Tyranozaur "Grim Reaper" został odkryty w Kanadzie

T.Rex od dawna jest uważany za króla dinozaurów, ale jego starszy, nowo odkryty kuzyn jest "żniwiarzem śmierci". Dzięki entuzjaście paleontologii, naukowcy z Kanady odkryli najnowszego członka rodziny Tyrannosaurus i został on nazwany po greckim bogu śmierci.

Nowy dinozaur, nazwany Thanatotheristes degrootorum Liczący 79,5 mln lat ponury żniwiarz jest również najstarszym z pięciu gatunków tyranozaurów odkrytych w kraju.Pozostałe cztery - Daspletosaurus, Gorgosaurus, Albertosaurus e Tyrannosaurus - mają od 77 do 66 milionów lat.

Naukowcy szacują, że ponury żniwiarz miał około 20 stóp długości i był dwunożnym drapieżnikiem, podobnie jak T. Rex. (Ilustracja Julius Csotonyi)

Thanatotheristes wywodzi się z Thanatosa , co oznacza "grecki bóg śmierci", nowy gatunek dinozaura został tak nazwany, ponieważ naukowcy uważają, że był on czołowym drapieżnikiem w okolicy, dlatego tak go nazwali.

Kości szczękowe Ponurego Żniwiarza (. Thanatotheristes degrootorum ) pokazują duże zęby, przystosowane do jedzenia mięsa i miażdżenia kości (zdjęcie: Jared Vores).

Odkryta prawie dekadę temu skamielina była początkowo uważana za Tyranozaurus Rex Jednak po szczegółowej analizie zorientowali się, że jest to inny gatunek z licznymi różnicami na czaszce. Jedną z tych różnic, która naprawdę przykuła ich uwagę, były pionowe rowki biegnące wzdłuż górnej szczęki.

CZYTAJ TAKŻE: 210 milionów lat temu gigantyczne krokodyle polowały nawet na dinozaury

Rekonstrukcja tego, jak wyglądałaby czaszka Ponurego Żniwiarza, oparta na dowodach kopalnych i innych czaszkach Tyranozaurów (Obraz: Jared Voris).

Odkrycie tej skamieniałości jest ekscytujące i zapewnia dalszy wgląd w różnorodność tyranozaurów Ameryki Północnej, z których wiele żyło i umierało wzdłuż zachodnich brzegów potężnego śródlądowego oceanu, który rozciągał się od Oceanu Arktycznego do Zatoki Meksykańskiej.

Nadal nie jest jasne, dlaczego tyranozaury z różnych regionów powinny mieć widocznie różne kształty pyska.Paleontolodzy twierdzą, że być może jest to związane z ich rodowodem i reprezentuje gałęzie jeszcze starszych przodków, które jeszcze nie zostały odkryte.A może różnice w profilu wskazują na różne diety lub nawyki żywieniowe.Mięsożercy z pyskamiNaukowcy potrzebują więcej dowodów kopalnych, aby mieć pewność.

Badanie opisujące nowego dinozaura zostało opublikowane w. Badania kredy Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp.

CZYTAJ TAKŻE: T. rex miał niesamowity zmysł węchu, sugeruje badanie genetyczne

Przewiń do góry