Czy Oceany Atlantycki i Spokojny mieszają się?

Na niektórych filmach widać rozłam w wodzie, gdzie jedna strona jest ciemniejsza i czystsza, a druga bardziej zielona i mulista. Wiele z tych filmów twierdzi, że istnieje rozdział między Oceanem Atlantyckim a Oceanem Spokojnym, miejsce, w którym rzekomo woda nie chce się mieszać.

Wody Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku jednak mieszają się, ale istnieje zjawisko, które wyjaśnia przyczynę tych linii podziału.

Ocean Atlantycki spotyka się z Oceanem Spokojnym w Przejściu Drake'a, które jest 850-kilometrowym wąskim gardłem oceanu między Ameryką Południową a Antarktydą. Jest to małe i burzliwe miejsce, którego obawiali się żeglarze od czasu jego odkrycia w 1500 roku.

Sensowne jest wyobrażenie sobie, że starożytny kartograf wytyczył w tym miejscu linię między oceanami, tworząc linię między Przylądkiem Horn, na południe od Chile, a Półwyspem Antarktycznym. Jednak tworzenie granic między oceanami jest arbitralne, a w tym przypadku nie ma zbyt dużej różnicy między wodami na wschód i zachód od tej linii podłużnej.

"Musimy myśleć o dwóch rzeczach, kiedy rozważamy to pytanie: co dzieje się na powierzchni, kiedy ludzie widzą te różnokolorowe linie lub zmętnienia, i co dzieje się pod powierzchnią?" wskazuje Sally Warner, profesor i fizyczny oceanograf z Brandeis University.

Fronty oceaniczne

Fronty oceaniczne lub granice to masy wód powierzchniowych, które zawierają różne temperatury lub zasolenie. Fronty otwartych oceanów mogą być bardzo zdefiniowane, co podkreśla ideę, że ich wody nie mieszają się.

Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do życia na lądzie, jak my, najłatwiejszym miejscem do zauważenia tego zjawiska jest sytuacja, gdy dwie rzeki płyną razem, lub gdy rzeka wpada do oceanu. Woda w rzece jest często mulista, gdy dociera do oceanu, ma jasny czekoladowy kolor, który bardzo kontrastuje z ciemną wodą oceanu.

Ponadto woda w rzece jest słodka, a woda w oceanie jest słona, co powoduje, że mają one różną gęstość. Jeśli przechodzisz przez most lub płyniesz łodzią, może się wydawać, że woda w rzece pozostaje oddzielona od wody w oceanie. Ale w końcu się wymieszają, nawet jeśli zajmie to dzień lub dwa, aby to wymieszanie było kompletne.

W wielu miejscach oceanu spotykają się fronty wodne, tworząc linie widoczne na powierzchni. Podobnie jak w przypadku, gdy słodka woda z rzeki spotyka się i miesza ze słoną wodą z oceanu, fronty o różnych temperaturach mogą tworzyć dobrze zdefiniowane granice na otwartym oceanie.

Na przykład na równiku można spotkać tropikalne fale niestabilności, gdzie zimna woda z północy i południa spotyka się z łagodniejszą wodą równika, tworząc widoczną separację w wodzie.

Wody Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego mieszają się, tak

Wody Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku mieszają się, a według Warnera mogą mieszać się bardziej niż wody w większości innych miejsc w oceanach naszej planety.

Antarktyczny prąd okołobiegunowy to ciało wodne, które podróżuje dookoła świata, kończąc swoją trasę bardzo blisko Antarktydy. Jego ścieżka jest dobrze określona przez całą podróż, z wyjątkiem ciasnego miejsca, w którym przechodzi w Przejściu Drake'a. Dlatego w tym miejscu wody stają się bardzo burzliwe.

Ale jeśli w jakimkolwiek obszarze powierzchni wody jest widoczna linia, to według Warnera jest ona prawdopodobnie spowodowana czynnikiem temperatury różnych zderzających się wód:

"Woda wokół Antarktydy jest zimniejsza niż woda na północy, więc prawdopodobnie to, w co ludzie wierzą, że rozgranicza wody Atlantyku od wód Pacyfiku, jest ewentualnie frontem rozgraniczającym zimne wody Antarktydy od cieplejszych wód na północy".

Przewiń do góry