Wytrwałości uda się pokazać nam dźwięk Marsa

Za najlepszą opcję możemy uznać wysłanie geologa, który dotrze na Czerwoną Planetę, ale drugą najlepszą opcją są różne łaziki (pojazdy robotyczne), jak Perseverance, które są wysyłane na Marsa.

Spirit, Opportunity i Curiosity to kolejne łaziki, które niosą ze sobą cały niezbędny sprzęt podobny do tego, jakiego używają ludzcy geolodzy na Ziemi, a mimo to są w stanie poruszać się po terenie Marsa. Jak również "oglądać" krajobraz za pomocą różnych kamer, pobierać próbki skał i pyłu skorupowego, a następnie analizować je za pomocą różnych narzędzi i urządzeń znajdujących się na pokładzie.

CZYTAJ TAKŻE : Wewnętrzne ciepło Marsa mogło stworzyć warunki dla życia miliardy lat temu

Tyle że nowy łazik Mars 2020 Perseverance robi to wszystko i dodaje do swojego robotycznego zestawu narzędzi "wrażenia słuchowe".

Wytrwałość i jego dwa mikrofony

Dlatego nowy łazik zawiera parę mikrofonów, dzięki czemu możemy usłyszeć - po raz pierwszy - jak naprawdę brzmi Mars. Perseverance ma wylądować na Marsie 18 lutego 2021 roku w kraterze Jezero.

NASA / JPL-Caltech / MSSS / Kevin M. Gill

CZYTAJ TAKŻE: Astronomowie wytyczają nową drogę do polowania na planetę dziewiątą

Baptiste Chide, badacz postdoktorancki w dziedzinie nauk planetarnych w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i współpracownik mikrofonu SuperCam, poinformował, jak imponujące są wszystkie nauki, które można osiągnąć za pomocą tak prostego instrumentu jak mikrofon na Marsie.

Instrument SuperCam znajduje się na szczycie masztu łazika i obejmuje dwa mikrofony na Perseverance. Będą one wykorzystywane do dwóch rzeczy: nauki i inżynierii.

Dla strony naukowej, będzie nagrywać dźwięk naturalnych dźwięków Marsa, takich jak wiatr, burze i wszelkie inne dźwięki otoczenia na czerwonej planecie.Ponadto, SuperCam używa podczerwonej wiązki laserowej, która podgrzewa i paruje skały i regolit, więc mikrofon będzie w stanie nagrać dźwięk lasera eksplodującego w skałach.Powstały dźwięk wybuchu daje naukowcom pewne wskazówki na tematskład i twardość skały.

A jeśli chodzi o stronę inżynieryjną, mikrofon będzie nasłuchiwał łazika Perseverance przy pracy, dostarczając informacji o takich rzeczach jak obracanie się masztu, praca kół i innych instrumentów. Innymi słowy, doskonałe narzędzie diagnostyczne dla inżynierii.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy mikrofon został wysłany na Marsa. Towarzystwo Planetarne brało udział w kilku próbach użycia mikrofonu na planecie, ale jak dotąd żadna nie zakończyła się sukcesem.

CZYTAJ TAKŻE : Możliwa aktywność wulkaniczna może stworzyć siedlisko dla życia na Marsie

Przewiń do góry