Jaki był pierwszy na świecie gatunek wyginięty przez ludzkość?

Z powodu tendencji do polowań, niszczenia siedlisk i wypuszczania gatunków inwazyjnych, kilka zwierząt zostało zmiecionych z powierzchni ziemi przez ludzkość.

Przez długi czas uważano, że ptak Dodo był pierwszym okazem wymarcia spowodowanego przez ludzkość, ponieważ był leniwym i tłustym zwierzęciem. Ale paleontolog Julian Hume, również pracownik naukowy w brytyjskim National History Museum, badał skamieniałości szkieletu Dodo i udowodnił, że ten ptak był szybszy, bardziej wysportowany i znacznie bardziej inteligentny niż wcześniej sądzono.Tak więc prawdziwym sprawcą ich wyginięcia była naprawdę rygorystyczna eksploatacja ludzi.

Co więcej, Dodo nie był pierwszym wymarłym, nie na długo.

Zwierzęta wyginięte przez ludzkość

Ludzkość eksterminowała faunę świata tysiące lat przed ptakiem Dodo, jak twierdzi Hume.

(Laura Geggel)

Jeśli więc nie ikoniczny Dodo, to jakie były pierwsze gatunki wymarłe przez ludzkość?

Ten wielki problem zaczął się, gdy ludzie zaczęli migrować, powiedział Hume. W miarę jak ludzie opuszczali swoje domy i kolonizowali inne miejsca, zapis kopalny pokazuje równoległy wzrost wymierania dużych zwierząt na każdym kontynencie.

"Regularny wzór wymierania" - powiedziała Felina Smith, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Nowego Meksyku, która bada, jak rozmiar ciała zwierząt zmieniał się na przestrzeni dziejów.

CZYTAJ TAKŻE: Przyczyna tajemniczej śmierci setek słoni w Botswanie ujawniona

Felina Smith i jej koledzy wyjaśnili w badaniu wykonanym w 2018 roku i opublikowanym w czasopiśmie Science, że za każdym razem, gdy nasi przodkowie udali się w inne miejsce, zapisy kopalne pokazują, że duże gatunki zaczęły wymierać. Prehistoryczni krewni słoni, niedźwiedzi, antylop i innych stworzeń.

Nastąpiło to w okresie od kilkuset do maksymalnie 1000 lat.

Dlatego szybkie skale czasowe wymierania nie wystąpiły w żadnym innym momencie w ciągu ostatniego miliona lat od wyginięcia nie-awaryjnych dinozaurów.

Pierwszy zaginiony gatunek

Glyptodon (Wikipedia)

Niektóre z tych wczesnych gatunków wygaszonych przez ludzkość wyglądałyby dziś jak fantastyczne zwierzęta. Na przykład Gliptodon, który miał spiczaste ogony, przerażający wygląd i zniknął z obu Ameryk pod koniec ostatniej epoki lodowcowej około 12 000 lat temu - prawdopodobnie z powodu przybycia ludzi.

Liczba gigantycznych niedźwiedzi jaskiniowych, znacznie cięższych od dzisiejszych niedźwiedzi grizzly, spadła około 40 000 lat temu. W tym samym czasie, gdy ludzie zaczęli rozprzestrzeniać się na ich siedliska. przypadek?

Ale z ustaleniem, jaki był pierwszy wymarły gatunek jest problem, bo dane o wymieraniu spowodowanym przez ludzkość na całej planecie są wiarygodne tylko dla około 125 tys. lat.

Badania Smitha wykazały, że średnia wielkość ciała afrykańskich zwierząt 125 tys. lat temu była tylko o połowę mniejsza od gatunków, które występowały na innych kontynentach świata. Biorąc pod uwagę, że Afryka jest jednym z największych kontynentów, to powinna mieć średnią wielkość ciała podobną do tych z obu Ameryk i Eurazji - powiedział Smith.Innymi słowy, możemy założyć, że już wtedy w Afrycehominidy mogły być odpowiedzialne za jeszcze wcześniejsze wymieranie.

Przewiń do góry