Zmiana diety może zwiększyć 10 lat życia - wynika z badań

Każdy chce żyć dłużej. I często mówi się nam, że kluczem do tego jest dokonywanie zdrowszych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak ćwiczenia fizyczne, unikanie palenia i niepicie zbyt dużej ilości alkoholu. Badania wykazały również, że dieta może zwiększyć średnią długość życia.

Nowe badanie wykazało, że zdrowsza dieta może wydłużyć życie o sześć do siedmiu lat u dorosłych w średnim wieku, a u młodych dorosłych może zwiększyć długość życia o około dziesięć lat.

Nie jest za późno, by zmienić swoją dietę

Naukowcy zebrali dane z wielu badań, które patrzyły na dietę i długowieczność, wraz z danymi z badania Global Burden of Disease, które zapewnia podsumowanie zdrowia populacji w wielu krajach. Łącząc te dane, autorzy byli w stanie oszacować, jak długość życia zmieniała się wraz z trwającymi zmianami w spożyciu owoców, warzyw, pełnych ziaren, rafinowanych ziaren, orzechów, roślin strączkowych,ryby, jaja, produkty mleczne, czerwone mięso, mięso przetworzone i napoje słodzone.

Autorzy byli w stanie stworzyć idealną dietę dla długowieczności, którą porównali z typową dietą zachodnią - zawierającą głównie duże ilości przetworzonej żywności, czerwonego mięsa, wysokotłuszczowych produktów mlecznych, żywności o wysokiej zawartości cukru, żywności paczkowanej oraz niskiego spożycia owoców i warzyw.

Według badań, idealna dieta zawierała więcej roślin strączkowych (fasoli, grochu i soczewicy), pełnych ziaren (owsa, jęczmienia i brązowego ryżu) i orzechów, a mniej czerwonego i przetworzonego mięsa.

Naukowcy stwierdzili, że spożywanie idealnej diety od 20 roku życia zwiększyłoby długość życia o ponad dekadę dla kobiet i mężczyzn w USA, Chinach i Europie.

Stwierdzili również, że zmiana diety (zachodniej) na idealną w wieku 60 lat zwiększyłaby oczekiwaną długość życia o osiem lat. W przypadku osób w wieku 80 lat oczekiwana długość życia mogłaby wzrosnąć o prawie trzy i pół roku. Jednak biorąc pod uwagę, że nie zawsze możliwa jest całkowita zmiana diety, badacze obliczyli również, co by się stało, gdyby ludzie przeszli z diety zachodniejdla diety, która była w połowie drogi między idealną dietą a typową dietą zachodnią.

Stwierdzili, że nawet ten rodzaj diety - który nazwali "dietą podejścia do żywotności" - może jeszcze zwiększyć długość życia u młodych ludzi o 20 lat: sześć lat dla kobiet i siedem lat dla mężczyzn.

Wyniki te pokazują nam, że wprowadzanie długoterminowych zmian w diecie w każdym wieku może przynieść znaczące korzyści dla długości życia. Jednak zyski są większe, jeśli zmiany te rozpoczynają się we wczesnym okresie życia.

Jakieś sprzeczności?

Oszacowania długości życia, które czyni to badanie, pochodzą z najbardziej wszechstronnych i najnowszych metaanaliz (badanie, które łączy wyniki kilku badań naukowych) na temat diety i śmiertelności. Chociaż metaanalizy są w wielu przypadkach najlepszym dowodem ze względu na ilość analizowanych danych, nadal tworzą założenia z danymi, które mogą sprawić, że różnicemiędzy badaniami są ignorowane.

Warto również zauważyć, że dowody na ograniczenie spożycia jaj i białego mięsa były niższej jakości niż dowody, które mieli na całe ziarna, ryby, przetworzone mięsa i orzechy.

Jest też kilka rzeczy, których badanie nie wzięło pod uwagę. Po pierwsze, aby poczuć te korzyści, ludzie musieli dokonać zmian w swojej diecie w ciągu dziesięciu lat. Oznacza to, że nie ma pewności, czy ludzie mogą nadal widzieć korzyści w swoim życiu, jeśli dokonają zmian w swojej diecie przez dłuższy okres czasu.

Badanie nie uwzględniało również problemów zdrowotnych z przeszłości, które mogą wpływać na długość życia. Oznacza to, że korzyści z diety na długość życia odzwierciedlają jedynie średnią i mogą być różne dla każdej osoby w zależności od wielu innych czynników, takich jak bieżące problemy zdrowotne, genetyka i styl życia, taki jak palenie, spożywanie alkoholu i ćwiczenia.

Solidne opracowanie

Dowody, które badacze przejrzeli, są nadal solidne i czerpią z wielu badań na ten temat. Wyniki te są również zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że skromna, ale długoterminowa poprawa diety i stylu życia może przynieść znaczące korzyści zdrowotne - w tym długowieczność.

Nie jest jeszcze całkowicie jasne wszystkie mechanizmy, które wyjaśniają, dlaczego dieta może poprawić długość życia. Ale idealna dieta, którą naukowcy odkryli w tym badaniu, zawiera wiele pokarmów bogatych w przeciwutleniacze. Niektóre badania na ludzkich komórkach sugerują, że substancje te mogą spowolnić lub zapobiec uszkodzeniu komórek, co jest jedną z przyczyn starzenia się.

Jednak badania w tej dziedzinie wciąż trwają, więc nie ma pewności, czy antyoksydanty, które spożywamy w ramach naszej diety, będą miały taki sam efekt. Wiele pokarmów uwzględnionych w tym badaniu ma również właściwości przeciwzapalne, co może również spowolnić początek różnych chorób - i proces starzenia się.

Zmiana diety całkowicie może być trudna, jednak wprowadzenie niektórych pokarmów, które zwiększają długowieczność, może jeszcze przynieść pewne korzyści.

Przewiń do góry