Planety Układu Słonecznego: ile i jakie?

Od czasu odkrycia Plutona w 1930 roku, dzieci dorastały ucząc się, że Układ Słoneczny ma dziewięć planet. Zmieniło się to jednak pod koniec lat 90-tych, kiedy astronomowie zaczęli spierać się o to, czy Pluton rzeczywiście jest planetą, czy też nie. W wysoce kontrowersyjnej decyzji, Międzynarodowa Unia Astronomiczna ostatecznie zdecydowała w 2006 roku o oznaczeniu Plutona jako "planety karłowatej",zmniejszając listę planet w układzie słonecznym do zaledwie ośmiu.

Astronomowie jednak kontynuują poszukiwania kolejnej możliwej planety w naszym układzie słonecznym po tym, jak matematyczne dowody ujawniły jej istnienie w styczniu 2016 roku. Dzięki badaniom uważa się, że rzekoma "Planeta Dziewięć", zwana również "Planetą X", ma około 10 razy większą masę niż Ziemia i 5 000 razy większą niż Pluton.

Co to jest planeta?

Po pierwsze, musimy zrozumieć, co jest klasyfikowane jako planeta. Według Międzynarodowej Unii Astronomicznej, prawdziwa planeta to ciało, które okrąża Słońce, nie będąc satelitą innego obiektu. Ponadto, niedoszła planeta musi być na tyle duża, aby była okrążana przez własną grawitację, ale nie tak duża, aby zaczęła ulegać fuzji jądrowej, jak gwiazda.Wreszcie, powinna też mieć dużą część swojego otoczenia wolną od innych ciał orbitujących.

Definicja ta jest dość restrykcyjna i dlatego pomogła wyodrębnić w bardziej obiektywny sposób, co powinno, a co nie powinno być uznawane za planetę. Jednak spowodowała ona również problem, gdy astronomowie zaczęli odkrywać coraz więcej obiektów planetopodobnych w Układzie Słonecznym. Na przykład Pluton znalazł się wśród ciał, które nie spełniały wszystkich wymogów i musiały zostać przeklasyfikowanejako planeta karłowata.

W związku z tym, szereg cech motywowało obniżenie oceny Plutona, takich jak jego mały rozmiar i nietypowa orbita. Wreszcie, była planeta ma również wiele śmieci w swoim otoczeniu, dzieląc się swoją przestrzenią. Mimo to, obniżenie oceny Plutona pozostaje kontrowersyjne wśród społeczności naukowej.

Planety na Ziemi

Cztery planety najbliższe Słońcu, Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, są często nazywane "planetami lądowymi", ponieważ ich powierzchnie są skaliste. Pluton również ma skalistą, choć zamarzniętą, powierzchnię.

Planety gazowe

Z drugiej strony, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun nazywane są planetami gazowymi, ponieważ składają się głównie z gazów takich jak wodór, hel i amoniak. Mimo to, astronomowie uważają, że niektóre lub wszystkie z nich mogą mieć stałe rdzenie.

Jednocześnie Uran i Neptun zyskały jeszcze jeden przydomek: lodowe olbrzymy. Dzieje się tak dlatego, że oba mają więcej wody atmosferycznej i innych cząsteczek tworzących lód, takich jak metan, siarkowodór i fosfor. Dlatego składniki te krystalizują się w chmurach ze względu na zimne warunki panujące na planetach. A teraz poznajmy nieco więcej tych planet poniżej.

Planety Układu Słonecznego

W naszym Układzie Słonecznym mamy obecnie osiem znanych planet. Są one następujące, w kolejności od Słońca:

  • Merkury
  • Wenus
  • Ziemia
  • Mars
  • Jupiter
  • Saturn
  • Uran
  • Neptun

Merkury

Obraz: Pixabay

Discovery Merkury został odkryty przez starożytnych Greków, gdyż jest widoczny gołym okiem
Nazwa Planeta została nazwana na cześć posłańca rzymskich bogów
Średnica 4.878 km
Orbita 88 dni lądowych
Dzień 58,6 dni lądowych

Po pierwsze, mamy Merkurego, który jest planetą położoną najbliżej Słońca, a także najmniejszą, tylko nieznacznie większą od naszego satelity, Księżyca. Ponieważ jest tak blisko Słońca, planeta doświadcza drastycznych zmian temperatur w ciągu dnia i w nocy: temperatury w ciągu dnia mogą osiągać palące 450°C, podczas gdy po stronie nocnej temperatury spadają do - 180°C.

