Dolina Śmierci osiąga 54°C, możliwa najgorętsza temperatura na świecie

Oszałamiająca temperatura 54,4°C mogła właśnie ustanowić rekord najgorętszej temperatury na świecie w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Rekord ten został ustanowiony w niedzielę, 16 sierpnia.

Jeśli się potwierdzi, to pobitych zostało kilka rekordów: najwyższa temperatura w Dolinie Śmierci od 100 lat, najgorętsza sierpniowa temperatura w tej lokalizacji o 1,6°C oraz potencjalnie rekord temperatury świata.

Fala upałów w Kalifornii

Oficjalny światowy rekord ciepła, według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), również znajduje się w Furnace Creek, gdzie 10 lipca 1913 roku odnotowano temperaturę powietrza 56,7°C.

Ważność tej temperatury jest jednak kwestionowana przez wielu ekspertów, zwłaszcza po tym, jak w 2012 roku obalono poprzedni rekord świata zmierzony w Libii.

Heat Records

Rekordy ciepła mierzone są na trzy sposoby: temperatura powietrza, temperatura gruntu i satelitarnie.

Standardem pomiaru temperatury jest pomiar przez powietrze: 1,5 metra nad ziemią i chroniony przed promieniami słonecznymi.

Pomiar ten nie uwzględnia jednak innych czynników, takich jak warunki środowiskowe.

Dlatego jednym z głównych zarzutów wobec zapisu z 1913 roku jest to, że zarejestrowana w tym samym czasie burza piaskowa mogła przegrzać ziemię i wiatę, w której zaparkowany był licznik.

I tak, stary rekord utrzymywany przez 90 lat wynosił 58°C w El Azizia w Libii z 13 września 1922 r. Jednak w 2012 roku WMO oficjalnie unieważniła ten rekord temperatury po tym, jak podczas dochodzenia ujawniono dowody na błąd.

Badania te zostały przeprowadzone w kontekście rewolucji w Libii w 2011 r. Ocenie podlega fakt, że temperatura była mierzona nad materiałem przypominającym asfalt (a nie pustynną ziemią lub piaskiem) i przez niedoświadczonego obserwatora, co podnosiło temperaturę.

Tak czy inaczej, nawet jeśli WMO uzna dowody na obalenie rekordu z 1913, to kolejny rekord ciepła nadal wynosi 53.9°C i został odnotowany w Furnace Creek w Dolinie Śmierci.

Powszechnie Dolina Śmierci jest jednym z, jeśli nie najgorętszym, miejscem na ziemi.

Dolina śmierci

Dolina Śmierci to też jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi.

Roczna suma opadów wynosi zaledwie 6 centymetrów, ale nie oznacza to, że miejsce to jest mdłą, skalistą pustynią, na której nic nie przetrwa.

Dolina Śmierci już w zeszłym roku krótko gościła jezioro o szerokości 16 kilometrów, po tym jak w ciągu zaledwie 24 godzin spadły 22 milimetry deszczu.

Jak również goszczenie, co kilka lat, jednego z najbardziej spektakularnych "superbloomów" w Ameryce.

Może być jeszcze domem dla jednej z najrzadszych ryb na świecie (Devil's Hole pupfish) i mieć rzadki gatunek pszczoły, która rzeźbi swoje gniazdo w piaskowcowej skale.

Nawet w miejscu o najgorętszej temperaturze na świecie jest życie.

Informacje z Live Science i IFL Science.

Przewiń do góry