Badania wykazały, że ptaki mogą uczyć się wokalizacji jeszcze w jajku

Wiele ptaków uczy się podstawowych zachowań jako pisklęta, takich jak wokalizacja czy lot. Inne rodzą się z wrodzonymi, genetycznymi cechami. Nowe badania pokazują, że ptaki mogą uczyć się wokalizacji jeszcze w jajach, słuchając swoich rodziców.

Naukowcy przebadali więc jaja pięciu gatunków ptaków: Malurus cyaneus , Malurus elegans , Geospiza fuliginosa , Eudyptula minor (pingwin niebieski) i Coturnix japonica (Spośród nich tylko trzy pierwsze gatunki rozwijają wokalizację przez całe życie, na skutek uczenia się od rodziców.

Natomiast dwa ostatnie gatunki posiadają jedynie rogi, które są przekazywane genetycznie przez pokolenia.Według badań opublikowanych w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B Dlatego też wszystkie zwierzęta są w stanie rozpoznać dźwięki własnego gatunku jeszcze wewnątrz jaja.

Obraz: homecare119 / Pixabay

Ponadto, według badań, ptaki wokalne - czyli takie, które uczą się wokalizacji przez całe życie - mają głębsze reakcje w obrębie jaja, gdy słyszą śpiew swoich rodziców lub krewnych tego samego gatunku.

"Spodziewaliśmy się znaleźć dowody na uczenie się u ptaków śpiewających, ale nie u przepiórek i pingwinów" - mówi w oświadczeniu jedna z autorek badań, Diane Colombelli-Négrel.

Aby ocenić reakcję ptaków, gdy jeszcze znajdowały się wewnątrz jaj, badacze monitorowali tętno u wszystkich pięciu gatunków w obecności dźwięków pochodzących z ich własnych i różnych gatunków. Okazuje się, że zarówno ssaki, jak i ptaki wykazują obniżenie tętna, gdy zwracają na coś uwagę.

W ten sposób zespół badawczy odnotował, że u wszystkich gatunków występowało owo obniżenie tętna na dźwięk zwierząt własnego gatunku, które nie występowało u różnych gatunków. Ponadto u ptaków śpiewających reakcja ta była bardziej trwała.

Znacznie bardziej złożone uczenie się wokalizacji niż to sobie wyobrażamy

Tylko siedem linii organizmów żywych na naszej planecie rozwija jakiś rodzaj wokalizacji poprzez uczenie się. Wśród nich są na przykład walenie, ptaki śpiewające i my, ludzie (unikalni wśród naczelnych).

Mając to na uwadze, w badaniach podkreślono, że obserwacje wskazują na zupełnie nowy poziom złożoności w uczeniu się wokalizacji u ptaków.

"Przesuwając krajobraz w kierunku prenatalnego uczenia się, ten kierunek badań otwiera drogi do pomiaru neurobiologicznych efektów wynikających z wczesnych doświadczeń słuchowych na zachowanie i przetwarzanie informacji" - stwierdza współpracownik badań prof. Sonia Kleindorfer.

Obraz: Gerhard G. przez Pixabay

Ostatnie badania wykazały ponadto, że noworodki ludzkie potrafią rozpoznawać głosy swoich rodziców, co może mieć nawet działanie przeciwbólowe u dzieci. Co więcej, kilka wcześniejszych badań wykazało, że płody potrafią rozpoznawać głosy swoich rodziców nawet w brzuchu.

Oprócz przytoczonych obserwacji naukowcy donoszą, że wiele samic badanych gatunków ptaków śpiewa do swoich jaj. Jest to, teoretycznie, dziwne, ponieważ śpiew może również przyciągać drapieżniki. Z tej obserwacji zresztą zespół postanowił zbadać sprawę dalej i odkrył dowody na uczenie się u tych ptaków.

Przewiń do góry