Rekiny mogą tworzyć złożone przyjaźnie, jak pokazuje badanie

Niektórzy twierdzą, że rekiny są dość samotne zwierzęta ze względu na ich ciągłe poszukiwanie żywności, więc żadne zwierzę nie chciałoby być w towarzystwie drapieżnika mórz, a skończyć się stać jego obiadem.Jednak to przekonanie może przyjść do zera po wydaniu nowego badania przeprowadzonego niedawno.Naukowcy uważają, że rekiny mogą tworzyć złożone przyjaźniemiędzy tymi samymi gatunkami, jak również z różnymi gatunkami.

Rekiny mogą tworzyć złożone przyjaźnie i żyć w grupach

Nawet jeśli mają straszną reputację poza morzem, wewnątrz morza te zwierzęta tworzą grupy, czyli chodzą w paczkach, aby zdobyć więcej jedzenia.Ta cecha zaczęła być obserwowana w szarym rekinie rafy, Carcharhinus amblyrhynchos.Jest to gatunek uważany za spokojny i prawie domowy, jeśli porównać z innymi.

Według autorów badania "pokazujemy, że społeczności rekinów wykazują złożone i czasowo stabilne struktury społeczne, porównywalne z ptakami morskimi, a potencjalnie nawet niektórymi ssakami." Gatunek ten nie jest koczowniczy, wychodzą na żer, ale po zaspokojeniu wracają w ten sam region.

Rekiny żyjące w społeczeństwie ze swoim rodzajem (obraz: Freepik).

Do tej pory było zrozumiałe, że inne zwierzęta mogą chodzić w grupach, ale nie rekiny. Na tych ideałach, które były już tak wszechobecne w nauce, autorzy ujawnili, że "podczas gdy znaczenie informacji społecznej u kolonialnych ptaków i ssaków jest dobrze ustalone, pokazujemy, że te koncepcje prawdopodobnie mają również zastosowanie do niektórych gatunków rekinów."

Pomysł, aby zawsze wracać do domu, jest czymś nieodłącznym dla ludzi i niektórych ssaków. Powrót jest zawsze związany z opieką rodzicielską, odpoczynkiem i schronieniem, jednak rekiny nie są uznawane za żadną z tych cech. Z tego powodu nikt nigdy nie przypuszczałby, że rekiny mogą tworzyć złożone przyjaźnie.

Niebezpieczna czy korzystna przyjaźń między rekinami szarymi?

Poprzednie badanie przeprowadzone w 2018 roku przez biologa rekinów Yannisa Papastamatiou z Florida International University również postawiło na zbadanie tego gatunku rekina szarego. Łącznie 41 tych zwierząt było monitorowanych w okresie od 2011 do 2014 roku, aby zrozumieć, dlaczego zawsze wracały do domu.

Analizując uzyskane dane, wzięto pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak dynamika grupy, sposób pływania i poruszania się, z kim pływali oraz czas, jaki spędzali poza bazą, a dopiero potem wracali.

Rekin rafowy szary, gatunek badany w obu pracach (obraz: Freepik).

Tak więc, według autorów, "rekiny tworzą również społeczności społeczne o zróżnicowanych stowarzyszeniach poprzez wzorce wykorzystania przestrzeni, przy czym struktura społeczna utrzymuje się przez kilka lat." Monitoring został zakończony w roku 2014, ale uważa się, że niektóre społeczności, które zostały zaobserwowane w tym badaniu, trwają do dziś.

"Chociaż niektóre osobniki przemieszczały się między zbiorowiskami określonymi przez sieci przemieszczania się, ich związki z członkami sąsiednich zbiorowisk były słabe lub przypadkowe.Zatem struktura społeczna nie wynikała wyłącznie z tego, że osobniki nigdy nie spotykały tych z sąsiednich zbiorowisk.W przypadku rekinów wykorzystujących informacje społeczne, żerowanie z wieloma osobnikamiwykorzystując to samo miejsce, zapewnia znaczną przewagę nad przypadkowym wędrowaniem w obrębie danego obszaru". Tak więc rekiny mogą tworzyć złożone przyjaźnie, które mają charakter mutualistyczny i trwają całe życie.

Badania zostały opublikowane w Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, donosi Science Alert.

Przewiń do góry