Nowo odkryty gigantyczny sabertooth polował na nosorożce

Naukowcy opisali w pracy opublikowanej w Journal of Mammalian Evolution nowy gigantyczny gatunek szablozębnego, Machairodus lahayishup które żyłyby w Ameryce Północnej między 5 a 9 milionami lat temu.

Jeden z największych kotów, jakie kiedykolwiek odkryto, szacuje się, że M. lahayishup miałby masę ciała około 274 kg lub więcej. Jest on starożytnym krewnym dobrze znanego Smilodon tygrys szablastozębny.

W sumie siedem okazów z M. lahayishup W celu identyfikacji nowego felida przeanalizowano i porównano z innymi gatunkami, w tym ramiona i zęby.

"To, czego nie mieliśmy, a teraz mamy, to test, aby sprawdzić, czy rozmiar i anatomia tych kości mówią nam cokolwiek - i okazuje się, że tak, mówią" - powiedział paleobiolog John Orcutt.

Wiek i wielkość skamieniałości dały badaczom dobry punkt wyjścia. Następnie wykorzystali oni cyfrowe obrazy i specjalistyczne oprogramowanie, aby znaleźć podobieństwa między reliktami.

Punkty odniesienia na okazach pokazały, że pochodzą one od tego samego gigantycznego kota i że był to gatunek, który nie został wcześniej zidentyfikowany. Dodatkowe dowody pochodziły z zębów, choć badacze przyznają, że szczegóły dotyczące tego, jak wczesne szablastozębne koty spokrewniły się ze sobą, są nieco "rozmyte".

Wrażenie artysty nowego kota szablastozębnego.Obraz: Roger Witter

Ramiona były kluczowe dla tych kotów do zabijania ich ofiar, a największa skamielina ramienia, lub humerus, odkryta w badaniu była około 1,4 razy większa od tej samej kości u współczesnego lwa.To daje wyobrażenie o tym, jak solidne i potężne M. lahayishup .

"Wierzymy, że były to zwierzęta, które rutynowo zabijały zwierzęta wielkości bizonów" - powiedział paleontolog Jonathan Calede z Ohio State University - "To był zdecydowanie największy żyjący kot w tym czasie".

Nosorożce byłyby obfite w tym samym czasie i mogły być zwierzętami, które M. lahayishupup predava , obok wielbłądów i leniwców znacznie większych niż te, do których jesteśmy dziś przyzwyczajeni.

Choć dotychczasowe odkrycia dotyczące tego nowego gatunku nie obejmują samych ikonicznych sabertoothów, to znamienne jest, że M. lahayishup został zidentyfikowany głównie z kości ramiennej, pokazując, co jest możliwe z najnowszym oprogramowaniem analitycznym dodanym do wielu godzin starannych badań.

Spojrzenie tak wiele milionów lat w przeszłość nie jest łatwe, a naukowcy twierdzą, że bardziej szczegółowe drzewo genealogiczne kotów szablastozębnych będzie potrzebne, aby dowiedzieć się dokładnie, gdzie ten gatunek pasuje. Odkrycia otwierają również kilka interesujących pytań ewolucyjnych dotyczących tych gigantycznych kotów.

"Wiadomo, że w Europie, Azji i Afryce były gigantyczne koty, a teraz mamy naszego własnego gigantycznego szablastozębnego kota w Ameryce Północnej również w tym okresie" - powiedział Calede.

  • Odkryto skamieniałości olbrzymich sardeli "szablastozębnych
  • Dziwny przypadek leniwców znalezionych w łazience ośrodka badawczego
  • Ten dinozaur był bardzo podobny do sowy
  • Bezprecedensowe: żarłacze białe widziane jak atakują żywego wieloryba humbaka
  • Nowo odkryty prehistoryczny gad morski w miniaturze
Przewiń do góry