Najwcześniejsze znane przypadki używania tytoniu przez ludzi sięgają 9000 lat wstecz.

Jak myślisz, jak dawno temu miało miejsce pierwsze znane użycie tytoniu? Najnowsze odkrycia, wierz lub nie, wskazują, że mogło to nastąpić około 12 300 lat temu.

Odkrycie wskazuje, że mogli z niego korzystać pierwsi mieszkańcy kontynentu.

Pochodzenie i zastosowanie tytoniu

Tytoń wywodzi się z obu Ameryk, jednak obecnie jest przedmiotem handlu na całym świecie. Niektóre wcześniejsze wykopaliska wykazały, że pozostałości nikotyny były obecne w fajkach datowanych na około 3300 lat w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

W ten sposób powstał obraz społecznego i kulturowego znaczenia rośliny wśród starożytnych społeczności tubylczych w Ameryce Północnej.

Autorzy nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Human Behavior sugerują jednak, że kilka tysiącleci temu zbieracze prawdopodobnie spożywali tytoń wokół ognisk społeczności.

"Tytoń miał prawdopodobnie większy wpływ na globalne wzorce w historii niż jakakolwiek inna substancja psychoaktywna, ale głębokość jego kulturowych powiązań była szeroko dyskutowana" - piszą.

Cztery zwęglone nasiona

Obraz: Pibabay/szjeno09190

Aby rozstrzygnąć tę debatę, opisują odkrycie czterech zwęglonych nasion tytoniu, które odzyskano z nienaruszonego paleniska w obozie łowców-zbieraczy Wishbone na pustyni Great Salt Lake w Utah.

Dzięki datowaniu radiowęglowemu ujawniono, że starożytne ognisko miało około 12 300 lat. Ponadto analiza morfologiczna sugerowała, że nasiona należały do lokalnego gatunku tytoniu o nazwie Nicotiana attenuata.

Wokół paleniska znajdowały się także groty włóczni, kości zwierzęce, wnętrzności gotowanego ptaka, kamienne narzędzia i pojedynczy kawałek skorupki jajka.

"Odkrycie to rekalibruje badania nad tytoniem jako produktem udomowionym, umieszczając około 8000 do 10 000 lat użytkowania przez człowieka przed wielkim rozkwitem rolnictwa w Ameryce Północnej i udomowieniem [innych gatunków tytoniu]" - piszą autorzy badania.

Fakt, że użycie miało miejsce przed rolnictwem jest bardzo ważny, ponieważ pokazuje, jak tytoń, z czasem, pomógł ukształtować starożytne kultury, które wpłynęły na późniejsze pokolenia rdzennych Amerykanów.

Jednak, choć odkrycie sugeruje, że tytoń był używany w jakimś stopniu ponad 12 000 lat temu, naukowcy twierdzą, że nie można dokładnie określić, jak był spożywany.

Co można wywnioskować, to że w kominku składano nasiona, nie wiadomo jednak, czy palono fajkę pełną liści tytoniu.

Przewiń do góry