16 największych migracji zwierząt na świecie

Nie da się zaprzeczyć fascynacji, jaką Królestwo Animalia wywołuje u każdego, kto odkrywa pomysłowość, z jaką zwierzęta wyrażają siebie i odnoszą się do świata; jednym z przykładów, które najlepiej ilustrują to stwierdzenie, jest z pewnością migracja. Niektóre czynniki są przeważające w tym procesie, takie jak brak pożywienia, niedobór wody i reprodukcja. Mając to na uwadze, 16 największych migracji zwierzątmają wiele do nauczenia nas.

Czasowo lub trwale zmieniające się siedlisko podnosi kwestię, że wszystkie siedliska na świecie są ze sobą powiązane. Podkreśla także biologiczną zdolność adaptacji i odporność zwierząt, inspirującą zresztą dla tych, którzy uważają planetę za prawdziwą Matkę Ziemię.

Formy migracji zwierząt występują głównie poprzez pływanie, latanie, długie spacery i pływanie. Śledź tę super ciekawą listę o 16 największych migracjach zwierząt.

Topowe migracje zwierząt: 16 gatunków wędrownych do spotkania

Migracja jest ważnym wydarzeniem dla wielu gatunków, ale sam fakt przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego ujawnia również piękno natury, ponieważ tworzy prawdziwy spektakl. W tym kontekście dowiedz się więcej o 16 największych migracjach zwierząt.

1. orły bieliki

Mówiąc o pięknie, orły łyse migrują każdej zimy do miejsca w pobliżu miasta Brackendale, w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Każdego roku można obserwować ponad 1500 orłów żywiących się łososiami, które są obficie "dostępne" w rzekach tego regionu. Warto zauważyć, że są one jedynym gatunkiem endemicznym dla Ameryki Północnej.

Pingwiny cesarskie

Jeśli chodzi o migrację, pingwiny cesarskie są prawdopodobnie najbardziej znanym gatunkiem. Nic dziwnego, że film dokumentalny Marsz pingwinów (2005) przedstawia godny podziwu wyczyn tych zwierząt powtarzany religijnie każdego roku, ponieważ wędrówka ma długość kilometrów i towarzyszy jej intensywne zimno Antarktydy.

Pingwiny cesarskie migrują między końcem października a początkiem grudnia w celu odbycia lęgów.

3) renifery

Szczególnie w czerwcu National Wildlife Refuge na północy Alaski osiąga szczyt populacji reniferów z powodu migracji.

Między Kanadą a ostoją jest ponad 3000 kilometrów, ale odległość ta nie wydaje się być przeszkodą dla reniferów w poszukiwaniu pożywienia.

4. flamingi

Tysiące flamingów migrują co roku, między kwietniem a czerwcem, nad jezioro Nakuru, 140 km od Nairobi, stolicy Kenii. Wydarzenie to jest jednym z najpiękniejszych, jeśli chodzi o migrację: wody wypełniają się zwierzętami, tworząc unikalny różowawy obraz. Szacuje się, że ponad 250 000 ptaków migruje w poszukiwaniu alg znalezionych w okolicy.

5. żółwie morskie

Karmienie, dojrzewanie i gniazdowanie to główne powody, dla których żółwie morskie udają się na migrację. Starzy i ukochani wędrowcy oceanu, mogą podróżować przez ponad 16 000 mil.

Według zapisów naukowych żółwie morskie migrują przez Ocean Spokojny między Indonezją a zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i Kanady. Innym imponującym zachowaniem tych zwierząt jest to, że żółwie pływają z powrotem na plażę, na której się wykluły, aby złożyć jaja.

6. wieloryby

Istnieje kilka ssaków morskich, które migrują, jednak żaden nie idzie tak daleko jak wieloryby. Na przykład szary wieloryb może podróżować do 14 000 mil w jednej rocznej migracji.

Ze względu na zmiany klimatyczne i wynikający z nich wzrost temperatury powierzchni, nastąpiła sezonowa zmiana w migracji wielorybów. I tak w miesiącach zimowych każdy gatunek migruje do cieplejszych wód, aby się rozmnażać i rodzić dzieci. Latem płyną do zimnych wód oceanów Antarktycznego lub Arktycznego w poszukiwaniu pożywienia.

