Rekiny kierują się polem magnetycznym Ziemi.

Od kilku lat naukowcy podejrzewali i znajdowali kolejne dowody na to, że ptaki orientują się dzięki polu magnetycznemu Ziemi. Co więcej, inne badania wykazały, że żółwie morskie również korzystają z tego zasobu, aby powrócić na swoje macierzyste plaże. Jednak nowe badania wykazały właśnie, że rekiny również mogą wykorzystywać pole magnetyczne do pokonywania dużych odległości.

Aby to sprawdzić, naukowcy z Florida State University musieli stworzyć urządzenie godne filmu sci-fi Bryan Keller i jego zespół stworzyli drewnianą strukturę o objętości trzech metrów sześciennych wokół basenu z wodą. W tej przypominającej siatkę strukturze można było włączać i wyłączać różne magnesy, tworząc różne pola magnetyczne wokół basenu.

Na koniec biolodzy schwytali 20 rekinów bladych, małych gatunków rekinów młotów z wybrzeża Zatoki Florydzkiej. Te drapieżniki mają mniej niż metr długości jako dorośli, ale mogą podróżować setki kilometrów, powracając co roku na swoje rodzime wybrzeże, aby się rozmnażać.

Obraz: Keller et al, Current Biology 202

Umieszczając w basenie jednego rekina na raz, badacze analizowali ruchy i kierunek pływania stworzeń, gdy zmieniali orientację pola magnetycznego w basenie.Dzięki temu polu magnetycznemu podróbka badacze byli w stanie np. zasymulować orientację magnetyczną Tennessee.

Jak można sobie wyobrazić, pozostawiło to rekiny bardzo zdezorientowane, a autorzy podejrzewają, że to dlatego, że zwierzęta nigdy nie przechodziły przez taką konfigurację magnetyczną. Warto pamiętać, że Tennessee nie ma wylotów do morza i znajduje się nad Alabamą.

Nieznane środowiska dla rekinów

Pomimo pomylenia pól magnetycznych, kiedy rekiny przeszły symulację znanego pola magnetycznego, z Oceanu Spokojnego, zwierzęta wykazały statystycznie podobny wzór pływania. Aby ocenić pływanie rekinów, badacze ustawili nawet GoPro na szczycie konstrukcji.

Inne rekiny, takie jak żarłacz biały, również mogą podejmować dalekie podróże, czasem przemierzając całe oceany. Jednak przez wiele lat dowody na magnetyczną orientację pozostawały niejasne. Autorzy zwracają uwagę, że mogło to wynikać z trudności w badaniu rekinów.

Trudność ta wynika więc z faktu, że rekiny - zwłaszcza większe gatunki - nie zachowują się dobrze w zamkniętym środowisku. Z tego powodu na przykład w żadnym dużym akwarium na świecie nie ma żarłaczy białych: wszystkie zginęły w ciągu pierwszych kilku dni lub miesięcy w akwarium.

Z tego powodu wybór rekinów bladych, małych i długich podróżników. Niemniej jednak autorzy podkreślają potrzebę dalszych badań i dowodów, aby wzmocnić hipotezę tego naturalnego GPS.

Badanie jest dostępne w czasopiśmie Current Biology.

Przewiń do góry