Miasto, które pochłania ziemia w Kalifornii

Corcoran to małe rolnicze miasteczko, które leży pomiędzy Los Angeles a San Francisco w Kalifornii. Większość gospodarki miasteczka pochodzi więc z uprawiania okolicznych piaszczystych gruntów. Jednak eksperci potwierdzili właśnie z pomocą satelitów NASA, że miasto z roku na rok coraz bardziej się pogrąża.

Według danych amerykańskiej agencji kosmicznej, Corcoran w ciągu ostatnich 14 lat zapadł się o 3,3 metra. Z szacunków władz wynika, że na obszarze prawie dwudziestu kilometrów kwadratowych tworzy się niecka, która obejmuje również małe miasteczko Corcoran z prawie 22 tysiącami mieszkańców.

Zdjęcie: Eleanor Lutz/Kalifornijski Departament Zasobów Wodnych

Według kolejnych szacunków zagrożonych może być kilka budynków, zwłaszcza w miejscach najbardziej dotkniętych zapadaniem się ziemi. Nie ma jednak możliwości ponownego podniesienia gruntu w mieście. Co więcej, urzędnicy twierdzą, że w ciągu najbliższych 19 lat miasto może zapaść się w ziemię o kolejne trzy metry.

Choć wygląda to na wydarzenie naturalne, zatopienie miasta może w rzeczywistości nastąpić z powodu działalności człowieka. Jak powiedziano wcześniej, Corcoran jest miastem głęboko uzależnionym od rolnictwa - a także od usuwania wody z ziemi.

Wydobycie wód podziemnych w Kalifornii

Zbiorniki te - zwane warstwami wodonośnymi lub wodami podziemnymi - to głębsze partie ziemi, w których woda jest nasycona i zajmuje przestrzeń między skałą a glebą. Możliwe jest więc odprowadzenie tej wody i wykorzystanie jej na powierzchni.

Jednak, gdy weźmiesz zbyt dużo wody z gleby, przestrzeń pozostaje pusta, gdzie ciecz była. Z działaniem grawitacji (z całym ciężarem gleby i całego miasta powyżej) ta pusta przestrzeń będzie zagęszczać się w czasie, powodując gleby do zatonięcia.

Zdjęcie: David Mark/Pixabay

Wielomiliardowa firma Boswell, nawiasem mówiąc, jest numerem jeden w wycofywaniu wody z ziemi. Firma sprzedała nawet prawie 1300 metrów sześciennych wody w 2016 roku za ponad 43 miliony dolarów. W związku z tym, wielu rolników twierdzi, że firma będzie niepotrzebnie wycofywać wodę z warstw wodonośnych.

Nie ma, po raz kolejny, sposobu na podniesienie miasta, więc władze twierdzą, że najlepszym sposobem na złagodzenie problemu jest zmniejszenie wycofywania wody z ziemi, aby zapobiec dalszemu zatapianiu.Mimo to, nadal nie ma perspektyw na działania państwa w tym regionie.

  • Ta gwiazda przeżyła po połknięciu przez czarną dziurę
  • Teleskop rejestruje śmierć przez spaghettizację gwiazdy połkniętej przez czarną dziurę
  • Ta prosta 3 minutowa animacja zmieni Twoje postrzeganie czasu na zawsze
  • Ta 3-minutowa animacja na zawsze zmieni twoje postrzeganie czasu
  • Kalifornię może czekać potężne trzęsienie ziemi z powodu uskoków geologicznych

Z informacjami z New York Timesa.

Przewiń do góry