jezus, od wzrostu po kolor oczu.

Dziś mamy dobre wyobrażenie o tym, jak wyglądał. Ponieważ urodził się i żył na Bliskim Wschodzie w I wieku, prawdopodobnie miał ciemne włosy, brązowe oczy i oliwkową skórę. Taylor zakłada, że trzymał też krótkie włosy i nosił prostą tunikę.

Jednak nigdy nie będziemy wiedzieć tego na pewno. Wszystkie te przypuszczenia są tylko przypuszczeniami. A nawet gdyby archeolodzy znaleźli szkielet, trudno byłoby stwierdzić, czyj to był.

Mimo to, w oparciu o dostępne dowody, można wysnuć wykształcone przypuszczenia na ten temat. Tak więc, mimo że Jezus Chrystus był imponujący pod wieloma względami, jego wzrost prawdopodobnie nie był jednym z nich.

Przewiń do góry