Poznaj wirusologa, który odkrył pierwszego ludzkiego koronawirusa

Covid-19 to choroba, która pojawiła się niedawno, jednak wywołuje ją wirus znany już od 1964 roku, kiedy to dr June Almeida zidentyfikowała pierwszego ludzkiego koronawirusa w swoim laboratorium w St Thomas's Hospital w Londynie.

Urodzona w 1930 roku, June Hart dorastała w kamienicy w pobliżu Alexandra Park w Glasgow, w Wielkiej Brytanii. Pochodząca z prostej rodziny, w wieku 16 lat porzuciła szkołę, by pracować jako technik histopatologii, następnie przeniosła się do Londynu, by pracować w szpitalu St. Bartholomew's Hospital, by kontynuować karierę, a w 1954 roku poślubiła wenezuelskiego artystę Enriquesa Almeidę, przyjmując jego nazwisko.

Zwykłe przeziębienie

Kilka lat po ślubie June wraz z rodziną przeniosła się do Kanady. To właśnie podczas pracy w Ontario Cancer Institute dr Almeida rozwinęła swoje niezwykłe umiejętności posługiwania się mikroskopem elektronowym, będąc pionierem metody lepiej wizualizującej wirusy i wykorzystującej przeciwciała do ich agregacji.

CZYTAJ TAKŻE: Badanie identyfikuje potencjalny cel dla leczenia COVID-19

Ze względu na uznanie dla jej pracy w Wielkiej Brytanii, w 1964 roku wirusolog została zaproszona do pracy w Szkole Medycznej Szpitala św. Tomasza w Londynie - tego samego szpitala, który leczył brytyjskiego premiera, Borisa Johnsona, gdy ten został zarażony nowym koronawirusem.

Po powrocie z Londynu rozpoczęła współpracę z dr Davidem Tyrrellem, który prowadził badania na oddziale leczenia przeziębień w Salisbury w hrabstwie Wiltshire. Jego badania polegały na analizowaniu popłuczyn z nosa ochotników. Jego zespół odkrył, że jest w stanie wyhodować niektóre wirusy związane z przeziębieniem, ale nie wszystkie. Jedna próbka, znana jako B814, pochodziła zpłukanie nosa od ucznia szkoły z internatem w Surrey w 1960 roku zwróciło uwagę zespołu.

B814 był w stanie przenosić objawy zwykłego przeziębienia na ochotników, ale nie byli w stanie wyhodować go w rutynowej hodowli komórkowej. Dr Tyrrell zastanawiał się więc, czy ten wirus można zobaczyć przez mikroskop elektronowy.

Pierwszy ludzki koronawirus

Ciekawi, aby dowiedzieć się więcej o tym wirusie, badacze wysłali następnie swoją próbkę do dr June. Była ona w stanie zobaczyć cząstki wirusowe w próbkach i opisała je jako wirus grypy, ale nie było to dokładnie to samo. Okazało się, że właśnie zidentyfikowała pierwszy ludzki koronawirus.

CZYTAJ TAKŻE: Tylko 8% przypadków koronawirusów jest zgłaszanych, badanie

Cząsteczki pierwszego koronawirusa, opisanego przez Almeidę i Tyrrella w 1967 roku.

Szczep B814 został zapisany w British Medical Journal w 1965 roku, a pierwsze zdjęcia tego, co wirusolog widziała pod swoim mikroskopem, zostały opublikowane w Journal of General Virology dwa lata później.

Dr June Almeida pracowała również jako konsultantka pod koniec lat 80-tych, kiedy pomagała w fotografowaniu wirusa HIV. Teraz, 13 lat po jej śmierci w następstwie pandemii COVID-19, jej badania ponownie zyskały uznanie.

Przewiń do góry