Technika pozwala osobom sparaliżowanym pisać umysłem

Są ludzie sparaliżowani z różnych powodów, czy to przez udar, czy chorobę neurologiczną, niektórzy mogą nawet z trudem się komunikować, inni nie. Teraz naukowcy opracowali technikę, która pozwala zrozumieć, co mówi umysł tych pacjentów. Ale, to wciąż coś nowego i wymaga rozwoju.

Jest to model komunikacji za pomocą siły umysłu. Elektrody zostały wszczepione w część mózgu związaną z ruchem, co pozwoliło sparaliżowanym pacjentom poruszać kursorem i wybierać litery na ekranie na podstawie swoich myśli. Ci sparaliżowani ludzie byli w stanie pisać do 39 znaków na minutę.

Sparaliżowani ludzie mogą pisać umysłem

W eksperymencie ochotnik, sparaliżowany od szyi w dół, wyobrażał sobie, że porusza ramieniem, aby napisać litery alfabetu. Pomogło to wyszkolić model używany przez komputer, znany jako sieć neuronowa.

Od tego system zaczął identyfikować pociągnięcia i zamierzoną trajektorię końcówki jego wyimaginowanego pióra, aby napisać litery. System jest w stanie odczytać zdania wyobrażone przez ochotnika, z dokładnością 95%, z prędkością 66 znaków na minutę. Zatem ochotnikowi udało się być szybszym od innych pacjentów.

Zdjęcie: Frank Willett.

Naukowcy zaangażowani w projekt mają nadzieję, że prędkość wzrośnie w miarę jak wolontariusz będzie nabierał wprawy, a postępy w technologii sprawią, że model będzie bardziej interesujący. Wreszcie, osoby zaangażowane w projekt wykorzystują nagrania neuronowe, aby lepiej zrozumieć, jak mózg planuje i wykonuje ruchy.

Technologia ta jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju i niesie ze sobą wielkie obietnice na przyszłość. Oczekuje się, że dzięki rozwojowi tej koncepcji w krótkim czasie będziemy mieli nowe spojrzenie na świat wirtualny. I wreszcie sparaliżowani pacjenci mogą mieć nowy sposób komunikacji.

Z informacjami od Sciencemag.

Przewiń do góry