Wieloryb błękitny: poznaj największe zwierzę na planecie Ziemia

Wieloryb błękitny ( Balaenoptera musculus ) jest największym zwierzęciem, jakie istnieje lub kiedykolwiek istniało na planecie Ziemia. Żywi się prawie wyłącznie krylem, odcedzając duże ilości wody oceanicznej przez swoje płyty balejażowe (które zwisają z dachu pyska i działają jak sito). Niektóre z największych osobników mogą zjeść do 6 ton kryla dziennie.

Gdzie żyje wieloryb błękitny?

Wieloryb błękitny występuje w prawie wszystkich oceanach z wyjątkiem Oceanu Arktycznego. Obecnie rozpoznano pięć podgatunków.

Liczba niebieskich wielorybów jest dziś tylko niewielkim ułamkiem tego, co było przed nowoczesnymi komercyjnymi polowaniami, które znacznie zmniejszyły ich liczebność na początku lat 1900, ale populacje rosną na całym świecie. Głównymi zagrożeniami dla niebieskich wielorybów są dziś statki i narzędzia połowowe.

Wieloryb błękitny wynurza się na powierzchnię, aby oddychać. Zdjęcie: Tharaka Basnayaka/NurPhoto/Getty Images

Ludność

Wieloryby błękitne żyją zazwyczaj samotnie lub z innym osobnikiem. Nie wiadomo, czy te podróżujące w parach pozostają ze sobą przez dłuższy czas, czy też tworzą luźniejsze związki. W miejscach, gdzie występuje duża koncentracja pokarmu, widziano do 50 wielorybów błękitnych rozproszonych na niewielkim obszarze. Nie tworzą one jednak dużych grup, co obserwuje się u innych waleni.

Wieloryby błękitne występowały licznie w niemal wszystkich oceanach do początku XX w. Przez ponad 40 lat polowano na nie niemal do wyginięcia. Na szczęście zostały objęte ochroną przez społeczność międzynarodową w 1966 r. W raporcie z 2002 r. oszacowano, że na świecie żyje od 5 do 12 tys. wielorybów błękitnych.

Wygląd

Wieloryby błękitne mają długie ciało i są na ogół smukłe. Ich niebiesko-szary kolor wydaje się pod wodą jasnoniebieski, stąd ich nazwa: wieloryb błękitny. Wzór plam jest zmienny i może służyć do identyfikacji osobników.

Wieloryb błękitny pływający w oceanie. obraz: NOAA

Antarktyczne wieloryby błękitne są generalnie większe niż inne podgatunki wielorybów błękitnych.Na przykład w północnym Atlantyku i północnym Pacyfiku wieloryby błękitne mogą dorastać do około 27 metrów i ważyć ponad 45 ton, ale w Antarktyce mogą osiągnąć do około 33 metrów i ważyć ponad 149 ton.Podobnie jak wiele innych wielorybów, samice wielorybów błękitnych są generalniewiększe niż samce.

Zachowanie i dieta

Lato spędzają zazwyczaj na żerowaniu w Oceanie Południowym, a wraz z nadejściem zimy odbywają długie migracje w kierunku wód w pobliżu równika.

Podczas żerowania i podróży pływają zwykle z prędkością około 8 km/h, ale w krótkich zrywach mogą przyspieszyć do ponad 32 km/h. Są jednymi z najgłośniejszych zwierząt na naszej planecie, emitując serię impulsów i jęków, i uważa się, że w odpowiednich warunkach oceanograficznych dźwięki emitowane przez wieloryby błękitne mogą być słyszane przez inne wieloryby w odległości nawet 1600 km.

Naukowcy uważają, że używają tych wokalizacji do komunikacji i, wraz z doskonałym słuchem, być może do nawigacji w głębinach oceanu.

Wieloryb błękitny żywiący się krylami. Zdjęcie: National Geographic

Podstawową dietą niebieskich wielorybów jest kryl, małe zwierzęta podobne do krewetek, ale ryby i widłonogi (małe skorupiaki) mogą czasami być częścią diety niebieskiego wieloryba.

Kiedy niebieskie wieloryby polują, filtrują swoje jedzenie płynąc w kierunku dużych ławic kryla z otwartymi ustami i zamykając usta podczas nadmuchiwania fałdów gardłowych - po zamknięciu, niebieskie wieloryby wypychają uwięzioną wodę z ust swoimi językami i używają swoich płytek fiszbinowych, aby utrzymać kryl uwięziony wewnątrz.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wieloryby błękitne są roślinożerne, mięsożerne czy wszystkożerne?

Niebieskie wieloryby są mięsożerne, co oznacza, że jedzą inne zwierzęta.

Co jest drapieżnikiem wieloryba błękitnego?

Głównymi drapieżnikami wielorybów błękitnych są orki i ludzie.

Gdzie znaleźć niebieskiego wieloryba?

Wieloryby błękitne można spotkać głównie na Oceanie Antarktycznym, gdzie latem na półkuli południowej udają się na żer.

Jaka jest naukowa nazwa wieloryba błękitnego?

Naukowa nazwa wieloryba błękitnego to Balsenoptera musculus.

Jak duży jest niebieski wieloryb?

Wieloryby błękitne mogą osiągnąć do około 33 metrów długości.Synonimy: Balaenoptera musculus Spokrewniony:

  • Po raz pierwszy naukowcy zmierzyli tętno wieloryba błękitnego
  • Przesunięcie w śpiewie wskazuje na wzór w migracji płetwala błękitnego
  • Poznaj 10 niesamowitych rekordów ze świata zwierząt
  • Jak ssaki lądowe dały początek ewolucji wielorybów
  • Wideo pokazuje, że ramoras surfuje na niebieskich wielorybach
"Powrót do encyklopedii
Przewiń do góry