Ponadto atmosfera Merkurego jest bardzo cienka, składa się z tlenu, sodu, wodoru, helu i potasu, więc nie jest w stanie rozbijać meteorów, które docierają do planety, dlatego powierzchnia planety jest naznaczona kraterami, podobnie jak Księżyc.

Wenus

Obraz: Pixabay

Discovery Wenus została odkryta również przez starożytnych Greków, gdyż jest kolejną planetą widoczną gołym okiem
Nazwa Jej imię pochodzi od rzymskiej bogini miłości i piękna
Średnica 12,104 km
Orbita 225 dni ziemi
Dzień 241 dni ziemi

Następna jest druga planeta w układzie słonecznym, Wenus, która jest również nazywana bliźniakiem Ziemi, ale chociaż mają swoje podobieństwa, bliźnięta jest raczej przesadzony opis dla dwóch planet.Ten przydomek powstał, ponieważ obrazy radarowe ujawniły, że pod jego atmosferą, powierzchnia Wenus ma kilka gór i wulkanów.Ale poza tym, dwie planety nie mogłyby być bardziejinaczej.

Ze względu na gęstą, toksyczną atmosferę zbudowaną z chmur kwasu siarkowego, Wenus jest skrajnym przykładem efektu cieplarnianego. Jest ona parząca, gorętsza nawet od Merkurego, więc średnia temperatura powierzchni na Wenus wynosi 465 C. Innym dziwnym zjawiskiem jest to, że, o dziwo, Wenus obraca się powoli ze wschodu na zachód, w przeciwnym kierunku niż większość innych planet.

Ziemia

Obraz: Pixabay

Średnica 12 760 km
Orbita 365,24 dni
Dzień 23 godziny, 56 minut

Wreszcie dochodzimy do trzeciej planety układu słonecznego - Ziemi.Nasza planeta jest również nazywany "Planeta wody", ponieważ ma duże rozszerzenia wody.Ponadto, Ziemia jest jedyną planetą znaną do schronienia życia.Jednym z powodów, oprócz już wymienionych wód, jest z pewnością jego atmosfera bogata w azot i tlen.

Mars

Obraz: Pixabay

Discovery Podobnie jak poprzednie planety, Mars również został odkryty przez starożytnych Greków i jest widoczny gołym okiem
Nazwa Został nazwany na cześć rzymskiego boga wojny
Średnica 6,787 km
Orbita 687 dni lądowych
Dzień nieco ponad jeden dzień ziemski (24 godziny, 37 minut)

Czwarta planeta układu słonecznego to zimne, pustynne miejsce pokryte pyłem, zbudowanym z tlenków żelaza, który nadaje planecie słynny czerwony kolor, ale Mars dzieli z Ziemią pewne podobieństwa: jest skalisty, ma góry, doliny i kaniony oraz systemy burzowe.

W związku z tym, istotne dowody naukowe sugerują, że Mars, miliardy lat temu, był znacznie cieplejszym i bardziej wilgotnym światem. Według badań, rzeki, a może nawet oceany mogły istnieć. W 2018 roku naukowcy ujawnili, że znaleźli dowody na istnienie płynnego jeziora pod powierzchnią pokrywy lodowej na południowym biegunie Czerwonej Planety.

Jupiter

Obraz: Pixabay

Discovery Jowisz to kolejna planeta odkryta przez Greków, która jest widoczna gołym okiem
Nazwa władca bogów rzymskich
Średnica 139,822 km
Orbita 11,9 lat ziemskich
Dzień 9,8 godz. ląd

Następnie jest Jowisz, który jest najbardziej masywną planetą w naszym układzie słonecznym, mając ponad dwa razy więcej masy niż wszystkie inne planety razem wzięte, według NASA. Ponadto, jego wirujące chmury są kolorowe z powodu różnych rodzajów gazów. Jowisz ma również silne pole magnetyczne i, z 75 księżycami, wygląda jak miniaturowy układ słoneczny.

Saturn

Obraz: Pixabay

Discovery Saturn to ostatnia z planet widocznych gołym okiem, o której wiedzieli już Grecy
Nazwany Jego nazwa pochodzi od rzymskiego boga rolnictwa
Średnica 120.000 km
Orbita 29,5 lat ziemskich
Dzień około 10,5 godziny na lądzie

Szósta planeta układu słonecznego, Saturn, jest najbardziej znana ze swoich pierścieni, zbudowanych z lodu i skał. Jednak naukowcy wciąż nie są pewni, jak się one uformowały. Saturn jest gazową planetą, składającą się głównie z wodoru i helu. Podobnie jak Jowisz, posiada również liczne księżyce.

