210 milionów lat temu gigantyczne krokodyle polowały nawet na dinozaury

Badanie, opublikowane online w Journal of African Earth Sciences w zeszłym tygodniu, ujawniło, że gigantyczne gady, krewni współczesnych krokodyli, polowały na wegetariańskie dinozaury 210 milionów lat temu.

Nowo odkryte skamieniałe zęby, szczęki i kończyny należące do przodka krokodyli rzuciły nowe światło na prehistoryczny świat.

Po przeanalizowaniu szczątków "rauisuchians" znalezionych w południowej Afryce, eksperci ustalili, że ten starożytny krewny krokodyli żywił się wegetariańskimi dinozaurami.

CZYTAJ TAKŻE: Chłopiec przypadkowo znajduje 66-milionowe jaja dinozaurów

Odkrycia te sugerowały, że to właśnie wyginięcie tych łowców doprowadziło do tego, że niektóre roślinożerne dinozaury zdominowały Ziemię i stały się dużymi zwierzętami lądowymi, gdyż rauisuchy były ich głównym drapieżnikiem.

Wielcy Rauisuchowie

Rauisuchia to rząd gadów diapsydów, które żyły w okresie triasu. Jest to grupa siostrzana do grupy, która dała początek współczesnym krokodylom, aligatorom i gawialom. Zwierzęta te miały zazwyczaj od 1 do 10 metrów długości i od 0,5 do 3 metrów wysokości.

Od lewej do prawej: Saurosuchus, Batrachotomus, Postosuchus i Arizonasaurus

Do tej grupy należy największy nie-dinozaurowy mięsożerca lądowy wszech czasów, a niektóre jak Fasolasuchus tenax były tak duże, że mogły zająć T. rex i inne duże teropody jak Saurophaganax i Torvosaurus.

Badania

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Witswatersrand w Johannesburgu dzięki odkryciu nowych skamieniałości poznają te krokodylo-podobne drapieżniki.

Drapieżniki te żywiły się roślinożernymi dinozaurami i ich ssakowatymi krewnymi żyjącymi w tamtych czasach - twierdzi Rick Tolchard, student studiów magisterskich w Wits.

CZYTAJ TAKŻE: Brazylia jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie do badania dinozaurów

"Te starożytne skamieniałości dostarczają nam dowodów na to, jak przynajmniej dwa gatunki drapieżników polowały na te wegetariańskie dinozaury 210 milionów lat temu" - powiedział.

"Niesamowite jest śledzenie wskazówek pozostawionych w skamieniałych zębach, szczękach, kończynach i innych skamieniałościach, które pomogą nam opowiedzieć starożytną historię życia w południowej Afryce".

"W okresie triasowym rauisuchy były powszechne, a ich skamieniałości znane są ze wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy" - dodał Tolchard.

"Wyginęły one około 200 milionów lat temu, torując drogę dinozaurom, które stały się dominującymi dużymi zwierzętami lądowymi".

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy dinozaury wyginęły, wiele zwierząt dosłownie wyszło z ciemności

Skamieniałości ujawniły, czym żywiły się te roślinożerne dinozaury i gdy rauisuchy wyginęły, dinozaury wegetariańskie mogły swobodnie wędrować bez większego zagrożenia.

ŹRÓDŁO /. Daily Mail

Przewiń do góry