Wiatr słoneczny jest bardziej przyciągany do północnego bieguna Ziemi niż do południowego, dlaczego?

Prawdopodobnie najbardziej znanym efektem działania pola magnetycznego Ziemi są zorze polarne i australijskie (Northern i Southern Lights). Kiedy naładowane cząstki z wiatru słonecznego wpadają w pole magnetyczne Ziemi, mogą od czasu do czasu powodować spektakularne pokazy świetlne.Przez lata naukowcy uważali, że naładowane cząstki, które powodują te pokazy, są wysyłane w równychJednak ostatnie badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu w Albercie wykazały, że w rzeczywistości więcej naładowanych cząstek zmierza na północ niż na południe. Pytanie brzmi teraz: dlaczego?

Powiązane: Jak powstają zorze polarne?

Dane wykorzystane przez naukowców zostały zebrane przez konstelację satelitów Swarm - zestaw 3 satelitów, które obserwują pole magnetyczne Ziemi od 2013 roku.Jedną rzeczą, którą zauważyły w tym czasie jest to, że południowy biegun magnetyczny Ziemi jest "dalej od osi obrotu Ziemi niż magnetyczny biegun północny" mówi Ivan Pakhotin, główny autor pracy.Prowadzi to do różnic wodbicia rodzaju fal elektromagnetycznych znanych jako fale Alfvéna, które ostatecznie powodują różnice w tym, jak bieguny północny i południowy oddziałują z wiatrem słonecznym.

Film opisujący wyniki badań nad powinowactwem cząstek słonecznych do północnego przechyłu (Credit: ESA).

Ta zmierzona asymetria może oznaczać cokolwiek. Po pierwsze, chemia zachodząca w górnych warstwach atmosfery może się drastycznie różnić pomiędzy biegunem północnym i południowym, co może mieć znaczący wpływ na klimat na ziemi. Ale może to również oznaczać rozbieżność pomiędzy dwoma zorzami.

Jak na razie wpływ asymetrii jest niejasny i, jak w przypadku prawie całej dobrej nauki, zasługuje na dalsze badania. Rój będzie kontynuował swoją misję, aby zebrać dane, które będą istotne dla rozwiązania zagadki. W międzyczasie ci z nas, którzy mają szczęście cieszyć się zorzami, mogą nadal patrzeć w górę w zachwycie, bez względu na to, jak bardzo mogą się one różnić.

Ten artykuł został przedrukowany z Universe Today, przeczytaj oryginał tutaj.

Tłumaczenie i adaptacja Damares Alves.

Przewiń do góry