Uran

Obraz: Pixabay

Discovery Uran został odkryty w 1781 roku przez Williama Herschela
Nazwa Nazwa pochodzi od personifikacji nieba w micie greckim
Średnica 51,120 km
Orbita 84 lata ziemskie
Dzień 18 godz. ziemia

Planeta ta ma chmury zbudowane z siarkowodoru, tego samego związku chemicznego, który sprawia, że zgniłe jaja tak brzydko pachną. Tymczasem metan w atmosferze nadaje Uranowi niebiesko-zielony odcień.

Siódma planeta Układu Słonecznego, podobnie jak Wenus, obraca się ze wschodu na zachód. Jednak w przeciwieństwie do innych planet, jej równik znajduje się prawie pod kątem prostym do jej orbity, czyli jest to w zasadzie orbita boczna. Dlatego astronomowie uważają, że obiekt dwukrotnie większy od Ziemi zderzył się z Uranem około 4 miliardów lat temu, powodując jego przechylenie.To przechylenie jest odpowiedzialneCo więcej, słońce bije z jednego bieguna na drugi przez 84 lata ziemskie jednocześnie.

Uważa się również, że kolizja wyrzuciła na orbitę Urana skały i lód, które później stały się niektórymi z 27 księżyców planety. Warto również zauważyć, że Uran ma również 13 zestawów słabych pierścieni.

Neptun

Obraz: Pixabay

Discovery W 1846 roku za jej odkrycie odpowiedzialni są dwaj uczeni: Alexis Bouvard i Johann Galle
Nazwa Nazwany na cześć rzymskiego boga wody
Średnica 49 530 km
Orbita 165 lat ziemskich
Dzień 19 godz. ziemia

Następnie dochodzimy do ostatniej oficjalnej planety w Układzie Słonecznym. Neptun jest mniej więcej wielkości Urana, ale znany jest z ponaddźwiękowych silnych wiatrów. Planeta znajduje się około 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Ponadto Neptun jest co najmniej 17 razy masywniejszy od Ziemi i ma skaliste jądro.

Co więcej, Neptun był pierwszą planetą znalezioną za pomocą matematyki, zanim wykryto ją wizualnie.Z powodu nieregularności na orbicie Urana francuski astronom Alexis Bouvard wywnioskował, że inna planeta może wywierać przyciąganie grawitacyjne.Natomiast niemiecki astronom Johann Galle użył obliczeń, aby znaleźć planetę za pomocą teleskopu.W rezultacie uczonyznalazł Neptuna.

Wymarła dziewiąta planeta

Podobnie jak Uran, orbita Neptuna była lekko nieregularna, a odpowiedź na pytanie, ile jest planet w Układzie Słonecznym, nie była jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta. Ze względu na obliczoną masę Neptuna i innych gazowych olbrzymów, obrót planety nie miał sensu, więc astronomowie ponownie założyli istnienie innej planety poza orbitą Neptuna.

W 1930 roku astronom Clyde Tombaugh odkrył dziewiątą planetę, która nie tylko znajdowała się za Neptunem, ale również w miejscu, w którym astronomowie przewidywali, że może się znajdować.

Nazwano go Plutonem i w ten sposób Układ Słoneczny znów się rozrósł. Jednak historia nie kończyła się na tym. Później odkryto, że Pluton był zbyt mały, aby wyjaśnić nieregularności na orbicie Netuni.

Neptun widziany z powierzchni swojego głównego satelity, Trytona.

Kiedy w 1989 roku sonda kosmiczna Voyager 2 zakończyła swój przelot nad Neptunem, okazało się, że masa Neptuna różni się od tego, co wyliczyli astronomowie. Kiedy udało się ustalić prawidłową masę, jego orbita przestała wykazywać nieregularności.

W Układzie Słonecznym oprócz Plutona znajdują się inne planety karłowate, takie jak Eris i Ceres.

Układ Słoneczny miał dziesiątki planet

Obecnie Układ Słoneczny zawiera osiem planet, jednak nie zawsze tak było. Wkrótce po tym, jak uformowało się Słońce i zaczęły powstawać planety, wokół Słońca uformowały się prawdopodobnie setki, a nawet więcej planet.

