Co to jest glifosat? Dowiedz się więcej o tym herbicydzie

Jest to najczęściej stosowany chemiczny środek chwastobójczy na świecie i może być rozpylany wszędzie tam, gdzie występują niepożądane rośliny. Dowiedz się, czym jest glifosat i jak ten związek chemiczny działa jako skuteczny i kontrowersyjny środek chwastobójczy.

Dowiedz się więcej o glifosacie

Początkowo opracowywano go z myślą o zastosowaniu jako produktu farmaceutycznego, bez powodzenia.

Ale dwadzieścia lat później dwaj chemicy (John i Franz) z firmy agrochemicznej Monsanto niezależnie zsyntetyzowali glifosat, gdy odkryli, że podobne do niego substancje chemiczne skutecznie zabijają rośliny.

Firma Monsanto opatentowała tę substancję i w 1974 roku rozpoczęła sprzedaż herbicydu glifosat pod nazwą handlową Roundup.

Popularność tego produktu przyszła, ponieważ był on sprzedawany roślinom, takim jak soja i kukurydza, które zostały zmodyfikowane genetycznie, aby przetrwać opryskiwanie Roundupem.

Stosowanie herbicydów

W latach 1995-2014 globalne zużycie glifosatu wzrosło 12-krotnie. Gdy w 2000 roku wygasł patent Monsanto na glifosat, produkt stał się dostępny dla innych firm i dziś na rynku są setki glifosatów.

Tak więc rolnicy stosują herbicyd jako praktyczny sposób zabijania chwastów, które konkurują z uprawami o światło słoneczne, wodę i składniki odżywcze gleby.

Kiedy rozpylasz glifosat, zwykle przenika on do rośliny przez liście, powiedział Ramdas Kanissery, naukowiec zajmujący się chwastami na Uniwersytecie Florydy. Stamtąd przemieszcza się z komórki do komórki i rozprzestrzenia się przez łodygę i korzenie. następnie infekuje całą roślinę.

Przede wszystkim wyjaśniamy, że glifosat pochodzi od aminokwasu zwanego glicyną, a komórki roślinne traktują glifosat jak aminokwas. Z kolei rośliny wykorzystują aminokwas do budowy enzymów i białek potrzebnych im do wzrostu poprzez syntezę aminokwasów.

W ten sposób glifosat kończy ten cykl syntezy aminokwasów i wszystko psuje, powiedział Kanissery, ponieważ glifosat zakłóca kluczową ścieżkę produkcji enzymów, która uniemożliwia roślinie tworzenie niezbędnych białek. Po ekspozycji na glifosat roślina umrze.

Obawy dotyczące stosowania glifosatu

Pytanie brzmi: czy glifosat stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska?

Ostatnie badania wykazały, że substancja chemiczna może zaszkodzić niewłaściwym roślinom, ponieważ jest nieselektywnym herbicydem, a także dzikim zwierzętom i nam samym.

Oznacza to, że może zaszkodzić nawet rodzimej roślinie, którą zwykle chroni, a także podróżować do korzeni roślin niebędących celem, przy czym duża część roztworu utrzymuje się w glebie przez wiele miesięcy.

Naukowcy w badaniu z 2018 roku stwierdzili, że substancja chemiczna może szkodzić zwierzętom.

W tym badaniu stwierdzono, że może on zmienić społeczności mikrobów w jelitach niektórych pszczół. Jak również inne badanie z tego samego czasu pokazujące, że pszczoły narażone na glifosat miały mniejsze larwy i opóźniony rozwój.

Ale glifosat naprawdę chwycił nagłówki za jego podejrzany związek z klasą raka zwanego chłoniakiem nieziarniczym. Ten związek jest dyskutowany od 2015 roku i nadal jest badany przez naukowców.

W opublikowanym przez niezależnych badaczy przeglądzie z 2019 r. przeanalizowano dane z kilku badań dotyczących potencjalnego rakotwórczego działania tej substancji chemicznej i stwierdzono, że pracownicy narażeni na największe jej ilości mieli o 41% zwiększone ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Innymi słowy, najbardziej zagrożeni są rolnicy, którzy mogą wdychać i wchłaniać stosunkowo duże ilości tego produktu przez skórę i oczy podczas opryskiwania, powiedział Luoping Zhang, toksykolog z University of California.

Przewiń do góry