Zrozumieć, jak grzyby mogą pomóc w walce z gruźlicą

Gruźlica (TB) pozostaje jedną z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych w krajach o niskich dochodach, z około 1,6 mln osób umierających na tę chorobę każdego roku. W nowym badaniu naukowcy pokazują, że wystawione na działanie słońca ostrygi oferują łatwo dostępne źródło witaminy D, które może pomóc pacjentom z gruźlicą lepiej reagować na leki przeciwgruźlicze,poprawa odpowiedzi immunologicznej.

"Gruźlica staje się coraz trudniejsza do zwalczenia ze względu na pojawienie się szczepów lekoopornych, co stwarza pilną potrzebę nowych terapii, które mogą wspierać leki pierwszego rzutu" - powiedział dr TibebeSelassie Seyoum Keflie z Uniwersytetu Hohenheim w Niemczech - "To źródło witaminy D jest idealne dla krajów o niskich dochodach, ponieważ grzyby mogąbyć łatwo dystrybuowane i administrowane w bezpieczny, tani i łatwy do powielenia sposób".

Keflie, który prowadził badania z Hansem Konradem Biesalskim, przedstawi badania na Nutrition 2019, corocznym spotkaniu American Society for Nutrition, które odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2019 r. w Baltimore.

Badania wykazały, że witamina D pobudza organizm do tworzenia związku przeciwbakteryjnego, który atakuje bakteryjną przyczynę gruźlicy. Podczas gdy ekspozycja na słońce może zwiększyć poziom witaminy D u danej osoby, musi być ona uzyskana poprzez dietę, gdy ekspozycja na słońce jest rzadka.

Badacze wykorzystali przykładowe grzyby, ponieważ oferują one tanie, bezpieczne i łatwo dostępne źródło witaminy D, która jest łatwo wchłaniana przez organizm. Chociaż świeże grzyby nie zawierają prawie żadnej witaminy D, grzyb produkuje ją po ekspozycji na światło słoneczne, podobnie jak robi to ludzkie ciało.

"Po raz pierwszy wykazano, że witamina D pochodząca z naświetlanych słońcem ostryg jest potencjalną terapią adjuwantową w przypadku gruźlicy" - powiedział Keflie. "Dzięki zasięgowi edukacyjnemu może być możliwe nauczenie osób z gruźlicą napromieniowania samego grzyba na krótki okres przed gotowaniem".

Na potrzeby badania naukowcy podawali grupie pacjentów z gruźlicą kanapki zawierające 146 mikrogramów witaminy D z ostryg wystawionych na działanie słońca każdego ranka przez pierwsze cztery miesiące, kiedy otrzymywali lek przeciwgruźliczy.

Pod koniec czterech miesięcy 95 procent pacjentów, którzy otrzymali wzmocniony chleb, zostało ocenionych z najniższym wynikiem nasilenia gruźlicy w skali od 1 do 5. Grupa leczona wykazała znacznie wyższy poziom witaminy D w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymali chleba. ponad jedna trzecia z nich nie ma już niedoboru witaminy D.Badacze zauważyli również, że pacjenci, którzy spożywali wzmocniony chleb, mieli znaczącą poprawę w odpowiedziach immunologicznych w ciągu czterech miesięcy.

Naukowcy planują przeprowadzenie dalszych badań nad interakcjami witaminy D i odpowiedzi immunologicznych w większych i bardziej zróżnicowanych grupach pacjentów z gruźlicą. Opracowują również różne metody suszenia grzybów, aby określić, jak osiągnąć najwyższy poziom witaminy D.

ENGLISH ORIGINAL: Eksponowane na słońcu ostrygi pomagają pacjentom w walce z gruźlicą [Medical Express]

Przewiń do góry