Wczesny Układ Słoneczny istniał w stanie chaosu.Grawitacyjne przyciąganie tak wielu planet utrudniało im utrzymanie stabilnych orbit.Zamiast tego planety przyciągały się wzajemnie,przecinały swoje orbity,a nawet zderzały.W zależności od masy planet i kąta zderzenia,większa planeta mogła pochłonąć mniejszą,lub obie rozpadały się.Uważa się,że każda planetaw Układzie Słonecznym doświadczyła jednej lub więcej kolizji z innymi planetami.

Istnieje teoria, że Ziemia przeszła przez to 4,5 miliarda lat temu. Planeta wielkości Marsa o nazwie Theia zderzyła się z Ziemią pod kątem, który zamiast spowodować rozpad obu planet, pozwolił Ziemi wchłonąć Theię. Odłamki z kolizji uformowały następnie Księżyc.

Jedna Planeta Dziewięć

Wraz z redukcją Plutona, wielu myślało, że idea dziewiątej planety w Układzie Słonecznym dobiegła końca. Jednak w ostatniej dekadzie dowody podpowiedziały możliwe istnienie kolejnej planety poza orbitą Neptuna.

W odległych rejonach Układu Słonecznego, w obszarze zwanym Pasem Kuipera, znajdują się liczne komety i inne szczątki planetarne. Śledząc orbity obiektów znajdujących się w pasie, astronomowie odkryli nieregularności w ich orbitach.

Gdyby w pasie znajdowała się planeta dziesięć razy większa od Ziemi, to tłumaczyłoby to anomalie w orbitach. Jeśli ta "Planeta Dziewięć" istnieje, to musi orbitować 400 razy dalej niż Ziemia od Słońca. To sprawiłoby, że Planeta Dziewięć potrzebowałaby tysięcy lat, aby zakończyć swoją orbitę.

Do tego czasu astronomowie nie znaleźli żadnego dowodu na istnienie tej planety.Niestety, znalezienie jej jest trudnym zadaniem.Nie można analizować grawitacji gwiazdy lub światła, aby ją znaleźć, jak to jest w przypadku planet poza naszym Układem Słonecznym, ponieważ naukowcy starają się znaleźć planetę, która nie otrzymałaby żadnego światła, w tym przypadku, i nie emituje żadnego ciepła.Tak więc,Zaobserwowanie jej w innych długościach fali światła byłoby niezwykle trudne, ale badanie, ile planet jest w Układzie Słonecznym, trwa nadal.

Jeśli Planeta Dziewięć istnieje, to prawdopodobnie nie uformowała się tak daleko od Słońca.Zamiast tego uformowała się znacznie bliżej, a następnie została zepchnięta dalej przez inne gazowe olbrzymy i kolizje planet.Inna hipoteza sugeruje, że nie powstała w naszym Układzie Słonecznym, ale w innym, a później została pochwycona przez grawitację Słońca.Czasami może się to zdarzyć, ponieważ podczasPodczas formowania się układu słonecznego kilka planet może uciec przed grawitacją swojej gwiazdy. Taka planeta nazywana jest planetą międzygwiezdną lub planetą sierocą.

Niektóre planety międzygwiezdne zbliżają się do innej gwiazdy na tyle, że zostają przechwycone przez jej grawitację.

Poszukiwania Planety Dziewięć trwają, a jeśli zostanie ona odnaleziona, jej odkrycie będzie stanowić jedno z największych objawień dotyczących historii naszego Układu Słonecznego.

Najczęściej zadawane pytania o planetach Układu Słonecznego

Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym?

W Układzie Słonecznym znajduje się 8 planet, począwszy od najbliższej Słońcu do najbardziej odległej: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Czy Pluton jest jeszcze planetą?

Pluton przestał być klasyfikowany jako planeta w 2006 r. Obecnie jest klasyfikowany jako planeta karłowata, ponieważ, choć jest wystarczająco duży, aby stać się kulistym, nie jest wystarczająco duży, aby wywierać swoją dominację orbitalną i oczyszczać sąsiedztwo wokół swojej orbity.

Skąd nazwa Układ Słoneczny?

We wszechświecie istnieje wiele układów planetarnych takich jak nasz, z planetami krążącymi wokół swoich gwiazd. Nasz układ planetarny nazywamy Układem Słonecznym, ponieważ nazwa naszej gwiazdy to Słońce. Wszystko co związane ze Słońcem nazywamy słonecznym.

Przewiń do góry