"Miłosierne psy" z I wojny światowej

Każdy zna powiedzenie "pies jest najlepszym przyjacielem człowieka", ale mało kto wie, jak wielką rolę te zwierzęta odgrywają na wojnie. Świetnym przykładem są "miłosierne psy" z I wojny światowej, które żyły w niebezpiecznych okopach.

Termin "miłosierne psy" jest dosłownym tłumaczeniem na " psy miłosierdzia ", przy czym to ostatnie jest tłumaczeniem słowa " Sanitätshunde Jednak możemy również użyć terminu "psy medyczne", aby opowiedzieć tę historię. Wszystkie te nomenklatury prowadzą do wyjaśnienia o tych inteligentnych i dobrze wyszkolonych psach.

Podczas I wojny światowej. psy miłosierdzia Były to nic innego jak kły odpowiedzialne za udzielanie pomocy rannym żołnierzom, a także przekazywanie ulgi i pocieszenia tym, którzy ratowali ojczyznę.

Wykorzystanie psów podczas bitew nie jest niczym nowym, gdyż już same murale starożytnego Egiptu przedstawiały te zwierzęta na wojnach. Podobnie jak istnieją opisy wykorzystania psów na wojnach w starożytnej Grecji.

Mimo to, dopiero w 1890 roku pojawił się pomysł, aby faktycznie szkolić kły do pomocy człowiekowi w wojnie. Na przykład, Niemiec Jean Bungartz, który założył stowarzyszenie dla psy miłosierdzia (w języku niemieckim Niemieckie Stowarzyszenie Santiätshunde ).

"Miłosierny pies" spotyka żołnierza podczas wojny Obraz: Wikimedia Commons via Historia Yestarday

Pięć lat później w Wielkiej Brytanii major Edwin Richardson odkrył odsprzedaż angielskich szczeniąt do Niemiec, a po latach założył szkołę do szkolenia zwierząt (z ang. Brytyjska Szkoła Psów Wojennych ).

W rzeczywistości, według niektórych wywiadów z tamtych czasów, angielskie psy były szkolone do ciągłego dźwięku strzelaniny i ciężarówek wojennych. Co więcej, szkolenie zapewniało również, że psy mogły znaleźć ukrywających się ludzi.

Rola "miłosiernych psów" w I wojnie

W działaniach wojennych rola tych zwierząt była zróżnicowana, od ratownictwa po transport ładunków.Warto zauważyć, że w ciągu czterech lat konfliktu, szacunki wskazują na wykorzystanie ponad 50 000 psów po obu stronach walk.

Ogólnie rzecz biorąc, psy miłosierdzia Ale jeszcze bardziej zdumiewająca była zdolność tych kłów do znalezienia rannych żołnierzy na tak zwanej "ziemi niczyjej". I co zadziwiające, psy ignorowały rannych żołnierzy wroga!

Zdjęcie psów z ich trenerami. Obraz: Australian War Memorial via All That Interesting.

Co więcej, w niektórych przypadkach "miłosierne psy" z pierwszej wojny potrafiły również naprowadzić lekarzy na miejsce pobytu rannych żołnierzy.

Wreszcie, zwierzęta te nadal oferowały pocieszenie i towarzystwo ludziom na skraju śmierci, zapewniając, że nie cierpią samotnie.Z tego powodu psy były uważane za miłosierne.

Obecne relacje z "miłosiernych psów

Choć uważane za symbole patriotyzmu, niestety zdecydowana większość tych zwierząt ginęłaby podczas akcji. Ci, którzy przeżyli, cierpieliby natomiast na stres pourazowy.

Obecnie, podczas gdy niektóre lokalizacje zachowują użycie psy miłosierdzia w bitwach, inne kraje wykorzystują zwierzęta jako formę terapii.

Znana jako "terapia z udziałem psów", oferuje znacznie mniejsze ryzyko dla zwierząt i wykorzystuje "uzdrawiającą" moc przytulania i lizania. Na szczęście niezliczeni weterani wojenni złagodzili swoje traumatyczne przeżycia dzięki komfortowi zwierząt.

Przewiń do góry