7) gnu

Obraz: Canva

Między czerwcem a lipcem ma miejsce migracja gnu, ale można też obserwować zebry, gazele, lwy i inne w tym samym ruchu. Jest to chyba najbardziej widoczna migracja w przyrodzie, ponieważ gnu przemieszczają się milionami w poszukiwaniu pożywienia. Podróż odbywa się z południowej części pustyni Serengeti w Tanzanii do Masai Mara w Kenii, a następnie wracają.

Nie jest to jednak wcale łatwa podróż, gdyż szacuje się, że ponad 250 000 gnu padają ofiarą drapieżników i innych niebezpieczeństw, takich jak choroby, głód czy utonięcie.

8. ważki

"Epicka migracja" to najwłaściwsze określenie, jeśli chodzi o migrację ważek, ponieważ jest to najdłuższa znana migracja owadów. Długa i niezwykła: migracja obejmuje 4 pokolenia, a każde z nich odgrywa super ważną rolę w sztafecie.

W 2009 roku naukowcy odkryli, że ważki przemierzały trasę, która zaczynała się w Indiach do Malediwów, Seszeli, Mozambiku, Ugandy (Afryka) i odwrotnie, osiągając 18 000 kilometrów podróży.

9. łosoś

Pole magnetyczne Ziemi jest kompasem łososia podczas migracji. Gatunek ten przemierza kilometry w słodkiej wodzie i do 1600 kilometrów w oceanie do miejsc, w których może znaleźć pożywienie.

Następnie udają się w górę górskich potoków, aby znaleźć idealną parę i partnera. Kiedy dojdzie do tarła, znajdują drogę do domu poprzez zapach.

10. uszczelnienia

Każdego roku foki przepływają równowartość jednej czwartej podróży dookoła świata. Foki słoniowe podczas swojej migracji spędzają na morzu około 250 dni. Cały ten wysiłek służy poszukiwaniu pożywienia.

motyle monarchy

Obraz: Canva

Aby uchronić się przed zimą, co roku w październiku motyle monarchy przylatują do regionu Pacific Grove w Kalifornii. W ciągu roku czeka je jednak długa podróż z Meksyku do Kanady, od czasu do czasu pokonując Ocean Atlantycki.

12. nietoperze

Nie wszystkie gatunki nietoperzy są wędrowne, ale ich migracja jest najbardziej obfita i spektakularna w przyrodzie: 10 milionów nietoperzy pokrywa niebo aż do Parku Narodowego Kasanka. Tam znajdują swoje ulubione owoce w lesie bagiennym mushitu. Następnie kontynuują swoją wędrówkę do Afryki.

13. rekiny

W poszukiwaniu pożywienia lub w celu ogrzania się, niektóre gatunki rekinów podejmują rozległe migracje. Tak jest w przypadku żarłacza białego, który podróżuje po Oceanie Indyjskim między RPA a Australią, wracając w ciągu roku.

Rekin wielorybi bije również rekordy w swoich wędrówkach, będąc w stanie przepłynąć nawet 12 000 mil.

14) czerwone kraby

Między listopadem a grudniem odbywa się migracja czerwonych krabów z Wyspy Bożego Narodzenia w Oceanii. Miliony nowonarodzonych krabów przemieszczają się z wnętrza wyspy na wybrzeże w podróży, która może trwać tygodnie.

Przy tej okazji kraby tworzą ruchomy czerwony dywan, który wymusza czasowe zamknięcie dróg.

15. tuńczyk

Najszybciej migrujące ryby w oceanach, tuńczyki przepływają ogromne odległości. Tuńczyk błękitnopłetwy, w międzyczasie, będzie podróżował niezliczoną ilość razy w ciągu swojego życia, około 5000 mil, pomiędzy miejscami, w których złoży jaja w Japonii, a Kalifornią.

Rybitwa popielata

Co roku ptaki te migrują z Arktyki na Antarktydę, wchodząc po drodze w interakcje z wieloma różnymi ekosystemami, ponieważ korzystają tylko z wybranych tras.

Przewiń do góry