Torba kangurka: jak wygląda w środku?

Kangury to zwierzęta najbardziej znane z wychowywania swoich kociąt wewnątrz sakiewek. Ale jak wygląda wnętrze sakiewki kangura?

Oprócz kangurów swoje młode w sakiewkach wychowują oposy, diabły tasmańskie i koale. Cecha ta należy do grupy marsupali.Kangury to australijskie ssaki z rodziny Macropodidae Mają duże tylne nogi i długie stopy, ale ich przednie nogi są małe. Używają także tylnych nóg do skakania, z pomocą ogona dla równowagi. Wreszcie, są roślinożerne zwierzęta z nocnych nawyków.

Obraz: Seoulinspired/Pixabay

Wnętrze torby kangura

Według Ricka Schwartza, dyrektora Narodowego Zoo w San Diego, worek kangura przypomina bluzę włożoną do środka, czyli kaptur to worek, a sznurki to mięśnie matki kangura odpowiedzialne za otwieranie lub zamykanie worka.

Jego wnętrze jest podobne do skóry zwierzęcia, ale bez sierści, i zawiera cztery przewody mleczne. Ma też temperaturę ciała podobną do temperatury ciała samicy, około 40ºC, więc worek ma tendencję do pocenia się.

Po prawie 30 dniach kangurze dziecko (znane również jako " joey "Z pomocą tylnych nóg, niedorozwinięte szczenię wpełza do woreczka matki i wkrótce dociera do przewodu mlecznego i pozostaje tam przez około trzy do czterech miesięcy.

Po tym okresie wewnątrz woreczka matki, dziecko zaczyna "wychodzić z domu", aby zbadać środowisko i postawić pierwsze kroki.Jednak nawet na zewnątrz często wraca, aby zapewnić sobie karmienie.Szczeniak jest odsadzony tylko między 10 a 12 miesięcy, ponieważ po tym czasie nie wraca do woreczka matki.

Obraz: pen-ash/Pixabay.

Ciekawostki o torbie i zwyczajach

Kociak spędza dużo czasu wewnątrz woreczka, więc matka kangurzyca musi usuwać pozostawione tam odchody, dlatego, jak twierdzi Schwartz, samice zwykle czyszczą wnętrze własnymi językami, wbijając całą głowę do środka woreczka.

Innym ciekawym faktem jest siła adaptacji tych zwierząt, zawsze biorąc pod uwagę korzystne warunki do ciąży.W przypadku suszy, na przykład, organizm opóźnia implantację zarodka w macicy, to znaczy, że tylko w odpowiednich warunkach rozpocznie się ciąża.

Kangury łączą się w pary tylko raz, ale w ciągu roku mogą urodzić nawet cztery kocięta. Dzieje się tak dlatego, że organizm kangura może opóźnić implantację kolejnego zarodka do czasu, gdy poprzednie kocię będzie w stanie żyć poza sakiewką.

Dyrektor zoo powiedział nawet: "Jej ciało może wytworzyć odpowiednie składniki odżywcze mleka dla 8-miesięcznego joey, a inny kanał może stworzyć odpowiednie składniki odżywcze dla noworodka".

Film od SmarterEveryDay pokazuje torbę kangurową od środka. Aktywuj portugalskie napisy na Youtube.

Przewiń do góry