Jaka jest największa galaktyka w obserwowanym wszechświecie?

Istnieją galaktyki o różnych rozmiarach.Niektóre mają kilka milionów gwiazd, inne ponad biliony.Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest największa galaktyka w obserwowalnym wszechświecie? Wszechświat jest niesamowicie dużym miejscem i prawdopodobnie nigdy nie będziemy w stanie poznać wszystkich galaktyk w nim.Więc prawdopodobnie nie wiemy, która jest największa galaktyka we wszechświecie, ale zamiast tegoz tego znamy największą galaktykę, jaką kiedykolwiek odkryto we wszechświecie.

Największe galaktyki we wszechświecie to gigantyczne galaktyki eliptyczne.Galaktyki te są monstrualne i jajowate, zawierają biliony gwiazd.Powstają w wyniku wielokrotnych zderzeń mniejszych galaktyk spiralnych o podobnej wielkości.Na przykład, gdy nasza galaktyka, Droga Mleczna, zderzy się z galaktyką Andromedy - mniej więcej tej samej wielkości - za kilka miliardów latOd tej pory wynikiem będzie prawdopodobnie gigantyczna galaktyka eliptyczna, zawierająca około biliona gwiazd.

Galaktyki, które mogą uzyskać największe rozmiary to te w centrach gromad galaktyk, ponieważ ich zbliżanie się pomaga "pożerać" inne galaktyki w pobliżu centrum gromady. W rzeczywistości wokół tych w centrum gromad nie ma mniejszych galaktyk, ponieważ zostały one już pożarte lub są pożerane przez inne, większe galaktyki.

Ogromna galaktyka eliptyczna może być 10 razy jaśniejsza od Drogi Mlecznej, o około 100 razy większej masie. Mogą mieć średnicę 6 milionów lat świetlnych (Droga Mleczna ma około 100 000 lat świetlnych średnicy).

Przykładem tego jest centralna galaktyka w gromadzie Abell 2029, największa z dotychczas obserwowanych, galaktyka IC 1101.

Prawdopodobnie istnieją tam jeszcze większe galaktyki, a jeśli są, to znajdziemy je w centrum dużych gromad galaktyk.

Obejrzyj poniższy film, aby zrozumieć nieco więcej o tych monstrualnych galaktykach.

Przewiń do góry