Brody mogły wyewoluować, aby zamortyzować uderzenia w twarz

Naukowcy uważają, że brody mogły wyewoluować, by amortyzować uderzenia w twarz, a konkretnie w szczękę.

W historii brody były synonimem społecznej dominacji i męskości, podobnie jak lwia grzywa. Jednak włosy tworzące lwią grzywę służą do ochrony gardła przed potężnymi pazurami i zębami rywali. Naukowcy wyobrazili sobie więc, że gęsta broda może zapewnić podobny efekt u człowieka. Co więcej, kość szczękowa jest kością twarzy, która łamie się najbardziejłatwo podczas walki, wskazują badania.

Brody mogły ewoluować, ale dlaczego?

Ojciec teorii ewolucji, Karol Darwin, uważał, że broda służyła do przyciągania uwagi kobiet. Jednak w najnowszym badaniu autorzy przedstawili nową wersję na temat tego, dlaczego brody mogły wyewoluować. Tym samym wskazali, że włosy mogą być ważne w amortyzowaniu uderzenia.

Ponadto istnieją pewne dowody, które pokazują, jak męskie ciało ewoluowało z powodu walki. Wcześniej inni badacze sugerowali, że męskie kształty twarzy rozwinęły się, aby chronić twarze w walce, przynajmniej na to wskazuje to badanie.

ZOBACZ TAKŻE: Rzadka 10-milionowa skamielina ujawnia nowy wgląd w ewolucję człowieka

Naukowcy zbudowali strukturę podobną do ludzkiej czaszki, aby zbadać tę możliwość, więc pocięli materiał kostny i owinęli go wełną owczą. Ale, kłębek sznurka nie jest idealny do porównania, nadal objętość była bliska pełnej, solidnej brody.

Podczas badania wykorzystali trzy rodzaje skór owczych:

- Próbki owłosione, z wełną na całej długości;

- Rozcięte skórki, aby zidentyfikować, czy korzenie oferowały jakąkolwiek ochronę;

- Próbki wyciągnięte, by wskazać nieogoloną szczękę.

Na tej podstawie badacze zaczęli przeprowadzać testy zrzutu wagi, umieszczając na kowadle pakiety kości owinięte w kożuch.

Zaskakujące wyniki wskazują, że brody pomagają "złagodzić" uderzenia

Wyniki badań pokazały, że, "owłosione" czaszki były w stanie zaabsorbować prawie 30% więcej energii niż te bez włosów lub te, które były cięte. W rzeczywistości, uderzenie uszkodziło prawie wszystkie próbki bez włosów, 95% tych ciętych i tylko 45% owłosionych pękło lub złamało się.

"Wyniki tego badania wskazują, że włosy rzeczywiście są w stanie znacznie zmniejszyć siłę uderzenia ostrego ciosu i pochłonąć energię, zmniejszając tym samym częstość występowania awarii" - stwierdzili naukowcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak teoria ewolucji może pomóc zrozumieć ludzki umysł

Okazuje się, że pojedyncze włókna włosów mogą prawdopodobnie absorbować energię ciosu, rozkładając nadchodzącą siłę na większy obszar. Mimo to, aby dokładnie określić tę kwestię, potrzebne byłyby dalsze badania. Ponadto, ludzkie włosy na twarzy mogą mieć różną grubość, krzywiznę i grubość.

Wreszcie, jeśli wyniki badań są ważne dla ludzi, pełna broda jest najbardziej skuteczna w ochronie wrażliwych obszarów szkieletu twarzy. Możliwe jest więc, że broda chroni przed urazami i skaleczeniami.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Integracyjna biologia organizmów sprawdź.

Przewiń do góry