To najdalszy znany obiekt z Układu Słonecznego

Naukowcy potwierdzili: odłamek skały FarFarOut jest najbardziej odległym znanym obiektem w Układzie Słonecznym. Duży odłamek skały został odkryty w 2018 roku i od tego czasu naukowcy prowadzą o nim badania.

Przy średnicy około 400 kilometrów szacuje się, że FarFarOut, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza coś w rodzaju "daleko, daleko", znajduje się w średniej odległości orbitalnej 101 jednostek astronomicznych - to 101 razy więcej niż odległość między Ziemią a Słońcem.Obiektowi nadano tymczasowe oznaczenie 2018 AG 37 , a jej właściwa nazwa, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Unii Astronomicznej, wciąż nie jest znana.

Dziwna orbita najbardziej odległego znanego obiektu Układu Słonecznego

Orbita FarFarOuta nie jest jednolitym kołem wokół Słońca, ale prawdziwie asymetrycznym owalnym kształtem. Po dokładnej obserwacji naukowcy obliczyli jego orbitę; FarFarOut oscyluje do 175 jednostek astronomicznych, a zbliża się do 27 jednostek astronomicznych, w obrębie orbity Neptuna.

"FarFarOut został prawdopodobnie wyrzucony do zewnętrznego Układu Słonecznego poprzez przebywanie zbyt blisko Neptuna w odległej przeszłości" - powiedział astronom Chad Trujillo z Northern Arizona University.

"FarFarOut prawdopodobnie ponownie wejdzie w interakcję z Neptunem w przyszłości, ponieważ ich orbity wciąż się przecinają".

(Roberto Molar Candanosa, Scott S. Sheppard / CIS i Brooks Bays / UH)

Odległy i tajemniczy

FarFarOut jest wciąż bardzo tajemnicza. Ponieważ jest tak daleko, jej jasność jest niezwykle słaba i była obserwowana tylko dziewięć razy w ciągu dwóch lat. Zespół wywnioskował jej rozmiar na podstawie jasności, ale niewiele więcej wiadomo.

Astronomowie nie są również do końca pewni czasu trwania orbity. Uważają, że może ona wynosić zaledwie 800 lat, ale jest wystarczająco dużo miejsca, aby zająć ponad dwa razy więcej czasu, lub poruszać się w znacznie szybszym tempie.

Zdjęcia odkrycia FarFarOut wykonane w lipcu 2018 r. (Scott S. Sheppard / Carnegie Institution for Science).

"FarFarOut potrzebuje tysiąclecia, aby raz okrążyć Słońce" - powiedział astronom David Tholen z University of Hawaii at Mānoa.

"Z tego powodu porusza się ona bardzo powoli po niebie, co wymaga kilku lat obserwacji, aby dokładnie określić jej trajektorię" - dodał.


+Read more

  • Mars był kiedyś podobny do Islandii kilka miliardów lat temu
  • Ziemska magnetosfera może "zasiać" wodę na powierzchni Księżyca
  • Poznaj 10 największych ciał w Układzie Słonecznym

Przewiń do góry